Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

For Each

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KelMan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 23-08-2005, 16:39. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-07-2005, 21:05 3275

    For Each

    Μια μέρα, ένα βράδυ για να πω την αλήθεια, ήθελα να διαβάσω (προγραμματιστικά) τις IP διευθύνσεις στις κάρτες δικτύου του local μηχανήματος. Ήξερα ότι έπρεπε να παίξω με το WMI και είπα να googleάρω Big Smile πρώτα πριν αρχίσω να παιδεύομαι με το ψάξιμο στις WMI κλάσεις... Πέτυχα λοιπόν το παρακάτω fragment:

    Dim moSearch As ManagementObjectSearcher = New ManagementObjectSearcher("SELECT * FROM Win32_NetworkAdapterConfiguration WHERE IPEnabled = 'TRUE'")

    Dim moCollection As ManagementObjectCollection = moSearch.Get

    For Each mo As ManagementObject In moCollection

        Dim addresses As String() = CType(mo("IPAddress"), String())

        For Each ipaddress As String In addresses

            Console.WriteLine(ipaddress)

        Next

    Next

    Όλα ωραία και καλά, μέχρι που είδα αυτό το For Each mo As ManagementObject In moCollection Surprise Τόσα χρόνια στο .ΝΕΤ (όπως λέμε στο κουρμπέτι), δεν το είχα προσέξει ότι μπορείς να κάνεις declaration κατευθείαν μέσα στο FOR! Δηλαδή εσείς (όχι εσείς που γράφετε C#, οι άλλοι) το ξέρατε και μόνο εγώ ζούσα στο σκοτάδι; Έχω πάθει σοκ... Tongue Tied


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  02-07-2005, 21:42 3276 σε απάντηση της 3275

    Re: For Each

    Αυτά παθαίνεις όταν σνομπάρεις τις παρουσιάσεις μας (εννοώ εμένα και του Γιώργου, όχι της Microsoft - για να μην μπερδευόμαστε!) Wink

    Είναι feature της VB.NET 2003, δεν το είχε η πρώτη έκδοση (αν θυμάμαι καλά).

    Patrick
  •  02-07-2005, 21:54 3277 σε απάντηση της 3276

    Re: For Each

    Γκούχ, γκούχ... Επίσης, ξέχασα να γράψω στο προηγούμενο post ότι δεκτές είναι μόνο απαντήσεις που εμπίπτουν στην κατηγορία "Αμάν! ούτε κι εγώ το ήξερα" και όχι στην κατηγορία "Βγες από τη σπηλιά σου" ή "Τι σόι developer είσαι εσύ", κλπ...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  02-07-2005, 21:58 3279 σε απάντηση της 3277

    Re: For Each

    Big Smile

    Patrick
  •  02-07-2005, 22:11 3281 σε απάντηση της 3275

    Re: For Each

    Εκτός του ότι είναι αρκετά εύχρηστο, σε κάποιες περιπτώσεις είναι και ποιο γρήγορο από την for.

  •  04-07-2005, 13:02 3302 σε απάντηση της 3281

    Re: For Each

    Και αν θυμάμαι καλά κανει και auto-dispose;


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  05-07-2005, 12:35 3324 σε απάντηση της 3302

    Smile [:)] Re: For Each

    Ναι, πράγμαται ήταν συγκλονιστική η μέρα που το ανακάλυψα.... με γλύτωσε άπειρα dim....
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  03-08-2005, 17:07 3975 σε απάντηση της 3324

    Απ:Re: For Each

    Party!!! [<:o)] Όντως άπαικτο και για for loop ....Party!!! [<:o)]

    For Counter As Integer = 0 To MyData.Tables(0).Rows.Count - 1
    -------- SOME TASK --------
    Next

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ !!!


    Πάνος Αβραμίδης
  •  23-08-2005, 16:39 4546 σε απάντηση της 3302

    Απ: Re: For Each

     cap wrote:

    Και αν θυμάμαι καλά κανει και auto-dispose;



    Yeap, κάλα θυμάσε.
    Εγω πάντως το ήξερα..αν και το "ανακάλυψα" όταν έψαχνα παρόμοιο τρόπο για loop από την C# στήν VB.Net.

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems