Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Markos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Rayden στις 03-05-2011, 16:54. Υπάρχουν 33 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 3 (34 εγγραφές)   1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-11-2010, 12:21 60751

    Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Τώρα με την κρίση έχουν έρθει μεγάλες ανατροπές στα εργασιακά και ακολουθούν μεγαλύτερες. Μην ξεχνάμε, άλλωστε και τα λόγια του Πρωθυπουργού, ότι η κρίση είναι μια ευκαιρία για αλλαγή. Αλλαγή για μας βέβαια, καθώς δεν πολυπιστεύω ότι οι πολιτικοί μας έχουν αλλάξει τον τρόπο συμπεριφοράς τους και τις μεθόδους που χρησιμοποιούν για να προσελκύσουν ψηφοφόρους. Anyway, πίσω στα δικά μας....

    Μέσα σ' αυτό το καταπληκτικό κλίμα της αλλαγής, πρέπει να μάθετε ότι έχουν αλλάξει και τα δεδομένα όσον αφορά στον τρόπο που γίνονται οι συνεντεύξεις. Δεν είστε πια ΕΣΕΙΣ ο υποψήφιος, αλλά η επιχείρηση!! Ναι, ναι!! Μην εκπλήσσεστε και ΜΗΝ κωλώνετε! Πια μιλάμε για “Υποψήφιο Εργοδότη”, μιας και οι συνθήκες επιβάλλουν ο εργαζόμενος να έχει ξεκάθαρη εικόνα για την επιχείρηση που έχει στείλει το βιογραφικό του και τον έχει καλέσει σε συνέντευξη. Ιδού μερικές ερωτήσεις που πρέπει να έχετε κατά νου. Βεβαίως, πρέπει να σας προειδοποιήσω ότι οι ερωτήσεις αυτές δεν υποβάλλονται ευθέως, αλλά με πλάγιο και ευγενικό τρόπο. Αν μάλιστα ο συνομιλητή σας “τσιμπήσει” επειδή “κάτι ξέρει” ή είναι δυσαρεστημένος, θα ανοιχτεί! Λοιπόν, ξεκινάμε!

    Η επιχείρησή σας ανήκει σ' εκείνες που έχουν καταβάλλει την έκτακτη συμφ... εμ, εισφορά;

    Αν ναι, πάμε καλά. Υπάρχει ικανοποιητική κερδοφορία. Πρόκειται για ανώδυνη ερώτηση που ο εργοδότης θα απαντήσει με καμάρι (για το “ναι”, φυσικά).

    Η επιχείρησή σας έχει παραρτήματα στην xxxxxxx;

    Όπου xxxxxxx μια οποιαδήποτε χώρα που “φημολογείται” ότι είναι φορολογικός παράδεισος. Ερώτηση που θέλει τακτ. Αν όλα είναι απολύτως σύννομα, το “ναι” θα βγει αβίαστα και 'σεις θα ξέρετε ότι υπάρχει εγγυημένη ρευστότητα και ο μισθός σας είναι κατοχυρωμένος. Ακόμα και να υπάρχουν λογιστικές “ανακολουθίες”, εσάς δε σας νοιάζει καθόλου. Για προγραμματιστές πάτε. Τα υπόλοιπα ας τα βρει το ΣΔΟΕ.

    Κάνετε εξαγωγές;

    Βλπ. προηγούμενη.

    Τον τελευταίο καιρό έχετε προβεί σε περικοπές προσωπικού;

    Κι εδώ πρέπει να έχετε τακτ. Περιμένετε να χαλαρώσει πρώτα ο “εξεταστής” σας. Αν σας απαντήσει “ναι”, προχωρήστε στην επομένη...

    Σε ποια τμήματα έγιναν οι περικοπές και τι είδους προσωπικό “αποχώρησε”;

    Ρωτήστε γενικά και μην περιορίζεστε στο δικό σας κομμάτι. Ακολουθεί παραβολή: Αν είστε υποψήφιος πωλητής, νέος, με όνειρα και φιλοδοξίες, αλλά κομμάτι άπειρος και χωρίς γνώση της αγοράς και σας πληροφορήσουν ότι μόλις “αποχώρησαν” δύο εξαιρετικοί πωλητές, με άριστη γνώση της αγοράς, των επιχειρήσεων και των ανθρώπων που δουλεύουν σ' αυτές, τότε το πιο πιθανό είναι ότι η επιχείρηση του υποψήφιου εργοδότη ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ!! Κίνδυνος!! Η κατάσταση αυτή δεν προβλέπεται να αντιστραφεί βραχυπρόθεσμα, αλλά ούτε και μεσοπρόθεσμα. Εσείς, μάλλον, είστε μια πρόσληψη κάποιου προγράμματος του ΟΑΕΔ ή κάτι παρόμοιο. Σύντομα θα στέλνετε πάλι βιογραφικά. Τώρα, αν είστε προγραμματιστής (που είστε) και σας πληροφορήσουν ότι έδιωξαν δύο συναδέλφους σας που ζωγραφίζουν την Τζοκόντα με άσσους και μηδενικά, συνθέτουν συμφωνίες σε assembly και γράφουν ραψωδίες σε C++, αλλά προσλαμβάνουν ΕΣΑΣ επειδή τους εντυπωσίασαν οι γνώσεις σας σε HTML, τι να πω.... Ψάξτε το λίγο πριν πείτε το ναι. Όσον αφορά το πρώτο παράδειγμα, έχετέ το πάντα κατά νου, γιατί σε τελευταία ανάλυση όλα έχουν να κάνουν με τις πωλήσεις.

    Υποβάλλατε όλες τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ για το τρέχον έτος;

    Μην γελιόσαστε. Δεν υπάρχει ευγενικός τρόπος να κάνετε αυτή την ερώτηση. Απλά έχετε αποφασίσει να “την κάνετε” και φεύγετε πετώντας τους μια χειροβομβίδα. Η ερώτηση αυτή είναι γνωστή και ως “Το δωράκι του Χαχανούλη”!Gift

    Να είστε σίγουρος(-η) ότι αν κάτι δεν πάει καλά με την επιχείρηση, ακόμα κι αυτός που σας παίρνει συνέντευξη θ' αρχίσει ν' ανησυχεί. Διαβάστε τη γλώσσα του σώματος προσεκτικά. Ό,τι τον κάνει να αισθάνεται άσχημα είναι ύποπτο και πρέπει να το διερευνήσετε. Και, προς Θεού, ΜΗΝ ξεχάσετε να κάνετε την ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ερώτηση απ' όλες. Την ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ:

    Πως βλέπετε την επιχείρησή σας σε έξι (άντε το πολύ δώδεκα) μήνες από σήμερα;

    Κλείνοντας, θα πρέπει να σημειώσω ότι μπορείτε να συμεράνετε πολλά πράγματα για την επιχείρηση, από την οικονομική κατάσταση των πελατών της. Οι περισσότερες εταιρίες εκθέτουν το πελατολόγιό τους στο site τους. Κάντε και μια παράπλευρη έρευνα αγοράς, λοιπόν! Δεν βλάπτει!

    Αυτά, και καλές συνεντεύξεις!

    ΥΓ: The windmills of your mind. Εξαιρετικά αφιερωμένο στην τρόικα...


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  02-11-2010, 23:46 60755 σε απάντηση της 60751

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Υπέροχα όλα αυτά που λες Μάρκο, και άκρως απολαυστικά, αλλά το θέμα είναι να σε απαντήσουν οι εταιρείες όταν στέλνεις βιογραφικά. Εδώ στη Θεσσαλονίκη από ότι φαίνεται η τακτική του χαλαρά έχει γίνει τρόπος ζωής. Έχω στείλει πάνω από 30 βιογραφικά και δεν έχω πάρει ούτε μία απάντηση. Τίποτα. Ούτε απάντηση για να μου πούνε ότι πήραν το βιογραφικό μου. Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στην πρωτεύουσα αλλά εδώ πάνω είναι τραγικά! Η ανεργία στο τομέα της πληροφορικής δίνει ρέστα. Και η άποψη μου είναι ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα.
  •  03-11-2010, 00:52 60757 σε απάντηση της 60755

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    epp1123:
    ... Και η άποψη μου είναι ότι τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα.

    Μακάρι να μπορούσα να διαφωνήσω, αλλά δυχτυχώς κι εγώ περιμένω αυτό το "χειρότερα"...Sad


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  03-11-2010, 19:20 60764 σε απάντηση της 60757

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    @epp1123: ούτε στην Αθήνα έχει τύχει ποτέ να ξέρω κάποιον/κάποια που να έστειλε CV και να τον ενημέρωσαν ποτέ. Εκτός να ήταν αν τον καλέσουν για κάποια συνέντευξη.

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  04-11-2010, 00:47 60770 σε απάντηση της 60764

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Το θέμα Νίκο έχει να κάνει με την ανθρωπιά. Δε νομίζω ότι ζητάω πολλά ούτε ότι είμαι παράλογος, όταν περιμένω ένα email που να μου λέει ότι πήρανε το βιογραφικό μου, το οποίο είναι γραμμένο από άνθρωπο και όχι αυτοματοποιημένο. Προσπαθώ να βρω μία λογική εξήγηση για αυτή τη συμπεριφορά αλλά δε βρίσκω. Δεν είμαι ένα απρόσωπο ον με πτυχίο που θα με καθήσουν σε μία καρέκλα και θα γράφω κώδικα. Είμαι άνθρωπος με συναισθήματα. Η δικαιολογία που χρησιμοποιούν "είναι πάρα πολλά τα βιογραφικά, που να απαντάμε σε κάθε έναν ξεχωριστά" εμένα δεν καλύπτει, αντίθετα με προσβάλει ως Κώστα. Προτιμώ ένα email του στυλ "τα προσόντα σας δε μας ικανοποιούν, με εκτίμηση ...." που ξέρω ότι είναι γραμμένο από κάποιο υπεύθυνο παρά το τίποτα. 

    ΥΓ. Στη Σαλονίκη το θέμα της ανεργίας γενικότερα είναι τόσο χάλια, που ακόμη και σε εταιρεία, όχι απαραίτητα πληροφορικής, που ζητάει υπάλληλο πας με γνωστό για να ξεχωρίσει το βιογραφικό σου από τη μεγάλη στοίβα και να πάει στη μικρή. Η μικρή στοίβα με τα βιογραφικά είναι αυτή όσων έχουν κοινό γνωστό με το αφεντικό ή με κάποιον προϊστάμενο της εταιρείας. Και ω τι έκπληξη, συνήθως για δουλειά παίρνουν τελικά κάποιον από τη μικρή στοίβα. Σας φαίνονται υπερβολικά; Και όμως συμβαίνουν.
  •  04-11-2010, 00:55 60771 σε απάντηση της 60770

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Από τη μία αυτά που ακούω που με κάνουν και είμαι πολύ, μα πάρα πολύ απαισιόδοξος, και από την άλλη το γεγονός (που θα το πω, με κίνδυνο να ακούσω βρισίδι ή να με δουλεύετε) οτι είμαι από το καλοκαίρι στο 110% και έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι να αφήσω πράγματα για να συνεχίσω να βρίσκομαι σε (σχετικά) καλή υγεία και να μην με μαζεύουν... Από ο,τι ακούω γύρω γύρω, η δική μου κατάσταση πρέπει να είναι καθαρά θέμα συγκυριών.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  04-11-2010, 01:05 60772 σε απάντηση της 60771

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Σωτήρη κανένας δεν έχει δικαίωμα να σε βρίσει. Το αντίθετο μάλιστα. Για να σε εμπιστεύονται τόσοι άνθρωποι σημαίνει ότι είσαι καλός σε αυτό που κάνεις. Και το όλο θέμα με την ανεργία δεν έχει να κάνει μόνο με τη πληροφορική. Έχει να κάνει με όλους τους νέους που θέλουν μία θέση εργασίας. Και δυστυχώς δεν έχουμε όλοι την οικονομική άνεση να φύγουμε έξω. Εμείς που θα μείνουμε εδώ τι θα κάνουμε; 
  •  04-11-2010, 01:12 60773 σε απάντηση της 60772

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    (Με κίνδυνο να είμαι ήδη εκτός θέματος σε σχέση με το συγκεκριμένο post)

    Πάντα έλεγα οτι η πληροφορική αποτελεί εξαίρεση στα συνολικά μεγέθη απασχόλησης, λόγω της μηδενικής ανεργίας που παρουσίαζε. Με όσα ακούω σποραδικά τον τελευταίο καιρό για άνεργους developers (χωρίς όμως να έχω σαφή εικόνα για την εργασιακή τους εμπειρία, τον τύπο δουλειάς που αναζητούν και τις γνώσεις τους) αρχίζω να αλλάζω εικόνα.

    Σίγουρα, όσοι αναζητούν εργασία γραφείου με "περιορισμένες" αρμοδιοτητες σε μεγάααααλη εταιρία που να τους "προστατεύει" τρόπον τινά (σε θέματα διαδικασιών, όχι εργασιακής ασφάλειας) δυσκολεύονται περισσότερο τα τελευταία χρόνια. Οι περισσότερο ευέλικτοι, που παίρνουν ίσως λίγο μεγαλύτερα ρίσκα ή/και ελίσσονται και σαν ελεύθεροι επαγγελματίες δείχνουν να είναι λίγο πιό ωφελημένοι. Αυτά βάσει προσωπικών μου εμπειριών, χωρίς να είμαι βέβαιος 100% οτι ισχύουν πάντοτε.

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  04-11-2010, 01:16 60774 σε απάντηση της 60771

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Χαιρόμαστε οι συνάδελφοι μας να έχουνε δουλειά. Μπορείς σωτήρη να επικεντρωθείς στον Ζαχαρία. Και εγώ έχω αρκετή δουλειά. να συμφωνήσω ότι θα πρέπει να απαντάνε οι εταιρείες ότι πήρανε το βιογραφικό σου.

    Στην Αγγλία όταν έστελνα βιογραφικό πάντα έπαιρνα κάποιο email πίσω. Eπίσης σε περίπτωση συνέντευξης, ήταν πολύ πιθανό να σου πληρώσουν το ταξί ή τα εισιτήρια του μετρό.

    Αν δεν υπήρχε πρόσληψη μετά την συνέντευξη έπαιρνες κάποιο email ή γράμμα με τους λόγους της μη πρόσληψης.

    εγώ όταν δούλεψα στην πρώτη δουλειά στο Λονδίνο σαν junior asp 3.0 developer, με περίμενε στο γραφείο ένα μπαλόνι με κάτι του στυλ "Welcome!!!!",σοκολατάκια και αναψυκτικά.

    Μετά πήγα στο γραφείο του CEO που με καλοσώρισε. Το ξέρω ότι κανείς μελαγχολεί διαβάζοντας αυτά ( και εγώ μαζί ) και λέω να πω κάτι πιο χαλαρό. Τον CEO τον λέγανε mike bond.

    Μπαίνω μες στο γραφείο και έχουμε τον εξής διάλογο

    CEO:Hello, please come in. Grab a seat

    Nikos: ( after a 5 second pause ) We meet again mr Bond.......... :)


    Κατάλαβε αμέσως ο άνθρωπος με τι γίδι είχε να κάνει......

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  04-11-2010, 01:17 60775 σε απάντηση της 60771

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Το ότι είσαι φίλε Σωτήρη στο 110% για μένα σημαίνει άλλα πράγματα. Καταρχήν δεν είσαι στο 110 αλλά στο 180 ή στο 210 απλά επειδή γουστάρεις αυτό που κάνεις δεν σου φαίνεται και πολύ. Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν έχεις δουλέψει κάτω από 10ώρο την ημέρα, άρα το 15 ώρο είναι κάτι το οποίο σε κουράζει μεν αλλά δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα, το αντέχεις.

    Το πρόβλημα είναι ότι με την υπάρχουσα κατάσταση κανείς δεν θέλει να κάνει προσλήψεις με αποτέλεσμα να ζητείτε από τους υπάρχοντες να κάνουν το κάτι παραπάνω ώστε να έχουν δουλειά και να ζήσουν. Αυτό είναι που με διαολίζει. Έχουμε μπει σε έναν φαύλο κύκλο που δεν ξέρω που θα βγει, πραγματικά δεν ξέρω που θα βγει. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος...

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  04-11-2010, 01:32 60776 σε απάντηση της 60775

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Και εγώ Αντώνη προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος. Το 110% (180, 210) δεν είναι και τοσο ευχάριστο πλέον βέβαια. Κυρίως γιατί μένω και "πίσω" τεχνολογικά (έχω να αγγίξω σοβαρά κώδικα από το .net 2.0!) αλλά και γιατί από ένα σημείο και μετά φθείρει. Ορισμένα πρωινά κοιμάμαι στην καρέκλα.

    Οσο για την κατάσταση, είναι εκμεταλλεύσιμη από ορισμένους εργοδότες και απλά αναγκαστική η απαίτηση για περισσότερα από άλλους, προκειμένου να επιβιώσει η επιχείρησή τους. Το θέμα είναι οτι εδώ όλα κινούνται γύρω από το Δημόσιο, και το Δημόσιο δεν έχει πλέον πολύ χρήμα. Αρα; Αφού δεν μπορώ να πείσω τη γυναίκα μου να μεταναστεύσουμε :), ξεκίνησα από το να αναφέρω στο LinkedIn οτι ψάχνω για έργα "anywhere in the world" με την ελπίδα ότι θα βρω πελατεία στο εξωτερικό (εδώ γελάνε οι Ρώσοι, οι Κροάτες, οι Ρουμάνοι, οι Ινδοί και οι Κινέζοι σε μια χαρούμενη παρέα). Από το τίποτα...



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  04-11-2010, 01:53 60777 σε απάντηση της 60776

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    Το thread πήρε μια απρόσμενη τροπή και μου δημιούργησε ανάμεικτα συναισθήματα. Η "δική" μου αγορά πάντως χαρακτηριζόταν από πολλές παθογένειες και π.κ. (προ κρίσης). Δεν κατάλαβα, όμως, γιατί γελάνε όλοι αυτοί;


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  04-11-2010, 02:23 60778 σε απάντηση της 60777

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    ...γιατί είναι κατά μέσο όρο αρκετά φθηνότεροι από τον Ελληνα καλομαθημένο στο Ευρώ developer :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  04-11-2010, 10:54 60780 σε απάντηση της 60778

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    cap:
    ...γιατί είναι κατά μέσο όρο αρκετά φθηνότεροι από τον Ελληνα καλομαθημένο στο Ευρώ developer :)

    Έχει δίκιο!! Στους ξενύχτηδες οι νευρώνες μπλοκάρουν!! Πάμε Κροατία που είναι και κοντά;


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  13-11-2010, 21:32 60863 σε απάντηση της 60780

    Απ: Συνεντεύξεις... Κρίσης!!

    H Κροατία, εκτός από το να βγάζει κάτι πολύ ωραία e-liquids για ηλεκτρονικό άτμισμα (για όσους ξέρουν), καθώς και ακριβά dotnetnuke modules, δεν ξέρω αν έχει ψωμί για μάς :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 1 από 3 (34 εγγραφές)   1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems