Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Zuko. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 07-07-2010, 11:37. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-06-2010, 01:31 59077

    Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Γεια σε όλους !!

    Λοιπόν θέλω να φτιάξω ένα “σύστημα” όπου όταν θα χτυπάει το τηλ. θα εμφανίζει στο PC διάφορα στοιχεία αυτού που καλεί και θα δίνει και κάποιες άλλες επιλογές στο "χρήστη". Τα στοιχεία θα είναι καταχωρημένα από πριν σε βάση δεδομένων. Το πρόβλημα προφανώς δεν είναι η κατασκευή της βάσης ή της εφαρμογής που θα δίνει τις επιλογές στο χρήστη, άλλα πως θα γίνεται η αναγνώριση του αριθμού που καλεί ωστε να τον αναζητήσει στη βάση.

    Έψαξα γρήγορα κάποια πράγματα π.χ. για το TAPI αλλά απ' ότι είδα: “One very notable issue with TAPI 3.x is the lack of support for managed code (.NET environment). As documented in Microsoft KB Article 841712, Microsoft currently has no plans to support TAPI 3.x directly from .Net programming languages. & ήθελα η εφαρμογή να είναι σε C# (wpf).

    Δεν έχω much time, γι'αυτό ποστάρω και ταυτόχρονα θα ψάξω και μόνος μου.. Αν κάποιος γνωρίζει κάποια πληροφορία για το τι χρειάζεται από πλευράς hardware (modem klp..), software, ή οτιδήποτε άλλο (κανα χρήσιμο link, whatever...) θα βοηθούσε ...

    Δεν υπάρχει adsl, η γραμμή θα είναι απλή pstn.

    Thanks in advance Smile

  •  11-06-2010, 07:14 59078 σε απάντηση της 59077

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Τι μου θύμισες τώρα. Εδώ η Apple έβγαλε το facetime και εσύ παλεύεις ακόμα με αυτό Big Smile

    Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο αν έχεις modem. Δες εδώ

    Manos
  •  04-07-2010, 13:17 59355 σε απάντηση της 59078

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Έχετε κανένα modem στα υπ'όψην που να δουλεύει σωστά με τα "εγχώρια" caller id και να είναι συμβατό με win7. Γιατι έχω ενα φορτηγό modem απο το  ένδοξο παρελθόν (απο τα οποία σίγουρα κάποιο θα έκανε τη δουλειά που θέλω) αλλα δε μπορώ να βρώ για κανένα drivers για 7 ή vista.
  •  04-07-2010, 13:37 59356 σε απάντηση της 59355

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Είναι πραγματικά λίγα τα Modem τα οποία θα μπορέσεις να βρεις να έχουν συμβατότητα με τα Win7 και τα Vista ώστε να λειτουργήσει το Caller ID. Υπάρχει θέμα απο τα Vista ακόμα και δεν έχει γίνει πραγματικά τίποτα γαι να διορθωθεί.

    Αυτά τα οποία είναι WinModem, βασίζονται σε software δηλαδή για να λειτουργήσουν, τότε δεν δουλεύουν σίγουρα και με τίποτα. Ακόμα και ακριβά μοντέλα από US Robotics δεν δουλεύουν. Τα μόνα που θα βρεις να δουλεύουν είναι modems με chipset της Agere ή τα Hiro τα οποία Hiro όμως είναι ακριβά επίσης και δεν δικαιλογούν για μένα τα λεφτά που ζητάνε. Λύσεις της Encore επίσης χρησιμοποιούν chipset Intel 537EP και δουλεύουν αν και τελευταία βγάζει πλέον μονο Agere κι αυτή. Τώρα για να δουλέψει και το Agere σωστά, θες custom drivers. Ψάξε στο site της TraySoft.net η οποία βγάζει μια εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων δωρεάν και έχει ενα section στο forum για Recommended Modems όπου δίνει και τους drivers για Agere chipsets. Εάν σκαλίξεις λίγο στο ebay και μετά απο καμιά 40-50 πεταμένα ευρώ σε μεταφορικά (γιατί τα modem κοστίζουν .. 5 και 10$) θα βρεις κάτι που να δουλεύει σίγουρα.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  05-07-2010, 10:50 59361 σε απάντηση της 59356

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Αν θυμάμαι καλά, όλα τα modem (από ένα σημείο και μετά) σου δίνουν πληροφορία Caller ID μέσω AT commands, οπότε δεν υπάρχει λόγος να βρεις drivers. Από την άλλη, τα συγκεκριμένα AT commands δεν είναι ακριβώς .... standard κι έτσι πρέπει είτε να βρεις τη λίστα των εντολών του μοντεμ ή να πειραματιστείς. Το είχα προσπαθήσει με το modem του laptop παλαιότερα αλλά εγκατέλειψα σχετικά γρήγορα (βασικά ... δεν είχα εύκαιρο τηλεφωνικό καλώδιο Stick out tongue ) . 

    Μία ταχύτατη αναζήτηση στο Google έβγαλε μία λίστα με πιθανές εντολές για την ενεργοποίηση του Caller ID η οποία ίσως σε βοηθήσει. Μετά, απλά συνδέεσαι στη σειριακή του modem με την SerialPort και αρχίζεις το παιχνίδι.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-07-2010, 15:27 59363 σε απάντηση της 59361

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Παναγιώτη το θέμα δεν είναι να μπορείς να δεις εάν υποστηρίζει Caller ID.. Αυτό είναι το εύκολο. Τον Driver τον χρειάζεσαι για να δουλέψει σωστά το TAPI και να μπορέσει να το δείξει. Υπάρχει πρόβλημα στα Vista και φυσικά και στα 7 και γενικά έχει γίνει μια φασαρία αλλά η Microsoft δεν το έχει διορθώσει. Χρειάζεσαι cooked drivers για συγκεκριμένα chipset ώστε να δουλέψει στο Caller ID σε Vista ή 7.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  05-07-2010, 15:36 59364 σε απάντηση της 59363

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Ακόμα πιο συγκεκριμένα, αυτό που δεν δουλεύει είναι όταν ζητάς απο το TAPI να μπει σε mode ώστε να δέχεται κλήσεις με συγκεκριμένα settings ώστε να μπορείς να πιάσεις το incoming ring και να διαβάσεις απο τα properties το Caller ID. Ενώ φαίνεται να το δέχεται σαν εντολή, στην πραγματικότητα το αγνοεί και το Caller ID είναι πάντα κενό, άσχετα εάν το modem υποστηρίζει Caller ID.

    Και που να δεις τι γίνεται άμα θες να το βάλεις σε Interactive mode για να διαβάσεις πλήκτρα που πατήθηκαν..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  05-07-2010, 15:48 59365 σε απάντηση της 59363

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Οι εντολές αυτές δεν σου λένε αν υπάρχει υποστήριξη, αλλά ενεργοποιούν την ειδοποίηση Caller ID όταν έρθει κλήση. Το AT#CID=1 (ή όποιο αντιστοιχεί στο κάθε modem) σου γυρίζει στη σειριακή το νούμερο όταν σε παίρνει κάποιος. Είναι κάτι το οποίο δεν εξαρτάται από το λειτουργικό ή το TAPI αλλά από το chipset του modem. Αυτό τον τρόπο χρησιμοποιούν τόσο τα windows utilities τα οποία δεν απαιτούν TAPI όσο και αντίστοιχα utilities για linux τα οποία προφανώς δεν έχουν TAPI.

    Όσον αφορά το πως θα βρεις ποιό AT command αντιστοιχεί στο modem, βρήκα το παρακάτω link το οποίο περιέχει μία λίστα με εντολές ανά κατασκευαστή. Το laptop μου έχει τσιπ Conexant αλλα ανταποκρίνεται στο AT+VCID=? . Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι για να αρχίσω να παίζω με το τηλέφωνο!

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-07-2010, 16:10 59366 σε απάντηση της 59365

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Παναγιώτης Καναβός:
    .......................Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι για να αρχίσω να παίζω με το τηλέφωνο!


    Smile και γώ...!! Ευχαριστώ πολύυ όλους για τις απαντήσεις, ασχετα απ'το τι παίζει τελικά!! Είμαι έτοιμος για μερικά πειράματα το βράδυ που θα πάω σπίτι και θα γράψω αν καταλήξω κάπου.
  •  05-07-2010, 21:19 59369 σε απάντηση της 59366

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    *^%*&%*&^%&@#%$&@ τη Lenovo και την Conexant! Ακόμα και με τους τελευταίους driver το laptop δεν υποστηρίζει το ελληνικό Caller ID! Και στην περίπτωση μου είναι όντως θέμα driver γιατί πρόκειται περί SoftModem. Υποτίθεται ότι το τελευταίο driver update θα ενεργοποιούσε το Caller ID αλλά το μόνο που παίρνω πίσω είναι ένα RING.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-07-2010, 22:12 59370 σε απάντηση της 59369

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    ΑΧΑ!

    Το αρχαίο μου Acer Travelmate 290 έχει Caller ID και μου επέστρεψε τα παρακάτω:

    RING

    DATE=0705

    TIME=2205

    NMBR=69xxxxxxxx

    CALL=210yyyyyyy

    MESG = 110101

    MESG = 16010A

    RING

    Ένα RING εμφανίζεται κάθε φορά που χτυπάει το κουδούνι. Αυτή τη φορά το μόντεμ είναι ένα AC'97 της Agere Systems. Ο κωδικός ενεργοποίησης  ήταν AT+VCID=1


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  07-07-2010, 11:14 59377 σε απάντηση της 59077

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    To έχω ψάξει το θέμα. Για να δουλέψει το TAPI θέλεις ένα μοντεμ που να υλοποιεί το V92 Πρωτόκολλο, εγώ έχω δουλεψει με το US Robotics USR805637 F/M 56K/V92
    Ενα πρόγραμμα callerid που δουλεύει με ΤΑPI και που δίνει τον κώδικα του είναι το http://sunflowerhead.com/software/yac/
    Ειναι C++ αλλά μπορείς  να φτιάξεις με βάση αυτό ένα CLI C++ assembly ή ένα activeX control.

    --- Remember yourself ----
  •  07-07-2010, 11:37 59378 σε απάντηση της 59377

    Απ: Εφαρμογή αναγνώρισης κλήσεων

    Αυτό που συζητάμε είναι ότι 1) δεν χρειάζεται TAPI ή C++ ή ActiveX, μία απλή σύνδεση στη σειριακή αρκεί (6 γραμμές κώδικας), φτάνει 2) To modem σου να υποστηρίζει το πρωτόκολλο Caller ID που υποστηρίζεται στην Ελλάδα (ETSI FSK). Αλλιώς, έχασες είτε υποστηρίζεται το V92 είτε όχι

    Στα πολύ γρήγορα, το παρακάτω ενεργοποιεί το Caller ID στο modem του παλιού  laptop μου και επιστρέφει τα στοιχεία που έγραψα νωρίτερα όταν κάποιος με πάρει τηλέφωνο:
    SerialPort _port=new SerialPort("COM3",9600, Parity.None, 8, StopBits.One);
    _port.DataReceived += (o, e) =>{
                                      string input = _port.ReadExisting();                                                         
                                      Console.Write(input);
                                   };
     _port.NewLine = "\r";
     _port.Open();
     _port.WriteLine("AT+VCID=1");
    Στο νέο μου laptop όμως παίρνω μόνο το RING.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems