Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 25-04-2010, 23:10. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-04-2010, 12:29 58260

    Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

    Εδώ και δύο μέρες το πλήθος των μελών του dotNETZone.gr έχει ξεπεράσει τον αριθμό 4000!

    Σαν χειριστής της on-line κοινότητας και εκ μέρους των moderators του dotNETZone.gr, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους εκείνους που έχουν εγγραφεί σαν μέλη στην κοινότητα και έχουν το dotNETZone.gr στους συνήθεις καθημερινούς τους προορισμούς.

    Όπως προσφέραμε στους προηγούμενα εγγεγραμμένα μέλη που ο αριθμός τους ήταν πολλαπλάσιο του 1000 ένα μικρό δώρο, έτσι και το 4000ο μέλος μας (dpant) θα λάβει μία άδεια για Windows 7 Ultimate.

    Παράλληλα στο επόμενο event μας, στις 19 Μαΐου που θα έχει θέμα το SharePoint 2010, εκτός από τα καθιερωμένα δώρα που προσφέρουμε στους συμμετέχοντες, θα υπάρχει και ένα δώρο έκπληξη, που θα το ανακοινώσουμε μαζί με την θεματολογία του event.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  22-04-2010, 13:25 58263 σε απάντηση της 58260

    Απ: Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

    Να δώσω και εγώ τα συγχαρητήρια μου στην κοινότητα!! Μεγαλώνουμε και πληθαίνουμε!!! 

    Να μην ήταν και η αγορά σε αυτά τα κακά χάλια και όλα θα ήταν τέλειαAngry

    Manos
  •  22-04-2010, 14:00 58266 σε απάντηση της 58263

    Απ: Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

    Το κακό είναι το πόσα είναι ενεργά στην κοινότητα. Φτάνουν τα 15? Η ίσως κάνω λάθος και δεν υπάρχουν θέματα προς συζήτηση ή
    απλά απαξιούν οι περισσότεροι να ασχοληθούν. Δεν ξέρω, ίσως να είναι ιδέα μου, πολύ πιθανό ακόμα να μην έχει κανείς προβλήματα :)

    Όπως κι αν έχει, και εις ανώτερα.

  •  22-04-2010, 18:57 58267 σε απάντηση της 58266

    Απ: Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

    Τάσκος Γιώργος:
    Το κακό είναι το πόσα είναι ενεργά στην κοινότητα. Φτάνουν τα 15? Η ίσως κάνω λάθος και δεν υπάρχουν θέματα προς συζήτηση ή
    απλά απαξιούν οι περισσότεροι να ασχοληθούν. Δεν ξέρω, ίσως να είναι ιδέα μου, πολύ πιθανό ακόμα να μην έχει κανείς προβλήματα :)

    Όπως κι αν έχει, και εις ανώτερα.

    +100000000Yes

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  24-04-2010, 03:10 58310 σε απάντηση της 58260

    Απ: Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

    τα συγχαρητήρια και από μένα

    θα παραθέσω όμως κι εγώ στα αρνητικά τα εξής (γιατί το feedback είναι πάντα καλοδεχούμενο, και προς τις δύο μεριές):

    • όντως μικρή κίνηση και από συγκεκριμένα μέλη συνήθως στο site
    • τα θέματα που θίγονται είναι λίγο εκτός ελέγχου, σε λάθος κατηγορίες ή ξεπερασμένα από τεχνολογική άποψη
    • θα ήθελα να δω τις κατηγορίες να ανανεώνονται σύντομα, έχουν μπει πολλά νέα αντικείμενα στο χώρο της ανάπτυξης λογισμικού
    • πολλές φορές συναντάω ερωτήσεις όπου φαίνεται ότι ο ερωτόν/η ερωτούσα δεν έχει αφιερώσει το χρόνο να ψάξει την απάντηση μόνος του, ή άλλες παρόμοιες περιστάσεις. Ίσως θα μπορούσαν τα posts να φιλτράρονται πρώτα.
    • στις προσωπικές πληροφορίες του λογαριασμού χρήστη, στο tab "E-mail", έχετε και AOL IM, και ICQ. Ακόμα ρε παιδιά !?!

    Αν η δουλειά στο site είναι καθαρά εθελοντική, τότε αναγνωρίζω ότι με τα παραπάνω ίσως να ζητάω πολλά. Θα ήθελα όμως να ακουστεί η άποψη. Το site είναι community για ελληνόφωνους developers. Και πάλι συγχαρητήρια και εύχομαι να το κρατήσουμε έτσι.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

     


    Panagiotis Georgiadis
    HBM Netherlands B.V.
    www.twitter.com/HimWithCurls
  •  24-04-2010, 13:16 58314 σε απάντηση της 58310

    Απ: Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

    Ναι, το site είναι καθαρά εθελοντικό και κανένας από μας δεν κερδίζει τίποτα. Κάνω μια παρένθεση για να πω εδώ ότι η συνεισφορά μας αναγνωρίζεται και γι αυτόν τον λόγο κάποιοι από εμάς έχουμε τιμηθεί ως MVPs. Τωρά, σαφώς και μας ενδιαφέρει η κριτική και οι προτάσεις οπότε τα σχόλιά μου στα ζητήματα που έθεσες:

    panagiotis_georgiadis:

    • όντως μικρή κίνηση και από συγκεκριμένα μέλη συνήθως στο site

    Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε άμεσα κάτι γι αυτό... IMHO, μόνο έμεσα μπορεί να γίνει κάτι, έχοντας ένα καλό community.

    panagiotis_georgiadis:

    • τα θέματα που θίγονται είναι λίγο εκτός ελέγχου, σε λάθος κατηγορίες ή ξεπερασμένα από τεχνολογική άποψη

    Εκτός ελέγχου; Δηλαδή; Από άποψη moderation?

    Σε λάθος κατηγορίες: Όταν πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή μας, το μετακινούμε. Πέρα από αυτό εννοείς κάτι άλλο;

    Ξεπερασμένα: Αχ, βαχ. Τι να κάνεις όμως; Υποθέτω, για να φτάσει κάποιος να βάλει post πχ για VB6 πρέπει να μην έχει άλλη ελπίδα υποστήριξης από πουθενά αλλού. Τυγχάνει πολλοί από εμάς να είμαστε και αρκετά παλιοί ώστε να έχουμε εμπειρία σε ξεπερασμένες τεχνολογίες οπότε όταν μπορούμε βοηθάμε.

    panagiotis_georgiadis:

    • θα ήθελα να δω τις κατηγορίες να ανανεώνονται σύντομα, έχουν μπει πολλά νέα αντικείμενα στο χώρο της ανάπτυξης λογισμικού

    Καμιά αντίρηση, ακούμε προτάσεις! Μην ξεχνάς όμως ότι είμαστε .NET development oriented...

    panagiotis_georgiadis:

    • πολλές φορές συναντάω ερωτήσεις όπου φαίνεται ότι ο ερωτόν/η ερωτούσα δεν έχει αφιερώσει το χρόνο να ψάξει την απάντηση μόνος του, ή άλλες παρόμοιες περιστάσεις. Ίσως θα μπορούσαν τα posts να φιλτράρονται πρώτα.

    Αχ βαχ! Ναι, αλλά και πάλι τι να κάνεις; Στο παρελθόν μας έχουν κατηγορήσει για ελιτίστες. Ως προς το φιλτράρισμα τι εννοείς; Βασικά η φιλοσοφία μας είναι ότι σε περιπτώσεις τεμπελιάς παραθέτουμε links από σελίδες που ήδη αναλύουν το ζητούμενο (δεν έχει νόημα να χαλάμε χρόνο ξαναγράφοντας τα ίδια πράγματα) και απλά προτρέπουμε την επόμενη φορά να το παιδέψουν λίγο παραπάνω.

    panagiotis_georgiadis:

    • στις προσωπικές πληροφορίες του λογαριασμού χρήστη, στο tab "E-mail", έχετε και AOL IM, και ICQ. Ακόμα ρε παιδιά !?!

    Σωστός.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  25-04-2010, 18:42 58333 σε απάντηση της 58314

    Απ: Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

    Στις απαντήσεις σου στα θέματα που έθιξα βλέπω π.χ. ότι από τη μια αναφέρεις σαν παράδειγμα κάποιος να ζητά βοήθεια για VB6, και από την άλλη να δηλώνεις ότι "είμαστε .NET dev...", το οποίο μου φαίνεται λίγο αντιφατικό.

    Όταν ένα forum θέλει να έχει κάποιο χαρακτήρα, πιστεύω, μια λύση είναι να είναι ελιτιστικό και μια άλλη, να δέχεται τους πάντες για να φτάσει τα 4000 μέλη. Αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και ενδιάμεσες συνθήκες. Αυτό που ήθελα να θίξω είναι ότι βρίσκω καμιά φορά τον εαυτό μου να σπαταλάω χρόνο περνώντας από τα πρόσφατα posts και βλέποντας πολλά κακογραμμένα, κακομεταφρασμένα, ή απαντημένα με ένα link στο MSDN. Σαν παράδειγμα, site όπως το Stackoverflow νομίζω πως έχουν καλύτερη μοίρα, γιατί έχουν προσθέσει και ένα χαρακτήρα πιο "social networking" (ή collaboration, ή κάτι άλλο, δεν ξέρω ποιος όρος ταιριάζει ακριβώς) - μπορείς να ψηφίσεις μια ερώτηση ή απάντηση κλπ.

    Όσο για τις προτάσεις που έχω, από που να αρχίσω. Για να μη βγούμε από το θέμα του thread πολύ, ίσως είναι καλύτερο να συνεχίσουμε τη συζήτηση offline, εκτός κι αν δω συνεισφορά κι από άλλους με τις δικές τους απόψεις στο θέμα. Βέβαια, παίζει ρόλο και ποιός ασχολείται. Με το XNA για παράδειγμα γίνεται χαμός στον κόσμο, αλλά προφανώς οι έλληνες developers συναναστρέφονται άλλες παρέες της .NET-γειτονιάς, γιατί το forum εδώ φαίνεται νεκρό.


    Panagiotis Georgiadis
    HBM Netherlands B.V.
    www.twitter.com/HimWithCurls
  •  25-04-2010, 23:10 58337 σε απάντηση της 58333

    Απ: Το dotNETZone.gr φτάνει τα 4000 μέλη!

    Καθόλου αντιφατικό. Είπα ότι είμαστε .ΝΕΤ dev oriented (το λέει και ο τίτλος μας) που σημαίνει ότι ναι μεν εστιάζουμε σε .ΝΕΤ dev αλλά δεν αποκλείουμε "περιφερειακές" τεχνολογίες. Για παράδειγμα έχουμε περιοχή για SQL Server όπου πολλές φορές έχουμε λύσει προβλήματα από TSQL ώς systemικής φύσεως.

    Ως προς τα κακογραμμένα, κακομεταφρασμένα, κλπ posts, είναι θέμα "παιδείας". Τόσο αυτών που ρωτούν όσο και αυτών που απαντούν. Γενικά προσπαθούμε να δείχνουμε ποιός είναι ο σωστός τρόπος να ρωτάει και να απαντάει κανείς αλλά και πάλι αυτό είναι ένα λεπτό ζήτημα που κινείται στα όρια του να προσβάλεις - να μην προσβάλεις κάποιον. Όταν για παράδειγμα κάποιος έχει μάθει να επικοινωνεί μέσω forum που έχουν topics από αστρολογία μέχρι development, και έρχεται εδώ με posts που μοσχοβολούν καγκουρίλα, δεν είναι εύκολο να τον βάλεις στο σωστό δρόμο και να του πεις "ξέρεις, δεν ρωτάς σωστά, πρέπει να μας πεις αυτό, κι εκείνο και το άλλο για να σου δώσω μια επαρκή απάντηση" χωρίς να παρεξηγηθεί. Προσωπικά, δεν θα ήθελα να δω το dotNETZone να γίνεται κάτι σαν Stackoverflow. Θεωρώ ότι από πλευράς τεχνικών προβλημάτων, είναι super αλλά δεν μπορείς να το πεις community αφού δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ των μελλών. IMHO, δεν είναι τα πάντα "ερώτηση-απάντηση". Πολλές φορές γράφουμε κάτι εδώ ίσα-ίσα γιατί ξέρουμε ότι θα μας διαβάσουν κάποιοι που μας καταλαβαίνουν και συμπάσχουν.

    Τέλος, δεν βλέπω τον λόγο να είναι offline η επικοινωνία για το θέμα των προτάσεων, όπως επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να συνεισφέρουν και οι υπόλοιποι προκειμένου να ξεκινήσει μια τέτοια κουβέντα. Αν έχεις κάποιες ιδέες, εδώ είμαστε, μπορείς οποτεδήποτε θες να ξεκινήσεις ένα νέο thread στην περιοχή που βρισκόμαστε.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems