Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΚΩΔΙΚΕΣ

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimkasta στις 21-09-2006, 13:41. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-09-2006, 17:43 16988

    ΚΩΔΙΚΕΣ

    Εγώ χρησιμοποιώ τη λέξη κώδικες τακτικά.
    Είναι σωστή. Η Τούλα παραδόξως έχει δίκαιο και ο Ζαχαρίας δεν είναι σωστός που βγάζει σπυράκια με τους κώδικες.
    Εξηγούμαι

    1) Στην ελληνική δεν έχουμε το διαχωρισμό "μετρήσιμο-μη μετρήσιμο" που έχει η αγγλική. Έχουμε νερά, ρίζια, ζάχαρες.
    2) Γραμματικά είναι σωστή η λέξη κώδικες.
    3) Ενοιολογικά υπάρχουν πολλοί κώδικες. Νομικοί, μυστικοί, ηθικοί.
    4) Στον προγραμματισμό έχουμε πολλά παραδείγματα όπου μια εφαρμογή έχει αρκετούς κώδικες. πχ

    α) Προγραμματισμός PHP. Εκεί πρέπει να γραφτεί κώδικας PHP για τον client και κώδικας PHP για τον server. Άρα έχουμε 2 κώδικες (σημ. το "δύο κομμάτια κώδικα είναι αγγλισμός").
    β) Προγραμματισμός με Javascript. Εκεί μια σελίδα έχει τμήμα κώδικα σε HTML και τμήμα κώδικα σε Javascript. Πάλι έχουμε 2 κώδικες.
    γ) Μια διανομή Linux συνοδεύεται από χιλιάδες αρχεία που περιέχουν τον πηγαίο κώδικα για κάθε μεταγλωττισμένο πακέτο. Εκεί να δεις κώδικες. Γεμμίζουν ένα DVD.
    Είναι γραμμένα σε κάθε πιθανή γλώσσα και με πολλές διαφορετικές βιβλιοθήκες:
    C,C++,C#,Java,Perl,Python,Lisp,Qt,HTML,SGML,XML,shell script, Prolog, GTK, Assembly, SQL, Haskell, Postscipt, AWK, Ruby κτλ.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  20-09-2006, 20:20 16990 σε απάντηση της 16988

    Απ: ΚΩΔΙΚΕΣ

    Χεχε...στο πολύ βαθος μπορεί να έχεις απόλυτο δίκιο και θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τον πληθυντικό.

    Μικρή διόρθωση: Η HTML από την άλλη δεν είναι κώδικας αλλά γλώσσα σήμανσης (markup), και αυτό που παράγεται είναι mark-up και όχι code.

    Ολες οι γλώσσες προγραμματισμού είναι coded languages = παράγουν κώδικα. Η "κωδικες"; Εστω. Δεν θα διαφωνήσω.

    Το θέμα είναι το ΠΩΣ χρησιμοποιείς μια λέξη. Η Τούλα δεν αναφερεται με το ίδιο ύφος και την ίδια ερμηνεία των πραγμάτων με την οποία αναφέρεσαι εσύ, αγαπητέ. Θα σου παραθέσω μερικές φράσεις που κατα καιρούς έχει πει στο Ζαχαρία (παρουσία τρίτων, υπάρχουν μάρτυρες!) για να καταλάβεις τι θέλω να πω:

    - "Ζουλη, πες μου τους ΚΩΔΙΚΕΣ για να ανοίξω το PC μου. Ξεχασα τι βαζω στα username/password" - Toula / tibazoedodenksero
    - "Υπάρχουν πολλοί ΚΩΔΙΚΕΣ, όπως εκείνος ο καινούριος που έγινε της μόδας τώρα...το Γουεμπ δύο-μηδέν!" - Α ρε Χαβάη....
    - "Μου είπαν χθές οτι πρέπει να κοιτάξουμε τον πηγαίο ΚΩΔΙΚΑ. Ενας ειναι; Εγώ νόμιζα οτι είναι πολλοί. Εχει καμμια σχέση με το πηγαίο χιούμορ;" - Οση έχεις και εσύ με την Πληροφορική...
    - "Αμα ξέρεις καλούς ΚΩΔΙΚΕΣ πληρώνεσαι καλα. Εγώ ξέρω έναν καλα, Χουτουμουλού, θα κοιτάξω να μάθω και Άξες για να πάρω περισσότερα λεφτά" - Αξες και ξερός ο Ζαχαρίας.
    - "Ειδα χθές τον Κώδικα Νταβίντσι. Ετσι είναι και οι ΚΩΔΙΚΕΣ του CRM που φτιάχνετε;" - Ναι, οταν πρέπει να παραδοθεί σε 10 μέρες μόνο με μεταφυσικό κώδικα θα δουλεψει.

    Και άλλα τέτοια ευτράπελα.

    Αρα καταλήγουμε στο εξής απλό συμπέρασμα:

    Δεν είναι το μέγεθος (πλήθος) που μετράει, αλλά το πως το χρησιμοποιείς! :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  21-09-2006, 13:41 17016 σε απάντηση της 16990

    Απ: ΚΩΔΙΚΕΣ

    Συμφωνώ ότι δεν έχουμε uncountable στα ελληνικά.

    Παρ' όλα αυτά, είναι σωστό το να χρησιμοποιούμε ενικό, ακόμη και αν αναφερόμαστε σε πολλά αντικείμενα.

    πχ αν θέλουμε να πούμε ότι πάμε κάπου με κάποιο μέσω λέμε πχ πήγα με το λεοφορείο, ασχέτως πόσα αλλάξαμε. Δεν λέμε πήγα με λεοφορεία...

    Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τον κώδικα...

    Δεν λέμε γράφω κώδικες

    Λέμε γράφω κώδικα...

    Πολύ απλά γιατί δεν ορίζουμε ποσότητα.

    Θα ήτανε πιο σωστό να πούμε πήγα με 3 λεοφορεία.

    Βέβαια στον κώδικα η μονάδα μέτρησης είναι οι γραμμές οπότε λέμε έγραψα 3 γραμμές κώδικα και όχι 3 κώδικες :ρ

    Σε κάθε περίπτωση είναι η άγνοια που τονίζεται και όχι η γραμματική ορθότητα... ;)

    Είναι κάτι αντίστοιχο με τον όρο ιστιοσελίδα που χρησιμοποιούνε ΠΑΡΑ πολλοί, ακόμη και άνθρωποι μορφωμένοι και σχετικοί με Η/Υ.
    Simple Photography
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems