Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Automating web browser tasks

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò zeon. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος zeon στις 13-06-2006, 10:10. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-06-2006, 14:51 13840

    Automating web browser tasks

    Έχει χρησιμοποιήσει κανείς ποτέ κανένα από τα toolakia που κυκλοφορούν και μπορείς να κάνεις record "κινήσεις" πάνω σε ένα web site? Έχετε κάποιο να προτείνετε?  Κυρίως ενδιαφέρομαι να τρέχουν scripts κάτω από ειδικές συνθήκες που θα αφορούν και το ίδιο το site.
    Ευχαριστώ
  •  11-06-2006, 21:07 13880 σε απάντηση της 13840

    Απ: Automating web browser tasks

    Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

    Για τον Internet explorer, υπάρχει ένα ωραίο utility o Fiddler που πραγματικά μπορεί να κάνει πολλά...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  12-06-2006, 18:40 13927 σε απάντηση της 13840

    Απ: Automating web browser tasks

    Σαν να λέμε πχ, όταν μου κάνουν attack να γίνεται αυτόματα fleetsave;
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  12-06-2006, 20:51 13931 σε απάντηση της 13880

    Απ: Automating web browser tasks


     cgeo wrote:
    Σαν να λέμε πχ, όταν μου κάνουν attack να γίνεται αυτόματα fleetsave;


    Μάλλον είσαι μέσα στο μυαλό μου ... με αφορμή αυτό θέλω να το ψάξω λίγο το θέμα

     gcapnias wrote:

    Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

    Για τον Internet explorer, υπάρχει ένα ωραίο utility o Fiddler που πραγματικά μπορεί να κάνει πολλά...

     

    George J.



    Θα του ρίξω μια ματιά να δω τι μπορώ να κάνω με αυτό.

    Για να γίνω και πιο συγκεκριμένος όμως, θέλω να ακολουθούνται διαφορετικές διαδικασίες (σειρά από κλικς) ανάλογα με την html της σελίδας. Αυτές τις διαδικασίες θα τις καθορίσω εγώ και αν κριθεί αναγκαίο (πληρούνται προυποθέσεις που εγώ θα καθορίσω) θα εκτελεστούν και τα ανάλογα.

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
  •  12-06-2006, 21:59 13933 σε απάντηση της 13931

    Απ: Automating web browser tasks

    Το fiddler που λέει ο Γιώργος είναι το υπέρτατο εργαλείο γι' αυτή την περίπτωση, θα μπορέσεις να αναλύσεις τα requests και τα responses και με αρκετά regex να κάνεις ότι θέλεις. But, θέλει κώδικα πολύ και ψάξιμο στην παλαβή html για να κάνεις κάτι αξιόλογο. Σίγουρα θα υπάρχουν και utilities "recorders" όπως λες, αλλά εκεί θα έχεις περιορισμένες δυνατότητες. Ψάξε για "macro recording" και παρόμοια πράγματα.

    Το μπλέξιμο πάντως αυξάνει λίγο για την εφαρμογή που το θέλεις όσον αφορά τα posts που θα κάνεις γιατί αν εχω καταλάβει καλά χρησιμοποιούν http posts οπότε δεν είναι απλή html που πρέπει να αναλύσεις.

    Keep in mind ότι είναι ενάντια στους κανόνες του παιχνιδιού και αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει ίσως δεν αξίζει να ρισκάρεις μια "παρανομία". Είναι challenging πάντως για έναν developer...

    Αν θέλεις περισσότερα μπορείς να μου στείλεις PM.


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  13-06-2006, 10:10 13950 σε απάντηση της 13933

    Απ: Automating web browser tasks

    Έχεις pm =)
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems