Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ωρίμασαν τα Vista??

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò manosB. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Δημήτρης Γκανάτσιος στις 30-08-2007, 15:16. Υπάρχουν 15 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-08-2007, 18:46 34545

    Ωρίμασαν τα Vista??

    Ακόμα χρησιμοποιώ τα XP Professional και είμαι super ευχαριστημένος. Σαν κλασσικός late adopter των νέων εκδόσεων των λειτουργικών της MS τα VISTA δεν έχω τολμήσει να τα βάλω ακόμη.
    Η εγώ είμαι παράξενος ή όντως είναι αργά στην απόκριση τους!!
    Τέλος πάντων τα
    XP τα χρησιμοποίησα full στο working περιβάλλον μου όταν βγήκε το SP2 και μετά.
    Τα
    Vista έχουν ωριμάσει και να τα βάλω τώρα ή να περιμένω το πρώτο Service Pack??
    Δεν ρωτάω από την άποψη μην μείνω πίσω διότι τεστ περιβάλλον με
    Vista βρίσκω. Το θέμα είναι σε ένα απαιτητικό αυστηρά business περιβάλλον ανταποκρίνονται ή θα σιχτιρίσω την ώρα και τη στιγμή που τα έκανα install??
    Ξέρω ότι αυτή η συζήτηση θα είναι άκυρη σε ένα χρόνο από τώρα και ξέρω ότι το
    interface των vista είναι απίστευτο και σίγουρα τουλάχιστον σε win forms κάποια στιγμή πρέπει να το εκμεταλλευτώ αλλά τώρα τι γίνεται??
    Να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα που λένε ότι θα βγει το
    SP1? (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω)



    Manos
  •  28-08-2007, 21:11 34551 σε απάντηση της 34545

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Εγώ εγκατέστησα vista σε ένα pc μου (και αγόρασα ένα φορητό με προεγκατεστημένα vista) τον τελευταίο μήνα.

    Δεν διαπίστωσα, μέχρι στιγμης, ιδιαίτερες αστάθειες ή ασυμβατότητες. Το visual studio (κατόπιν των updates του για vista) τρέχει μια χαρά, όπως επίσης και οι άλλες εφαρμογές που δοκίμασα. Επάνω έχει office 2007, nod32, spybot, adaware, visual studio, sql server 2005 client tools, zonealarm και World of Warcraft :)

    Μία μόνο κακή συμπεριφορά που διαπίστωσα είναι με τους drivers της Nvidia 7600 για vista. Συγκεκριμένα η δεύτερη οθόνη (έχω δύο) εμφανίζει "παράσιτα" (θόρυβο χωρις εικόνα) κατά την εκκίνηση, και πρέπει να γίνει απενεργοποίηση και επανενεργοποίησή της για να παίξει. Αυτό όμως πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα των updated drivers της nvidia, καθώς στην αρχική εγκατάσταση (πριν τρέξει το windows update και εγκαταστήσει τους "ενημερωμένους" drivers) αυτό δεν συνέβαινε.

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  28-08-2007, 23:03 34555 σε απάντηση της 34551

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Εγώ τα δοκίμασα σε νέο φορητό.
    Τo μόνο που παρατήρησα είναι ότι δεν έπαιζαν καλά οι drivers του mouse (Logitech MX) στο VS 2005.
    Συγκεκριμένα όταν ρυθμίσεις τα 2 extra πληκτρα του mouse να κάνουν copy και paste το VS αρνείται να υπακούσει.
    Ευτυχώς ο φορητός ήταν από τους "κοινόχρηστους" και όχι δικός μου.





    Harry Tsavdaris
  •  29-08-2007, 00:20 34558 σε απάντηση της 34555

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    εγώ τα έχω στο desktop μου και στο laptop (καινούριο, κοντά στους 3 μήνες το έχω). Είμαι αρκετά ικανοποιημένος γενικά, αν και στο laptop λόγω του 1GB RAM η απόδοση πέφτει κάπως αν ανοίξω π.χ. Visual Studio 2005, MSN και Outlook 2007 ταυτόχρονα.

    Σύνοψη: Try it Big Smile


    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  29-08-2007, 17:51 34577 σε απάντηση της 34545

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Τώρα που το σκέφτομαι ένα πολύ ενδιαφέρον στατιστικό θα ήταν η κατανομή των λειτουργικών που χρησιμοποιούν τα μέλη του forum.
    Πιστεύω ότι τα μέλη του forum πλησιάζουν πολύ το προφίλ του χρήστη (developer) που με ενδιαφέρει άμεσα.
    κύριε admin, moderators τι λέτε?

    Manos
  •  29-08-2007, 18:45 34578 σε απάντηση της 34577

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Δεν θα ήταν κακή ιδέα.

    Να παραθέσω τίτλους λειτουργικών να δούμε αν είναι πλήρεις, κατ'αρχήν:

    - Windows 95
    - Windows ME
    - Windows XP
    - Windows 2000
    - Windows 2003
    - Windows Vista
    - Linux
    - Solaris
    - MacOS
    - Other

    Μια και είμαστε σε Microsoft-oriented χώρο σκέφτομαι να μην γίνει διάκριση μεταξύ διαφόρων εκδόσεων Linux ή MacOS.

    Ξέχασα τίποτα; Προτάσεις;


     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  29-08-2007, 18:47 34579 σε απάντηση της 34578

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    cap:
    Ξέχασα τίποτα; Προτάσεις;


    Ξέχασες τα 98
  •  29-08-2007, 19:02 34580 σε απάντηση της 34579

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Οκ σωστά τα 98 μου διέφυγαν :)

    Θα περιμένω σήμερα μπας και κάποιος συνάδελφος έχει καμια αποψη να εκφράσει και αν όλα είναι καλά θα το βγάλω..

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  29-08-2007, 19:05 34581 σε απάντηση της 34580

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Σου διέφυγαν τα 98 αλλά θυμήθηκες τα 95 και τα MEStick out tongue
  •  29-08-2007, 19:21 34584 σε απάντηση της 34581

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    win xp sp2

    Υδροβάση(Hydrobase)
    profiles :
    codeplex
    sourceforge
    google code

    Υλοποιώ εφαρμογές υπό πληρωμή απλώς επικοινωνήστε μαζί μου
  •  29-08-2007, 19:32 34587 σε απάντηση της 34580

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Στα σοβαρά τώρα, νομίζω ότι πρέπει να διευκρυνήσουμε για πιο pc μιλάμε. Προτείνω για αυτό στο οποίο γίνεται η ανάπτυξη. Γιατί αρκετοί έχουν περισσότερα από ένα με διαφορετικά λειτουργικά και αυτό θα δημιουργούσε πρόβλημα Επίσης νομίζω ότι δεν χρειάζεται η λεπτομερής καταγραφή όλων των εκδόσεων. Οπότε προτείνω

    • Win Vista
    • Win 2003
    • Win 2000
    • Win XP
    • προηγούμενες εκδόσεις Win
    • linux
    • MAC OS
    • άλλα unix based
  •  30-08-2007, 09:02 34597 σε απάντηση της 34587

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Συμφωνώ με το agmarios. Ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση αναφερόμενος στο pc στο οποίο γίνεται η ανάπτυξη. Αυτό νομίζω ότι είναι σημαντικό και σε αυτό το περιβάλλον έχει νόημα η μέτρηση.

    Μια και έχουμε προεκλογικό κλίμα αν τα VISTA πιάσουν πάνω από 30% θα τα βάλω αύριο κιόλας και αυτό είναι δέσμευσηBig Smile


    Manos
  •  30-08-2007, 10:44 34599 σε απάντηση της 34597

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    Οκ αρα πάμε σε πιό γενικής φύσης δημοσκόπηση όπως είπε ο agmarios και για το pc στο οποίο αναπτύσσουμε software.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  30-08-2007, 10:56 34601 σε απάντηση της 34599

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    H δημοσκόπηση δημοσιεύτηκε εδώ: http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/34600.aspx

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  30-08-2007, 10:59 34602 σε απάντηση της 34601

    Απ: Ωρίμασαν τα Vista??

    οκ ετοιμαστείτε για εκλογικό λόγο

    Κάνω έκκληση στους συναδέλφους να τιμήσουν την κάλπη του φίλου cap έτσι ώστε να έχουμε ένα ικανό στατιστικό δείγμα από επαγγελματίες του χώρου.

    Σας υπόσχομαι ότι θα πάρω το μήνυμα της κάλπης και θα το επεξεργαστώ κατάλληλα, αντιδρώντας στα κελεύσματα της πλειοψηφίας με προγραμματισμό και όραμα!! (τι λεω ο ... άνθρωπος )Cool




    Manos
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems