Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ABS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 25-02-2011, 12:39. Υπάρχουν 54 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 4 (55 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-02-2011, 10:53 63723 σε απάντηση της 63718

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Και συμπληρώνοντας τον Μάνο, απο την έκδοση 2.0 και μέτα του .NET προστέθηκε το optimization service, το οποίο είναι ένα Windows Service και χρησιμοποιεί την CPU όταν αυτή κάθετε ώστε να κάνει optimize τα assemblies.

    Εάν για κάποιο λόγο, απο αυτούς που ανέφερε ο Μάνος, χρειάζεται να γίνει ξανά recompile σε native code ναι μεν όταν τρέχει θα το κάνει μόνο ανα method call, αλλά όταν αυτό τελειώσει και ο υπολογιστής "κάθετε" το optimization service θα αρχίσει να το κάνει και τις αλλες method/assemblies ώστε να μειώσει τον χρόνο την επόμενη φορά και να μην χρειαστεί να το κάνει πάλι ένα-ένα. Μεταξύ άλλων το service θα τρέξει αυτόματα ξανά όταν εγκαταστήσεις άλλη έκδοση του .NET (νεότερη that is), είτε εάν αλλάξεις CPU κάνοντας optimize ότι θεωρεί ότι πρέπει να κάνει με βάση τις αλλαγές που έχουν συμβεί στο σύστημα.

    Επίσης, προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε και να σου δείξουμε ότι σε κάποια πράγματα χρειάζεται να αλλάξεις φιλοσοφία γιατί αυτά που λες απλα δεν ισχύουν, δεν είναι και πολύ ευγενικό να μας προσβάλεις. Τόσα άτομα σου λένε ότι έχεις λάθος που ασχολούντε περισσότερα χρόνια απο εσένα.. ίσως κάτι ξέρουν παραπάνω, δεν νομίζεις;


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  25-02-2011, 11:00 63724 σε απάντηση της 63723

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Panagiotis Kefalidis:

    Και συμπληρώνοντας τον Μάνο, απο την έκδοση 2.0 και μέτα του .NET προστέθηκε το optimization service, το οποίο είναι ένα Windows Service και χρησιμοποιεί την CPU όταν αυτή κάθετε ώστε να κάνει optimize τα assemblies.

    Εάν για κάποιο λόγο, απο αυτούς που ανέφερε ο Μάνος, χρειάζεται να γίνει ξανά recompile σε native code ναι μεν όταν τρέχει θα το κάνει μόνο ανα method call, αλλά όταν αυτό τελειώσει και ο υπολογιστής "κάθετε" το optimization service θα αρχίσει να το κάνει και τις αλλες method/assemblies ώστε να μειώσει τον χρόνο την επόμενη φορά και να μην χρειαστεί να το κάνει πάλι ένα-ένα. Μεταξύ άλλων το service θα τρέξει αυτόματα ξανά όταν εγκαταστήσεις άλλη έκδοση του .NET (νεότερη that is), είτε εάν αλλάξεις CPU κάνοντας optimize ότι θεωρεί ότι πρέπει να κάνει με βάση τις αλλαγές που έχουν συμβεί στο σύστημα.

    Επίσης, προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε και να σου δείξουμε ότι σε κάποια πράγματα χρειάζεται να αλλάξεις φιλοσοφία γιατί αυτά που λες απλα δεν ισχύουν, δεν είναι και πολύ ευγενικό να μας προσβάλεις. Τόσα άτομα σου λένε ότι έχεις λάθος που ασχολούντε περισσότερα χρόνια απο εσένα.. ίσως κάτι ξέρουν παραπάνω, δεν νομίζεις;


    Δίκιο έχεις απλά κάποια πράγματα δεν είναι εύκολο να σας περάσω και τη νοοτροπία με την οποία τα έχω ξεκινήσει και θέλω να παραμείνουν έτσι.
  •  25-02-2011, 11:03 63726 σε απάντηση της 63721

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    ABS:
    Απλά τα πήρα λίγο, sorry.

    Πάμε παρακάτω...

    Σε ευχαριστώ που με επαληθεύεις.

    1. Άρα δε μπορούμε να αναφερόμαστε στο .ΝΕΤ ως compiled...

    2. Ο κώδικας που μου δείχνεις αν και στη προκυμένη περίπτωση καλεί όντως την string ξανά έχει όμως μια γραμμή κώδικα παραπάνω L_0000: ldstr "{0}{1}"
         Άρα όντως η δική μου φιλοσοφία είναι ορθή ως προς το optimization. 
         Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις πολύ πιο σύνθετες που ο κώδικας που γράφω θα είχε δραματικές διαφορές για τον JIT.
     

    1. Πλάκα κάνεις έτσι; 'Η αυτό ή trollάρεις ή δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα. Αλλιώς δεν εξηγείται η Οργουελική λογική σου!

    Το πρώτο compilation με τα optimizations, και το JIT compilation που επαναχρησιμοποιείται τι είναι;

    2. Κοίτα, αν είναι να κάνουμε κουβέντα για την κουβέντα, δεν έχει νόημα.

    Εσύ δεν είπες ότι με το "a" + "b" (περίπτωση πρώτη που ακολουθείς) δεν γίνονται κλήσεις στις κλάσεις του .ΝΕΤ; Πράγμα που φαίνεται ότι είναι εμφανώς λάθος από το δείγμα κώδικα που σου έδειξα;

    Το "{0}{1}" είναι για το string.format() που χρησιμοποιώ. Δεν έχει σχέση με το ζητούμενο εδώ. Αν χρησιμοποιούσα την string.concat() θα ήταν ίδιος!

    Και στην τελική, σου υπόσχομαι ότι αν μου δείξεις και αναλύσεις μια "σύνθετη περίπτωση" θα βγάλω το post από τα πρώτα βήματα... 

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  25-02-2011, 11:22 63727 σε απάντηση της 63726

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    KelMan:
    ABS:
    Απλά τα πήρα λίγο, sorry.

    Πάμε παρακάτω...

    Σε ευχαριστώ που με επαληθεύεις.

    1. Άρα δε μπορούμε να αναφερόμαστε στο .ΝΕΤ ως compiled...

    2. Ο κώδικας που μου δείχνεις αν και στη προκυμένη περίπτωση καλεί όντως την string ξανά έχει όμως μια γραμμή κώδικα παραπάνω L_0000: ldstr "{0}{1}"
         Άρα όντως η δική μου φιλοσοφία είναι ορθή ως προς το optimization. 
         Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις πολύ πιο σύνθετες που ο κώδικας που γράφω θα είχε δραματικές διαφορές για τον JIT.
     

    1. Πλάκα κάνεις έτσι; 'Η αυτό ή trollάρεις ή δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα. Αλλιώς δεν εξηγείται η Οργουελική λογική σου!

    Το πρώτο compilation με τα optimizations, και το JIT compilation που επαναχρησιμοποιείται τι είναι;

    2. Κοίτα, αν είναι να κάνουμε κουβέντα για την κουβέντα, δεν έχει νόημα.

    Εσύ δεν είπες ότι με το "a" + "b" (περίπτωση πρώτη που ακολουθείς) δεν γίνονται κλήσεις στις κλάσεις του .ΝΕΤ; Πράγμα που φαίνεται ότι είναι εμφανώς λάθος από το δείγμα κώδικα που σου έδειξα;

    Το "{0}{1}" είναι για το string.format() που χρησιμοποιώ. Δεν έχει σχέση με το ζητούμενο εδώ. Αν χρησιμοποιούσα την string.concat() θα ήταν ίδιος!

    Και στην τελική, σου υπόσχομαι ότι αν μου δείξεις και αναλύσεις μια "σύνθετη περίπτωση" θα βγάλω το post από τα πρώτα βήματα... 

     




    Μάλιστα, δηλαδή είναι compiled...
    Ωραία, από έτσι και η Java είναι compiled με τη λογική σου ε?

    Γράψε ένα βιβλίο που να λέγεται: "Re-Invention of the compilation procedure". Γιατί αυτά που μου λες έχω συναδέλφους σε εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού που θα τραβάνε τα μαλλιά τους με τη λογική σου.

    OK. Μάλλον δεν έχει νόημα να σκαλίζουμε ο θέμα.
    Έχετε δίκιο όλοι και το ληγουμε το θέμα. Κλασικοί ελληνάρες.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.

  •  25-02-2011, 11:25 63728 σε απάντηση της 63726

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    ABS, κάτσε και διάβασε. Ξεκίνα από τα εισαγωγικά, να καταλάβεις τί είναι το .ΝΕΤ, και μετά φτιάξε και CMS Framework και πες μας και την άποψη σου - αφού διορθώσεις όλο το db access που "παρακαλάει" για sql injection.

    Το πρώτο post που έκανες για το υποτιθέμενο bug του StreamReader (όπου φάνηκε ότι δεν καταλάβαινες τί σημαίνει assignment) μου προκάλεσε το μεγαλύτερο σοκ που έχει προκαλέσει ποτέ "περίεργο" post, από τότε που ξεκίνησε το DNZ. Το ότι ασχολούνται τόσοι μαζί σου (και δεν ακούς και κανένα τους), είναι επίσης πρωτοφανές και μάλλον έχεις σοκάρει και τους άλλους.

    Το καταλαβαίνεις τί ζημιά κάνεις αυτή τη στιγμή στην εταιρεία σου και σε αυτούς που συνεργάζεσαι? Μπορεί να έσβησες το δικό σου post, τα ονόματα των δύο εταιρειών όμως έχουν φύγει στα email notifications. Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω τηλέφωνα να δω, πραγματικά δουλεύεις σε αυτούς ή προσπαθείς να τους κάνεις ζημιά?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  25-02-2011, 11:30 63729 σε απάντηση της 63728

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Κάνε ότι νομίζεις, be my guest.

    Επίσης τι το φοβερό θα έκανες εσύ για να γλυτώσεις το SQL injection....
    Δε λες μόνο κρίνεις!
  •  25-02-2011, 11:31 63730 σε απάντηση της 63727

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    ABS:
    KelMan:
    ABS:
    Απλά τα πήρα λίγο, sorry.

    Πάμε παρακάτω...

    Σε ευχαριστώ που με επαληθεύεις.

    1. Άρα δε μπορούμε να αναφερόμαστε στο .ΝΕΤ ως compiled...

    2. Ο κώδικας που μου δείχνεις αν και στη προκυμένη περίπτωση καλεί όντως την string ξανά έχει όμως μια γραμμή κώδικα παραπάνω L_0000: ldstr "{0}{1}"
         Άρα όντως η δική μου φιλοσοφία είναι ορθή ως προς το optimization. 
         Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις πολύ πιο σύνθετες που ο κώδικας που γράφω θα είχε δραματικές διαφορές για τον JIT.
     

    1. Πλάκα κάνεις έτσι; 'Η αυτό ή trollάρεις ή δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα. Αλλιώς δεν εξηγείται η Οργουελική λογική σου!

    Το πρώτο compilation με τα optimizations, και το JIT compilation που επαναχρησιμοποιείται τι είναι;

    2. Κοίτα, αν είναι να κάνουμε κουβέντα για την κουβέντα, δεν έχει νόημα.

    Εσύ δεν είπες ότι με το "a" + "b" (περίπτωση πρώτη που ακολουθείς) δεν γίνονται κλήσεις στις κλάσεις του .ΝΕΤ; Πράγμα που φαίνεται ότι είναι εμφανώς λάθος από το δείγμα κώδικα που σου έδειξα;

    Το "{0}{1}" είναι για το string.format() που χρησιμοποιώ. Δεν έχει σχέση με το ζητούμενο εδώ. Αν χρησιμοποιούσα την string.concat() θα ήταν ίδιος!

    Και στην τελική, σου υπόσχομαι ότι αν μου δείξεις και αναλύσεις μια "σύνθετη περίπτωση" θα βγάλω το post από τα πρώτα βήματα... 

     




    Μάλιστα, δηλαδή είναι compiled...
    Ωραία, από έτσι και η Java είναι compiled με τη λογική σου ε?

    Γράψε ένα βιβλίο που να λέγεται: "Re-Invention of the compilation procedure". Γιατί αυτά που μου λες έχω συναδέλφους σε εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού που θα τραβάνε τα μαλλιά τους με τη λογική σου.

    OK. Μάλλον δεν έχει νόημα να σκαλίζουμε ο θέμα.
    Έχετε δίκιο όλοι και το ληγουμε το θέμα. Κλασικοί ελληνάρες.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.

    Υπάρχουν οι interpreters, οι static compilers και οι JIT compilers. JIT compilation στη Java, JIT compilation στο .NET. Που είναι το περίεργο; Με τι ακριβώς θα τραβάνε τα μαλλιά τους;

    Ως προς τους "ελληνάρες" ελπίζω να μην με βάζεις μέσα στο υποσύνολο αυτό. Όταν συζητώ, χρησιμοποιώ επιχειρήματα και είμαι έτοιμος να αναγνωρίσω το πότε κάνω λάθος.

     

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  25-02-2011, 11:36 63733 σε απάντηση της 63730

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    KelMan:
    ABS:
    KelMan:
    ABS:
    Απλά τα πήρα λίγο, sorry.

    Πάμε παρακάτω...

    Σε ευχαριστώ που με επαληθεύεις.

    1. Άρα δε μπορούμε να αναφερόμαστε στο .ΝΕΤ ως compiled...

    2. Ο κώδικας που μου δείχνεις αν και στη προκυμένη περίπτωση καλεί όντως την string ξανά έχει όμως μια γραμμή κώδικα παραπάνω L_0000: ldstr "{0}{1}"
         Άρα όντως η δική μου φιλοσοφία είναι ορθή ως προς το optimization. 
         Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις πολύ πιο σύνθετες που ο κώδικας που γράφω θα είχε δραματικές διαφορές για τον JIT.
     

    1. Πλάκα κάνεις έτσι; 'Η αυτό ή trollάρεις ή δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα. Αλλιώς δεν εξηγείται η Οργουελική λογική σου!

    Το πρώτο compilation με τα optimizations, και το JIT compilation που επαναχρησιμοποιείται τι είναι;

    2. Κοίτα, αν είναι να κάνουμε κουβέντα για την κουβέντα, δεν έχει νόημα.

    Εσύ δεν είπες ότι με το "a" + "b" (περίπτωση πρώτη που ακολουθείς) δεν γίνονται κλήσεις στις κλάσεις του .ΝΕΤ; Πράγμα που φαίνεται ότι είναι εμφανώς λάθος από το δείγμα κώδικα που σου έδειξα;

    Το "{0}{1}" είναι για το string.format() που χρησιμοποιώ. Δεν έχει σχέση με το ζητούμενο εδώ. Αν χρησιμοποιούσα την string.concat() θα ήταν ίδιος!

    Και στην τελική, σου υπόσχομαι ότι αν μου δείξεις και αναλύσεις μια "σύνθετη περίπτωση" θα βγάλω το post από τα πρώτα βήματα... 

     




    Μάλιστα, δηλαδή είναι compiled...
    Ωραία, από έτσι και η Java είναι compiled με τη λογική σου ε?

    Γράψε ένα βιβλίο που να λέγεται: "Re-Invention of the compilation procedure". Γιατί αυτά που μου λες έχω συναδέλφους σε εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού που θα τραβάνε τα μαλλιά τους με τη λογική σου.

    OK. Μάλλον δεν έχει νόημα να σκαλίζουμε ο θέμα.
    Έχετε δίκιο όλοι και το ληγουμε το θέμα. Κλασικοί ελληνάρες.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας.

    Υπάρχουν οι interpreters, οι static compilers και οι JIT compilers. JIT compilation στη Java, JIT compilation στο .NET. Που είναι το περίεργο; Με τι ακριβώς θα τραβάνε τα μαλλιά τους;

    Ως προς τους "ελληνάρες" ελπίζω να μην με βάζεις μέσα στο υποσύνολο αυτό. Όταν συζητώ, χρησιμοποιώ επιχειρήματα και είμαι έτοιμος να αναγνωρίσω το πότε κάνω λάθος.

     

     



    Δεν υπάρχει κάτι το περίεργο απλά βιβλιογραφικά και αν το πάμε μόνο ο όρος compiled όταν έχεις να κάνεις με intermediate κώδικα δεν χρησιμοποιείται. Σκαλώνω στην ονοματολογία. Αν αυτό είναι η ερωτησή σου.
  •  25-02-2011, 11:39 63734 σε απάντηση της 63729

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    ABS:
    Κάνε ότι νομίζεις, be my guest.

    Επίσης τι το φοβερό θα έκανες εσύ για να γλυτώσεις το SQL injection....
    Δε λες μόνο κρίνεις!

    Αν διαβάσεις λίγο τα διάφορα posts θα δεις ότι έχουμε συζητήσει δεκάδες φορές ότι πρέπει κανείς να χρησιμοποιεί parameterized queries και όχι χύμα sql statements. Στα parameterized queries και στα stored procedures οι παράμετροι δεν μεταφέρονται ως μέρος του text και έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει sql injection. Επίσης, τα connections πρέπει να τα κλείνεις, όχι μόνο να τα ανοίγεις, και κατά προτίμηση σε ένα using statement. Αυτά τα είδα απλά στο πρώτο αρχείο που άνοιξα από τον κώδικα σου. Υπάρχουν και άλλα, πάρα πολλά λάθη. Γι αυτό σου λέω πιάσε το .NET από την αρχή, υπάρχουν βασικές ελλείψεις.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  25-02-2011, 11:47 63736 σε απάντηση της 63734

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    (άσχετο)

    Πάντως παιδιά, πέρα από την τροπή που παίρνει το thread, τολμώ να πω ότι τέτοια εμβάθυνση στα ins and outs των μεθόδων του string δεν έχω ξαναδεί Big Smile

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  25-02-2011, 11:47 63737 σε απάντηση της 63734

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Εμ είδες που βιάζεσαι.....

    Ο λόγος που θέλω full SQL statements είναι για να μπορώ να κάνω γενικευμένα queries οποιουδήποτε τύπου και να μην έχω ετοιματζίδικα procedures.
    Το ότι κάποια από αυτά θα είναι vulnerable είναι γνωστό.
    Επίσης όπως ίσως γνωρίζεις όπως και να καλέσεις ένα stored procedures εσωτερικά  γίνεται χρήση του "Ν" και αυτόματα μεταχηματίζει όλα τα malicious code. Έχω δοκιμάσει μάταια πάρα πολλούς τρόπους να κάνω injection σε Stored Procedures και δεν είναι καθόλου έυκολο.

    Τώρα όσον αφορά τα connections, έχω μια κλήση που κάνει Connect και μια άλλη για Disconnect. Η φιλοσοφία μου είναι να έχω ένα persistent connection ανοικτό. Οπότε το ανοίγω μια φορά, κάνω ότι κάνω όση ώρα είμαι μέσα στο λογισμικό μου ή στη σελίδα μου και όταν γινεται η διαδικασία του unload ή εξόδου, κάνω disconnect.
    Που να δεις πόσο μεγάλη διαφορά έχουν οι χρόνοι εκτέλεσης μεγάλων queries σε μια απομακρυσμένη βάση άμα γλυτώνεις το Connect/Disconnect κάθε φορά...
  •  25-02-2011, 11:55 63738 σε απάντηση της 63737

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    ABS:
    Εμ είδες που βιάζεσαι.....

    Ο λόγος που θέλω full SQL statements είναι για να μπορώ να κάνω γενικευμένα queries οποιουδήποτε τύπου και να μην έχω ετοιματζίδικα procedures.
    Το ότι κάποια από αυτά θα είναι vulnerable είναι γνωστό.
    Επίσης όπως ίσως γνωρίζεις όπως και να καλέσεις ένα stored procedures εσωτερικά  γίνεται χρήση του "Ν" και αυτόματα μεταχηματίζει όλα τα malicious code. Έχω δοκιμάσει μάταια πάρα πολλούς τρόπους να κάνω injection σε Stored Procedures και δεν είναι καθόλου έυκολο.

    Τώρα όσον αφορά τα connections, έχω μια κλήση που κάνει Connect και μια άλλη για Disconnect. Η φιλοσοφία μου είναι να έχω ένα persistent connection ανοικτό. Οπότε το ανοίγω μια φορά, κάνω ότι κάνω όση ώρα είμαι μέσα στο λογισμικό μου ή στη σελίδα μου και όταν γινεται η διαδικασία του unload ή εξόδου, κάνω disconnect.
    Που να δεις πόσο μεγάλη διαφορά έχουν οι χρόνοι εκτέλεσης μεγάλων queries σε μια απομακρυσμένη βάση άμα γλυτώνεις το Connect/Disconnect κάθε φορά...

    <joke>Ρε Johnny, εσύ γράφεις; Δεν εξηγείτε αλλοιώς.. πίστευτα ότι μόνο ένας υπάρχει στον κόσμο, αλλα τελικά έκανα λάθος..</joke>

    ABS, συγγνώμη, αλλά είναι πασιφανές, ότι δεν ξέρεις τι λες, και στο λέω έτσι πολύ απλά και στα μούτρα που λένε.. Είτε διάβασε απο το 0, ή άστο το άθλημα, γιατί δεν θα πας μπροστά.. Δυστυχώς δεν θα αφιερώσω άλλο χρόνο για να απαντήσω σε κάτι άλλο.. δεν έχει νόημα όταν δεν θέλει κάποιος να ακούσει και προσπαθεί να βρει δικές του φιλοσοφίες για να "διορθώσει" κάτι το οποίο δεν θέλει διόρθωμα και όταν τα "προβλήματα" που λες εσύ ότι θες να διορθώσεις, έχουν ήδη αντιμετωπιστεί χιλιάδες, εάν όχι εκατοντάδες χιλιάδες φορές, απο άλλους και υπάρχουν patterns και practises για όλα αυτά.

    I rest my case.. my 2 cents.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  25-02-2011, 11:56 63740 σε απάντηση της 63737

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Όχι, δεν βιάζομαι. Απλά ξέρω για τί μιλάω. Το N που λες σημαίνει ότι το string που ακολουθεί είναι Unicode. Τίποτε δεν μετασχηματίζεται. Άν βάλεις ένα απλό '; delete from xxx θα έχεις injection.

    Επίσης, το ADO.NET (και το ADO πριν από αυτό) χρησιμοποιεί connection pooling. Αναλαμβάνει το ίδιο να έχει κάποια έτοιμα connections για να μην χρειάζεται να κρατάς εσύ ανοικτά connections αλλά και να μην ξεμείνει κανένα connection ή transaction ανοικτό αν ξεχάσεις (ή το κάνεις επίτηδες) να κλείσεις το connection. Οπότε η φιλοσοφία σου όχι μόνο είναι περιττή αλλά σπαταλάει και connections από το pool.

    Λοιπόν, βαρέθηκα να σου λέω συνέχεια να κάτσεις να διαβάσεις. Απλά την επόμενη φορά που θα έχεις μπελάδες, σκέψου μήπως δεν φταίει "το φοβερό bug του .NET" αλλά ο κακός κώδικας.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  25-02-2011, 12:02 63742 σε απάντηση της 63740

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Τσουπ ναμαι και εγω, έλεγα να μην πάρω μέρος αλλά ερεθίστικα

    1. Όσον αφορά τα connection. ΥΠΑΡΧΕΙ το CONNECTION POOLING!!! παλικάρι μου.

    2. Είμαστε σε web περιβάλλον μιας και μιλάμε για CMS (αν έχω καταλάβει καλά) άρα τι presistant connection έχω;

    3. Πρόσφατα έγραψα αυτό, αλλά μετά από μερικές μέρες ήρθε και αυτό


    Antonios Chatzipavlis

  •  25-02-2011, 12:04 63743 σε απάντηση της 63740

    Απ: OMEGA Framework and CMS - Alpha 0.2

    Παναγιώτης Καναβός:

    Όχι, δεν βιάζομαι. Απλά ξέρω για τί μιλάω. Το N που λες σημαίνει ότι το string που ακολουθεί είναι Unicode. Τίποτε δεν μετασχηματίζεται. Άν βάλεις ένα απλό '; delete from xxx θα έχεις injection.

    Επίσης, το ADO.NET (και το ADO πριν από αυτό) χρησιμοποιεί connection pooling. Αναλαμβάνει το ίδιο να έχει κάποια έτοιμα connections για να μην χρειάζεται να κρατάς εσύ ανοικτά connections αλλά και να μην ξεμείνει κανένα connection ή transaction ανοικτό αν ξεχάσεις (ή το κάνεις επίτηδες) να κλείσεις το connection. Οπότε η φιλοσοφία σου όχι μόνο είναι περιττή αλλά σπαταλάει και connections από το pool.

    Λοιπόν, βαρέθηκα να σου λέω συνέχεια να κάτσεις να διαβάσεις. Απλά την επόμενη φορά που θα έχεις μπελάδες, σκέψου μήπως δεν φταίει "το φοβερό bug του .NET" αλλά ο κακός κώδικας.



    Καλά άστο δεν πειράζει ότι πείς. Δοκιμασε εσύ να καλέσεις έτσι το stored procedure και αν δε στο κάνει padding αυτόματα με escape characters και σε αφήσει με τη χαρά στο στόμα να μη με λένε ABS...

    Αλλά τι να σας πώ. Αυτά σας μάθανε να λέτε...αυτά λέτε παπαγαλάκια μου!

Σελίδα 3 από 4 (55 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems