Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Do it yourserf VS buy it

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dimitris Papadimitriou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Mitsaras στις 09-07-2006, 12:38. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-07-2006, 21:02 14537

    Do it yourserf VS buy it

    Συνέχεια της κουβέντας που είχαμε εδώ: http://dotnetzone.gr/cs/forums/14543/ShowPost.aspx

    Και βέβαια είναι πρόκληση. Και είναι και ο λόγος που πολύ κάνουμε τη δουλειά που κάνουμε. Αρκεί κανείς να διακρίνει τα πράγματα. Που δηλαδή αρχίζει η έρευνα και που τελειώνει η δουλειά και πότε το ένα πρέπει να μπλέκεται στα πόδια του άλλου!

    ....sorry zax1 που ξεφύγαμε λίγο από την ερώτησή σου. Ελπίζω να πήρες την απάντηση που ήθελες.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  08-07-2006, 21:53 14538 σε απάντηση της 14537

    Απ: Contextmenu όπως το κλασικό start menu των windows

    Και (για να ολοκληρώσω το off-topic) για να το διακρίνει πρέπει να υπολογίσει διάφορους παράγοντες, όπως:

    • Χρήμα
      Πόσο κοστίζει το έτοιμο;
      Πόσο κοστολογώ τον χρόνο μου;
    • Χρόνος
      Πόσο χρόνο έχω για το deadline του έργου;
      Πόσος χρόνος χρειάζεται για να αναπτύξω τη δική μου λύση;
      Πόσος χρόνος χρειάζεται για να βρω το κατάλληλο ανάμεσα σε αυτά που κυκλοφορούν;
      Πόσος χρόνος χρειάζεται για να το τεστάρω;
    • Πιθανότητα να το ξαναχρησιμοποιήσω στο μέλλον
    • Knowhow που θα αποκτήσω από την ανάπτυξη και ενδεχομένως να μπορέσω να εφαρμόσω και σε άλλες περιπτώσεις
    • Τι υποστήριξη μου δίνει ο κατασκευαστής;
    • Τι credibility έχει ο κατασκευαστής (θα βγάλει νέες εκδόσεις; Θα παίζει το component στο Visual Studio 2009;)

    (Ξέχασα κάτι; Αν πρόκειται να το συνεχίσουμε το θέμα θα φτιάξω νέο thread Smile)


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  09-07-2006, 12:38 14548 σε απάντηση της 14537

    Απ: Do it yourserf VS buy it

    Αν μιλάμε για χρήση τεχνολογίας/μεθοδολογίας η οποία δεν μας είναι γνωστή (πχ custom gridcell, με Inheritance ήδη υπάρχοντος, και ενσωμάτωσή του σε υπάρχον DataGrid/DataGridView), τότε η καλύτερη λύση είναι το self-training.

    Όπως και να το κάνουμε, είμαστε προγραμματιστές, και αρκετοί από εμάς, ίσως ασχολούνται με τον προγραμματισμό κι εκτός 8ώρου, ίσως ψάχνοντας άρθρα, αναπτύσσοντας μικρές εφαρμογές για κατανόηση της τεχνολογίας κοκ.

    Βεβαίως, η ύπαρξη deadline είναι καθοριστικός παράγοντας, με μεγάλη προτεραιότητα, και αυτό που θα κοιτάξει ένας project manager. Ίσως να πρέπει να προτιμηθεί η χρήση κάποιου πχ Grid component έναντι της επέκτασης του υπάρχοντος GridView, αν αυτό θα οδηγήσει σε πιο γρήγορα αποτελέσματα (αλλά καλό θα είναι να μελετηθεί μετά από τον προγραμματιστή αυτόν, το "πώς θα μπορούσα να το κάνω αυτό μόνος μου;").
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems