Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò nikos koronaios. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nikos koronaios στις 09-09-2011, 16:42. Υπάρχουν 17 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (18 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-09-2011, 22:30 67055

    πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Καλησπέρα σε όλους.

    Επειδή δεν την παλεύω και πολυ με την κατάσταση στην Ελλάδα εργασιακά έχω αρχίσει να σκέφτομαι πολύ σοβαρά το εξωτερικό.
    Θα ήθελα λοιπόν αν γνωρίζετε να μου πείτε αν έχουν αξία οι πιστοποιήσεις της Microsoft στο εξωτερικό.
    Εργάζομαι 10 χρονια developer αλλα δέν έχω βγάλει κάποια σχολή είμαι αυτοδίδακτος και έχω βγάλει μόνο Γενικό Λύκειο.
    Για αυτό και η ανησυχία μού αν μετράνε ώστε να μπώ στη διαδικασία να πάρω πιστοποιήση και να έχω ελπίδες έξω χωρίς χαρτία πανεπιστιμιου μονο με την πιστοποίηση και την εμπειρία μου φυσικά.

    Ευχαριστώ


    Ειμαι ένας φτωχός πλήν τίμιος developer...
  •  05-09-2011, 00:35 67059 σε απάντηση της 67055

    Απ: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?


    μετρανε πολυ!Cool
    κυριως σε ευτοδιδακτους!
    λες κ υπαρχει τει η αει ελλαδα που να εφοδιαζει για αγορα εργασιας!κανενα.

    καλο διαβασμα!Yes

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  05-09-2011, 10:45 67061 σε απάντηση της 67055

    Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Μετράνε *κάπως*. Σίγουρα είναι plus. Αλλά περισσότερο μετράει η διαδικασία της συνέντευξης, όταν έρθει η ώρα να αποδείξεις στο χαρτί / στον πίνακα / στο pc, την εμπειρία σου. Χτύπα και κανά δυό πιστοποιήσεις σε αυτά που γουστάρεις, δεν είναι κακό. Αλλά προετοιμάσου και γι' αυτό που είπα καλύτερα. Φρέσκαρε γνώσεις σε data structures, algorithms, concurrency, architecture. Κάποιο από τα βιβλία προετοιμασίας για προγραμματιστικές συνεντεύξεις θα σε βοηθήσουν νομίζω.

    https://twitter.com/biboudis
  •  05-09-2011, 12:08 67064 σε απάντηση της 67061

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Έχω περάσει συνεντεύξεις στο εξωτερικό, σε αρκετές χώρες.. αυτό που ισχύει σε όλες, είνια ότι η πιστοποίηση σε ξεσκαρτάρει απο τον μεγάλο όχλο και σου δίνει την μεγάλη πιθανότητα/ευκαιρία να περάσεις συνέντευξη. Σε διαφορετική περίπτωση, εσύ μπορεί να είσαι super αλλά είσαι ένας ακόμα στον όχλο. Τώρα η συνέντευξη αυτή καθ'αυτή, είναι άλλη ιστορία. Εκεί η πιστοποίηση είναι πλέον παρελθόν και ανάλογα την εταιρία, περνάς απο HR (soft skills), Technical (Technical Skills και μετά ξανά HR όπου με βάση τα τελευταία 2, μπαίνετε πλεον στα οικονομικά. Στις μεγάλες εταιρίες υπάρχουν ratings και levels, οπότε ανάλογα που είσαι, συνήθως με βάση τα τεχνικά σου προσόντα, σου προτείνουν και τα ανάλογα πακέτα.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  05-09-2011, 12:30 67066 σε απάντηση της 67064

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Καταρχήν σας ευχαριστώ ολους για της απαντήσεις σας.
    Οποτε για μένα μονόδρομος απο οτι καταλαβαινω η ποιστοποίηση αφου άλλο χαρτί-απόδειξη δεν έχω για να χτυπήσω πόρτες του εξωτερικού .
    Αρα επενδύω στην Microsoft για το MCPD και μετά αρχίζω το ψάξιμο για London ,Brussels, Cyprus.


    Ειμαι ένας φτωχός πλήν τίμιος developer...
  •  05-09-2011, 12:41 67068 σε απάντηση της 67066

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Αχ, τι ωραία! Ετσι, έτσι, φύγετε όλοι να μεινω μόνος μου στην Ελλάδα και να μπορώ να αναλαμβάνω χωρίς ανταγωνισμό το ΕΝΑ project / έτος που θα προκύπτει (συντήρηση εκτυπωτή και καθάρισμα πληκτρολογίων) στην εγχώρια αγορά :) :) :)

    (Το ξέρω οτι είμαι offtopic, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ, συγνώμη).


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  05-09-2011, 12:57 67069 σε απάντηση της 67066

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Αντίθετα με όσα λέει ο Johnny, το πτυχίο έχει μεγάλη σημασία και η έλλειψη του είναι πρόβλημα. Άλλο να ξέρεις πχ. για κανονικοποίηση από την πρώτη ημέρα και να προσθέσεις 10 χρόνια εμπειρία, και άλλο να μάθεις με τη "μέθοδο της σφαλιάρας" για ποιό λόγο είναι απαραίτητη.

    Πόσο σημαντικές θα είναι οι πιστοποιήσεις δεν είναι καθόλου δεδομένο. Παρόμοιο βάρος έχουν τα 10 χρόνια εμπειρίας, το είδος των έργων που έχεις κάνει αλλά και το είδος των επιχειρήσεων στις οποίες έχεις δουλέψει. Αν στο βιογραφικό σου έχεις σημαντικά έργα (όχι site κομμωτηρίων και έργα data entry των 2 μηνών) η εμπειρία σου θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο. Αλλιώς μπορεί να θεωρηθεί ακόμα και μειονέκτημα.

    Επιπλέον, οι ξένες αγορές είναι πολύ μεγαλύτερες από την "σπιθαμιαία" ελληνική. Τόσο ο αριθμός των εταιρειών όσο και των προγραμματιστών στην Ελλάδα είναι τόσο μικρός που άνετα επιβιώνουν μετριότατες εταιρείες και προγραμματιστές. Απλά να πάρεις τον κανόνα του 80/20 και διαπιστώνεις ότι σε μία εταιρεία με 20 προγραμματιστές ("μεγάλη" για τα ελληνικά δεδομένα) μόνο οι δύο θα είναι αρκετά καλοί για να πεις ότι είναι αρκετά καλοί για να στηρίξουν μία ομάδα και να επηρεάσουν και τους υπόλοιπους. Απλά λοιπόν χάνονται στη θάλασσα. Να μην πούμε φυσικά τί σημαίνει το 80/20 για τους project manager ...

    Στο εξωτερικό αντίθετα, μικρή είναι η εταιρεία των 200 ατόμων (προγραμματιστών). Οι εταιρείες είναι πολύ περισσότερες, οι προγραμματιστές επίσης πολύ περισσότεροι. Αυτό σημαίνει ότι και οι εταιρείες μπορούν να διαλέξουν καλύτερο κόσμο ΑΛΛΑ και ότι οι προγραμματιστές μπορούν να βρουν καλύτερες εταιρείες. Επίσης, οι προοπτικές είναι πολύ μεγαλύτερες. Στην Ελλάδα οι περισσότεροι προγραμματιστές αλλάζουν επάγγελμα και γίνονται project managers γύρω στα 5 χρόνια (με τα γνωστά αποτελέσματα για την ποιότητα του ελληνικού software αλλά και του project management). Εκτός, άνετα μπορείς να πάρεις σύνταξη ως Distinguished Engineer, Chief Architect ή όποιο παρόμοιο τίτλο.

    Τέλος, είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι ειδικά στην Δυτική Ευρώπη δεν ξέρουν πως δουλεύουμε εδώ. Εμείς αναγκαζόμαστε να κάνουμε τα πάντα, να ξέρουμε τα πάντα και συνήθως, είμαστε και υπεύθυνοι για την δική μας επιμόρφωση. Εκτός, ο καθένας έχει τον τομέα του, ο οποίος μπορεί πχ. να είναι σχεδίαση βάσεων δεδομένων χωρίς ποτέ να γράφει την αντίστοιχη SQL. Σε μία συνέντευξη θα πρέπει να τους εξηγήσεις ότι όχι, δεν είσαι φτερό στον άνεμο, ναι, ξέρεις σε βάθος όλα αυτά που κάνεις και ξέρεις και κυρίως ...

    ... μπορείς να τα βγάλεις πέρα όταν τύχει κάτι στραβό, ενώ ο Άγγλος ή ο Γάλλος ακόμα θα προσπαθεί να καταλάβει τί έγινε και να λάβει οδηγίες άνωθεν.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-09-2011, 13:01 67070 σε απάντηση της 67068

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Σωτήρη, θα ρίξω κι εγώ το offtopic. Κάθε κρίση είναι και ευκαιρία και οι εταιρείες που θα μείνουν περιμένουν να κλείσουν οι άλλες για να προσλάβουν φθηνούς τους απολυμένους καλούς προγραμματιστές που ... ήταν αρκετά "ευπειθείς" για να μπλέξουν με εταιρείες που πάνε για κλείσιμο και πρόθυμοι να εμπιστευθούν μία εταιρεία που περιμένει να προσλάβει από τους απολυμένους ...

    Σίγουρα αξίζει ένα Ζαχαρία ...


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-09-2011, 13:15 67071 σε απάντηση της 67070

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Παιδιά, έχει να κάνει και με την εκάστοτε εταιρία, άλλος μπορεί να δίνει βάση, άλλος όχι, και δεν μιλάω μόνο για πιστοποιήσεις αλλά και για πτυχία σε CS και παρεμφερείς τομείς.

    Από την άλλη, σαν αποκτηθείσες γνώσεις, όλα αξίζουν.

    Πάντως, και μιας και τό'φερε η κουβέντα, στην εταιρία που δουλεύω (μεσαίου μεγέθους - περίπου 450 προγραμματιστές) έχουμε ένα κάρο πλατφόρμες, και ενίοτε χρειάζονται και skills... ξεχασμένα, μιας και υπάρχουν κομμάτια (τι κομμάτια, κομματάρες) λογισμικού που δουλεύει πχ σε τράπεζα εδώ και 15 χρόνια... και δεν έχει κάποιο νόημα να γίνει update.

    Κοινώς, όλα χρήσιμα είναι - ανάλογα με το μέρος που βρίσκεσαι.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  05-09-2011, 13:23 67073 σε απάντηση της 67069

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Παναγιώτης Καναβός:

    Αντίθετα με όσα λέει ο Johnny, το πτυχίο έχει μεγάλη σημασία και η έλλειψη του είναι πρόβλημα. Άλλο να ξέρεις πχ. για κανονικοποίηση από την πρώτη ημέρα και να προσθέσεις 10 χρόνια εμπειρία, και άλλο να μάθεις με τη "μέθοδο της σφαλιάρας" για ποιό λόγο είναι απαραίτητη.



    Εδώ δεν θα συμφωνίσω. Απο ότι έχω δεί στα χρόνια που είμαι και έχω συναντήσει το μονο που ξέρω είναι οτι το programming ειναι σαν το ταλέντο στη ζωγραφική ή το χεις και τα πέρνεις εύκολα ή όχι. Έχω δεί παιδιά με master να μήν μπορούν να φτιάξουν μια σύνθετη sql για report. Δεν λέω ότι είμαι full απο γνώσεις ούτε ότι δεν θά χω κενά ώς αυτοδίδακτος αλλα απο την άλλη αμα δεν το χέις και να την έχεις μάθει την κανονικοποιήση στο πανεπηστίμιο δεν σημαινει οτι θα την έφαρμοσεις κίολας αν δε το χεις.

    Θα συμφωνήσω στο παρακάτω αλλα για να φτάσεις εκεί πρεπει να σε πάρουν και με φοβίζει το πώς θα φτάσω εκει δλδ αν έχω κριτηρια για να δώσουν σημασια στο εξωτερικό.

    Παναγιώτης Καναβός:

    Τέλος, είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι ειδικά στην Δυτική Ευρώπη δεν ξέρουν πως δουλεύουμε εδώ. Εμείς αναγκαζόμαστε να κάνουμε τα πάντα, να ξέρουμε τα πάντα και συνήθως, είμαστε και υπεύθυνοι για την δική μας επιμόρφωση. Εκτός, ο καθένας έχει τον τομέα του, ο οποίος μπορεί πχ. να είναι σχεδίαση βάσεων δεδομένων χωρίς ποτέ να γράφει την αντίστοιχη SQL. Σε μία συνέντευξη θα πρέπει να τους εξηγήσεις ότι όχι, δεν είσαι φτερό στον άνεμο, ναι, ξέρεις σε βάθος όλα αυτά που κάνεις και ξέρεις και κυρίως ...

    ... μπορείς να τα βγάλεις πέρα όταν τύχει κάτι στραβό, ενώ ο Άγγλος ή ο Γάλλος ακόμα θα προσπαθεί να καταλάβει τί έγινε και να λάβει οδηγίες άνωθεν.


    Ειμαι ένας φτωχός πλήν τίμιος developer...
  •  05-09-2011, 16:33 67079 σε απάντηση της 67073

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Άλλο το "έχω δει" και άλλο το "κατά κανόνα". Αυτό που θα επηρεάσει τον εργοδότη είναι το δεύτερο, ειδικά όταν ο εργοδότης μπορεί να επιλέξει από πολλούς υποψήφιους. Από τη στιγμή που έχεις 10 χρόνια εμπειρία προφανώς δεν θα μετρήσει σημαντικά, ειδικά αν μπορείς να δείξεις σημαντικά έργα και τεχνολογίες. Αν όμως μιλάμε για κάποιον με 5 χρόνια, τότε η επίδραση θα είναι σημαντική. Μην ξεχνάς ότι ο άλλος θα έχει μπροστά του καμμιά 100αριά βιογραφικά και θέλει να διαβάσει τα 10.

    Όσον αφορά το δεύτερο σχόλιο, στο λέω γιατί θα πρέπει να το έχεις υπόψη ακόμα και όταν θα γράφεις το βιογραφικό σου, καθώς πράγματα που εδώ τα θεωρούμε δεδομένα ή δικαιολογημένα, εκτός Ελλάδος θα δημιουργήσουν ερωτήσεις. Για παράδειγμα, άντε να εξηγήσεις γιατί χρειάστηκες 6 χρόνια να πάρεις πτυχίο από το ελληνικό πανεπιστήμιο, όταν "εκτός" κόβεσαι αυτόματα αν δεν περάσεις όλα τα μαθήματα του εξαμήνου (ή διμήνου ή οτιδήποτε).

    Το πιο σημαντικό πάντως είναι τα 10 χρόνια εμπειρίας και πως θα τα παρουσιάσεις. Στο κάτω-κάτω τα Microsoft Certifications πιστοποιούν τεχνικές γνώσεις σχετικά μέσου επιπέδου - αν γνωρίζεις μία γλώσσα και ένα εργαλείο και αν γνωρίζεις ποιά είναι τα χαρακτηριστικά τους, όχι αν μπορείς να δουλέψεις σωστά, αν μπορείς να συνεργαστείς με άλλους, αν μπορείς να αφομοιώσεις εύκολα σε νέες τεχνολογίες, αν έχεις μάθει να μαθαίνεις. Επίσης μην ξεχνάς ότι κατά κανόνα έξω δεν ξέρουν τις ελληνικές εταιρείες και θα πρέπει να εξηγήσεις τί είναι η κάθε εταιρεία στην οποία δούλεψες, τί κάνει, πόσο μεγάλη είναι κλπ.

    Α, και κάτι που θυμήθηκα μόλις τώρα καθώς μου είχε προξενήσει φοβερή εντύπωση. Οι "έξω" δίνουν πολύ μεγάλη σημασία στην ικανότητα να γράφεις καθαρά και κατανοητά. Κείμενα, βιογραφικά, email με ορθογραφικά λάθη, κακή σύνταξη, l33t ή "..." είναι αυτόματος θάνατος. Εκεί διδάσκουν από τη σχολή κιόλας (αν όχι το σχολείο) πως να γράφεις τεχνικά κείμενα και να κάνεις παρουσιάσεις. Αν δουν σαρδάμ σε κείμενο ανθρώπου με 10 χρόνια εμπειρία ... άντε μετά να τους πείσεις ότι μπορείς να επικοινωνήσεις με τους γύρω σου. Και δεν θα έχουν άδικο αν θες τη γνώμη μου.

     Στην Ελλάδα φυσικά θεωρείται ότι θα μάθεις με όσμωση παρακολουθώντας την ρητορική δεινότητα του κάθε καθηγητή και τις σημειώσεις του Tongue Tied


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-09-2011, 09:29 67087 σε απάντηση της 67073

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    nikos koronaios:
    Παναγιώτης Καναβός:

    Αντίθετα με όσα λέει ο Johnny, το πτυχίο έχει μεγάλη σημασία και η έλλειψη του είναι πρόβλημα. Άλλο να ξέρεις πχ. για κανονικοποίηση από την πρώτη ημέρα και να προσθέσεις 10 χρόνια εμπειρία, και άλλο να μάθεις με τη "μέθοδο της σφαλιάρας" για ποιό λόγο είναι απαραίτητη.



    Εδώ δεν θα συμφωνίσω. Απο ότι έχω δεί στα χρόνια που είμαι και έχω συναντήσει το μονο που ξέρω είναι οτι το programming ειναι σαν το ταλέντο στη ζωγραφική ή το χεις και τα πέρνεις εύκολα ή όχι. Έχω δεί παιδιά με master να μήν μπορούν να φτιάξουν μια σύνθετη sql για report. Δεν λέω ότι είμαι full απο γνώσεις ούτε ότι δεν θά χω κενά ώς αυτοδίδακτος αλλα απο την άλλη αμα δεν το χέις και να την έχεις μάθει την κανονικοποιήση στο πανεπηστίμιο δεν σημαινει οτι θα την έφαρμοσεις κίολας αν δε το χεις.

    +1000.

    γιατί τωρα έχουμε την τάση παντα να πάμε την κουβέντα στα άκρα δεν καταλαβαίνω.

    εχω γνωρισει παλικαρι (και όλοι μας λίγο πολύ, θα εχουμε και απο μια ίδια ιστορία να λέμε) αν θυμαμαι καλα τελειωσε System Engineer Πατρας Παν/μιο, και παλευε 3ωρες να κανει format και εγκατασταση windows 98, διοτι δεν γνωριζε τι είναι τα partitions! φυσικά δεν τα κατάφερε! Τότε ήμουν μαθητης γυμνασίου εγώ και το έκανα με κλειστά μάτια! τότε αρχισα να φοβάμαι για το τι με περίμενε στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ!Tongue Tied

    φυσικά και δεν ειπα οτι μην περνεις χαρτια απο πενεπιστοιμια η αλλες σχολες, αλλα οτι εξω σε πληρωνουν και βαση το know-how! οχι ποσα χαρτια εχεις καρφωμενα στον τοιχο του σπιτιου σου!
    θελουν να κανεις κατι, ξερεις και μπορεις να το κανεις? αν ναι λιγο ως καθολου τους ενδιαφερει πως εμαθες να το κανεις!Smile

    και μην ξεχναμε την σημερινή κατάντια των Ελληνικών σχολών, ΤΕΙ, ΑΕΙ κτλ, όπου μπαινει το κάθε "παλικάρι" και ολοι τελικά στο τέλος θα πάρουν πτυχιο!!! ο μαθητης που το "εχει" και ειναι του 17-19/20 και το τουβλο που ειναι του 8-10/20, θα παρουν στο τελος το ιδιο χαρτη και θα το βαλουν στο βιογραφικο τους, με αποτελεσμα όπως λέει ο λαός οταν βγουν στην αγορα εργασίας, "μαζι με τα ξερα (τουβλα) καίγονται και τα χλωρά (οχι τούβλα)", και δεν θα περασουν απο τα 100 βιογραφικα στην λιστα με τα 20!

    ενω μια πιστοποίηση MS παράδειγμα διχνει οτι καποιος ασχοληθηκε, ενδιαφέρθηκε, εμαθε και τεχνικα λιγα πραγματα παραπάνω και προσπαθεί να παρει ειδικότητα. το τουβλο δεν θα παρει MCPD αμα δεν στρωσει τον "πισινό" του κατω σε αντίθεση με το πτυχίο του Χ,Ψ πανεπιστημίου-ΤΕΙ που με άλλους τρόπους μπορεί και παίρνει στο τελος.

    και τελος ξεκαθαρίζω οτι ειπα οτι δεν σε εφοδιάζουν οι Ελληνικές σχολές για την πραγματική αγορά εργασίας!
    ετσι αν κάποιος δεν μπορεσε για διαφόρους λογους να παει σε ενα πανεπιστήμιο, αλλά είναι αυτοδίδακτος να μην αισθάνεται οτι είναι σε μειονεκτική θέση, και υπάρχουν πολοι τρόποι οπως τα πιστοποιητικά MS να αναδιξει τις γνώσεις του και φυσικά ενα καλο sample απο έργα που εχει κάνει! Geeked








    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  06-09-2011, 09:38 67088 σε απάντηση της 67087

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Johnnyxp64:
    ενω μια ποινικοποίηση MS παράδειγμα 

    Legalize it!!!!

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  07-09-2011, 13:39 67112 σε απάντηση της 67088

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    dimos.homatas:
    Johnnyxp64:
    ενω μια ποινικοποίηση MS παράδειγμα 

    Legalize it!!!!

    LOL γ**** τον αυτόματο ορθογραφικό έλεγχο χαχαχαχαχαBig Smile

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  08-09-2011, 20:33 67137 σε απάντηση της 67070

    Απ: Re: πιστοποιησεις Microsoft - μετράνε στο εξωτερικο?

    Παναγιώτης Καναβός:

    Σωτήρη, θα ρίξω κι εγώ το offtopic. Κάθε κρίση είναι και ευκαιρία και οι εταιρείες που θα μείνουν περιμένουν να κλείσουν οι άλλες για να προσλάβουν φθηνούς τους απολυμένους καλούς προγραμματιστές που ... ήταν αρκετά "ευπειθείς" για να μπλέξουν με εταιρείες που πάνε για κλείσιμο και πρόθυμοι να εμπιστευθούν μία εταιρεία που περιμένει να προσλάβει από τους απολυμένους ...

    Σίγουρα αξίζει ένα Ζαχαρία ...



    Πρόκειται για έναν υπαινιγμό ώστε να γράψει - ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ - ο Σωτήρης έναν Ζαχαρία ή για την αποτύπωση μιας εξελισσόμενης κατάστασης στην ελληνική αγορά;

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Σελίδα 1 από 2 (18 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems