Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

www.greekdotnetbloggers.com - Another cap production :) :)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 05-09-2012, 22:27. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-09-2012, 23:40 71185

    www.greekdotnetbloggers.com - Another cap production :) :)

    Μερικοί από εσάς μάλλον θα με βρίσετε λέγοντάς μου οτι δεν κάνω άλλη δουλειά από το να φτιάχνω sites :)

    Ελα όμως που έχω το μικρόβιο. Λοιπον, έφτιαξα το www.greekdotnetbloggers.com (ακόμα είναι beta με έμφαση στο "μπ", ο στόχος είναι να μην γίνει "πέτα"). 

    Ο στόχος είναι απλός: Ολοι οι Ελληνες .net bloggers μαζεμένοι σε ένα σημείο. Ναι, ένα opml θα έκανε την ίδια δουλειά, αλλά το "πακετάρισμα" παίζει μερικές φορές ρόλο. Τι κάνει; Μαζεύει blog posts από .net - related bloggers, τα ταξινομεί σε κατηγοριούλες και τα σερβίρει όλα μαζί. Δεν είναι καμία πρωτότυπη ιδέα, εδώ στο DNZ το κάνουμε ήδη, απλά σκέφτηκα να το "ανοίξω" λίγο παραπάνω. Πιστεύω οτι θα είναι καλό για τους bloggers που θα θέλουν να προσελκύσουν κόσμο, επίτηδες το site δίνει έμμεσα έμφαση στην Αγγλική γλώσσα (θέλουμε να γίνουμε γνωστοί προς τα έξω, δεν θέλουμε;) έχοντας όλο το UI του στα Αγγλικά. 

    Ολα γίνονται manually. Η κατηγοριοποίηση, το approval, οι εικονίτσες που μπαίνουν στο list view, τα tags που δημιουργούν τη λίστα με τα related posts. Ιδρώνω. :) 

    Οσοι θέλετε να περιληφθεί το δικό σας blog στη λίστα, στείλτε μου pm. Υπόψη, τα blog posts δημοσιεύονται ΟΛΟΚΛΗΡΑ (αυτό για να μην κάνουμε τους αναγνώστες να τρέχουν από blog σε blog) αλλά υπάρχει με εμφανή τρόπο link στο original post σε κάθε δημοσίευση. Οι SEO-savvy θα γελάσουν λέγοντάς μου οτι θα φάει τέτοια σφαλιάρα από τη Google που θα εξαφανιστεί από τα search results. Αναπόφευκτο, μια και δεν θεωρώ σωστό να γίνεται spin σε τέτοιο υλικό. Αυτό που θα το "σώσει" όμως, πιστεύω, είναι ένα πιστό κοινό.

    Αργότερα, αν δουλεψει αυτό, θα φροντίσω να προσθέσω ενδιαφέροντα πραγματάκια όπως profiles των bloggers και ο,τι άλλο έχετε να μου προτείνετε.

    Φυσικά μπορείτε ελεύθερα να με συγχαρείτε / ειρωνευτείτε / βρίσετε / παρηγορήσετε για την χρόνια κατάσταση μαζοχισμού που με διέπει :)

     



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  05-09-2012, 00:06 71192 σε απάντηση της 71185

    Απ: www.greekdotnetbloggers.com - Another cap production :) :)

    Πολλά συγχαρητήρια Σωτήρη. Πολύ καλή η προσπάθεια σου και σίγουρα το ότι μπορούμε να βρούμε όλα τα blogs μαζεμένα είναι πολύ βολικό. Επίσης η προσπάθεια για τα Αγγλικά και την διεθνή μορφή του site ακόμη καλύτερη.

    Ελπίζω να το τιμήσουμε όλοι οι Έλληνες .ΝΕΤ developers και να γίνει η αφορμή να γράψουν και να μοιραστούν γνώσεις ακόμη περισσότεροι συνάδελφοι.

    My dream is to fly over the rainbow so high!!!!
  •  05-09-2012, 14:16 71193 σε απάντηση της 71185

    Απ: www.greekdotnetbloggers.com - Another cap production :) :)

    Αν και δεν ρωτήθηκα (Big Smile) χαίροιμαι που μπήκαν τα blog posts μου στο blog αυτό. Συγχαρητήρια Σωτήρη!!!

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  05-09-2012, 16:23 71194 σε απάντηση της 71193

    Απ: www.greekdotnetbloggers.com - Another cap production :) :)

    Ρωτήθηκες, απλά δεν το θυμάσαι :) 


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  05-09-2012, 22:27 71197 σε απάντηση της 71194

    Απ: www.greekdotnetbloggers.com - Another cap production :) :)

    cap:
    Ρωτήθηκες, απλά δεν το θυμάσαι :) 


    Είσαι άπαιχτος...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems