Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ενα ωραίο Paper για το Ζαχαρία και τη παρέα του.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος vxan στις 25-05-2006, 10:38. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-05-2006, 19:44 13277

    Ενα ωραίο Paper για το Ζαχαρία και τη παρέα του.

    Είμαι σίγουρος ότι αυτό θα είναι το αγαπημένο paper του Ζαχαρία.
    Δημοσιεύτηκε στο ACM Communications το 2000.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  24-05-2006, 20:27 13281 σε απάντηση της 13277

    Απ: Ενα ωραίο Paper για το Ζαχαρία και τη παρέα του.

    Στο Ζαχαρία άρεσε, αλλά ο Απόλυτος Ξερόλας και ο Πολύξερος Τοθελωχθες είχαν άλλη γνώμη.

    Παραθέτω τις αντίστοιχες απαντήσεις τους (για πρώτη φορά εκτος της Ζαχαριο-περιοχής):

    Απόλυτος Ξερόλας (R&D Manager, Τρια Κιλά Κώδικα Α.Ε.)

    Pair programming; XP; Ουμφ...νεωτερισμοί! Ρωτησα και ένα φίλο μου που ξέρει από τις "νέες τάσεις" και κατέληξα στο συμπέρασμα: Αγαπητέ μου, το Waterfall model είναι η φυσική πορεία εξέλιξης των πραγμάτων! Αυτό μάθαμε, αυτό εμπιστευόμαστε. Σκεψου ενα καταρράκτη! Αμα δεν του αρέσει εκεί που πέφτει μαζεύει τα νερά του και πέφτει παραδίπλα; Η ζητάει τη γνώμη του διπλανού ρυακιού; Ας είμαστε σοβαροί! Ενα πράγμα υπάρχει σε αυτό τον κόσμο, και αυτό ειναι ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΓΙΖΟΝΤΑΙ. Αν έχεις σωστές προδιαγραφές, τότε όλα γίνονται ακόμα και από ένα κουφό και τυφλό developer. Για παράδειγμα, ο Ζαχαρίας. Πάντα του δίνουμε προδιαγραφές! Π.χ. "η εφαρμογή πρέπει να έχει τρία εικονίδια και δύο πράσινα κουμπάκια αριστερά". Ετσι, μαλιστα! Ολα στη θέση τους, και μια χαρούλα.

    Εξάλλου, ο πελάτης θέλει να έχει ένα τρίτομο προδιαγραφές στα χέρια του, αλλιώς δεν καταλαβαίνει γιατί τον χρεώσαμε 1000000000 ευρώ. Αν του πάμε prototypes, ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ, θα τα δει και θα πει "καλα, αυτό ήταν εύκολο". Και εφαρμογές χωρίς bugs; Στο μισό χρονο; Απαπαπαπα...και πως θα κάνουμε μετά τους ειδικούς; Πως θα χρεώνουμε τον πελάτη για τα δικά μας bugs λέγοντάς του οτι "δεν μας το είχε αναφέρει στην ανάλυση";

    Κλείνοντας να πω οτι ολα αυτά είναι μια μεγάλη απάτη κυρίως γιατί εγώ δεν τα καταλαβαίνω. Και ως γνωστόν ο,τι δεν καταλαβαίνω εγώ είναι αποτυχία. Ειδατε το ριμότι; Ειδατε τα γουεμπσερβισες; Πετυχαν; Δεν πέτυχαν! Αμα η function δεν έχει 45 παραμέτρους δεν δουλεύει καλά! Ως εκ τούτου δεν υιοθετούμε XP σε αυτή την εταιρία. Εξάλλου έχουμε Windows 2000.

     

    Πολύξερος Τοθελωχθες (Project Manager, Τρια Κιλά Κώδικα Α.Ε.)

    Από τη μια πλευρά μου φαίνεται ελκυστική ιδέα. Ο μισός εξοπλισμός! Γουαου! Μια οθόνη ανά δύο άτομα!

    Απο την άλλη πλευρά...δυο μισθοί για ένα κομμάτι κώδικα; Μα τι λέτε! Εχουμε λεφτά για πέταμα; Καταρχήν, τα bugs είναι χρήσιμα. Γιατί να τα εξαλείψουμε; Πως θα κρατήσουμε την επικοινωνία με τον πελάτη; Αν του δώσουμε ένα αλάθητο κομμάτι κώδικα, τότε θα πεί αυτομάτως οτι το αγοράσαμε από αλλού και τον κοροιδεύουμε! Ενώ με τα bugs παραμένουμε σε επαφή. Και έχουμε και τη δυνατότητα πάντα να απολύσουμε το Ζαχαρία, αν έχει πολλά bugs ο κώδικάς του. Ενώ αμα οι δύο μαζί δεν βγάζουν bugs, αντε να βρεις αιτία να τους διώξεις. Μπαααα, πολυέξοδο μου ακούγεται τελικά. Ασε που θα κουράζονται και θα φεύγουν στην ώρα τους. Εδώ, αμα δεν δουλέψεις 16 ωρες την ημέρα, δεν είσαι developer...οι Πραγματικοί Αντρες φαίνονται από τις ώρες εργασίας!

     

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  25-05-2006, 10:38 13298 σε απάντηση της 13281

    Απ: Ενα ωραίο Paper για το Ζαχαρία και τη παρέα του.

    απίστευτο ... φανταστικό ... άψογο
    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems