Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ανάπτυξη web site για Linux/oracle

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò agmarios. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thrylos στις 25-08-2006, 10:30. Υπάρχουν 16 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-08-2006, 11:31 15799

    ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Πόσο δύσκολο είναι για κάποιον που αναπτύσει σε πλατφόρμα microsoft να γράψει για linux και oracle? Πόσο καιρό θα χρειαστεί περίπου για την προσαρμογή?

    Μάριος
    υ.γ. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη

  •  24-08-2006, 12:04 15804 σε απάντηση της 15799

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Εννοείς βέβαια οτι εκτός από το δίδυμο apache/oracle (ελπίζω να μην μπαίνει και κανένας app server στο παιχνίδι) θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και κάποια άλλη γλώσσα προγραμματισμού, π.χ. perl ή java.

    Ολα εξαρτώνται από το τι κάνεις στην πλατφόρμα microsoft. Η πιό εύκολη προσαρμογή κατά τη γνώμη μου είναι η μετάβαση από C# (MS) σε Java, όχι όμως και σε J2EE. Αν κάνει κανείς κλασικό ASP 3.0, τότε η μετάβαση σε Java θεωρείται από δύσκολη ως πολύ δύσκολη.

    Πιστεύω (χωρίς να έχω δοκιμάσει) οτι σε επίπεδο configuration (λειτουργικό σύστημα, database, web server) η μετάβαση χρειάζεται κάποιον εύλογο χρόνο, με το περισσότερο βάρος να πέφτει στην database. Θα έλεγα ένα τρίμηνο τουλάχιστον. Για τη γλώσσα προγραμματισμού όμως, το διάστημα ποικίλει από ένα τρίμηνο ως ένα χρόνο.

    Αρα θα εκτιμούσα συνολικό διάστημα προσαρμογής 6 μήνες minimum - 1,5 χρόνο maximum.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  24-08-2006, 12:07 15805 σε απάντηση της 15804

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό:
    http://www.papadi.gr/Default.aspx?tabid=70&EntryID=19
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  24-08-2006, 12:40 15809 σε απάντηση της 15804

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Σωτήρη με έκαψες, το project είναι 4 μηνών.

    app server δεν θα μπει, εκτός αν το ζητήσω.

    Αυτόν τον καιρό γράφω σε vb.net και δυστυχώς έχουν περάσει 8-9 χρόνια από τότε  που έγραφα σε C στο πανεπιστήμιο.

    Το configuration του server δεν θα με απασχολήσει (θεωρητικά πάντα) αφού θα το βρω στημένο.

    Για την μετάβαση από sql server σε oracle τι λές? μήπως να στραφώ σε My-sql? 

  •  24-08-2006, 13:40 15811 σε απάντηση της 15809

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Σιγουρα η mysql είναι πιό απλή στην εκμάθηση από την Oracle. Εγώ στη θέση σου (εκτός αν επρόκειτο για κάτι ΠΟΛΥ απλό) δεν θα το αναλάμβανα, αλλά εγώ είμαι εγώ...


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  24-08-2006, 13:46 15813 σε απάντηση της 15811

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια αλλά

    • το project είναι όντος απλό
    • όλοι έχουμε μια τιμή και η τιμή του project ξεπερνά τη δική μουEmbarrassed
    • όντος εσύ είσαι εσύ κι εγώ είμαι εγώStick out tongue

    οπότε μάλλον θα βουτήξω

  •  24-08-2006, 16:00 15820 σε απάντηση της 15813

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Έγω θα σου πρότεινα το δίδυμο PHP/MySql.

    - PHP γιατί δουλεύει και σε windows με IIS και σε Apache το ίδιο καλά.

    - MySql γιατί και αυτή είναι σχετικά εύκολη και παίζει καλά και σε windows και σε linux.

    H oracle μια χαρά είναι, αλλά θέλεις αρκετό χρόνο μέχρι να αποκτήσεις ανεκτό επίπεδο γνώσεων.

    Από την μικρή εμπειρία που έχω, μετέφερα σχετικά εύκολα μια εφαρμογή που είχε γίνει η ανάπτυξη σε Windows 2000 / PHP / MySql / IIS σε Linux / PHP /  MySql / Apache χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (στις ρυθμίσεις του Apache ήταν η περισσότερη δυσκολία)


    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  24-08-2006, 17:42 15837 σε απάντηση της 15820

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    προς τα εκει προσανατολιζόμαστε κι εμείς αλλά με το σκεπτικό να εγκαταστήσουμε ένα linux-άκι.

    Το θέμα με την oracle είναι ότι ο οργανισμός τοπικής αυτοδιοίκησης τρέχει ήδη την oracle και άντε να τον πείσεις να τρέξει και την my-sql. Άσε που παίζουν και ένα σωρό άλλα ....

    τελοσπάντων κάτω από άλλες συνθήκες αυτό θα ήταν το μεγάλο θέμα αλλά αν δείτε την προκήρυξη θα σας παίσουν τα μαλλιά και τα φρύδια με την απόλυτη ανυπαρξία απαιτήσεων, προδιαγραφών, αναγκών και ο,τι άλλο μπορεί να φανταστεί. Επίσης το μόνο κριτίριο είναι η τιμή (δώσε τα λιγότερα και πήρες την δουλειά ) χωρίς καμία βαθμολογία για την τεχνική προσφορά, αξιολόγηση, προσωπικό κλπ κλπ οπότε καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάμε. Άλλωστε όλοι τα έχουμε ξαναδει.

    Το κακό είναι ότι τέτοια πράγματα μου ρίχνουν το ηθικό και δεν έχω όρεξη να διαβάσω, αλλιώς πολύ θα γούσταρα να στρωθώ για να μάθω oracle (έστω τα βασικά )

    Σας είπα τον πόνο μου και ξαλάφρωσα.

    Μάριος

  •  24-08-2006, 17:49 15838 σε απάντηση της 15837

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Πρόσεξε όμως, θα πρέπει να διευκρινήσεις αν θα σε αφήσουν να βάλεις χέρι στην Oracle που υποθέτω ότι τρέχει για το production σύστημα. Δεν θα είναι καθόλου περίεργο αν η εταιρεία που έχει αναλάβει το support της oracle (θεωρώ μάλλον απίθανο να έχει ο ΟΤΑ oracle admins) θεωρεί ότι είναι αποκλειστικός χρήστης της βάσης.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  24-08-2006, 18:13 15840 σε απάντηση της 15838

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    α, πάρα πολύ ωραία!!

    το αγαπημένο ping-pong των ευθυνών και αρμοδιοτήτων που τόσο λατρεύουμε.

    Δεν ξέρω και πραγματικά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Θα γράψω μια τεχνική προσφορά το ίδιο αόριστη με την προκήρυξη και αν πάρουμε το έργο θα γραφτώ σε σύλλογο kick-boxing. Εγώ πάντως προειδοποίησα και ενημέρωσα για τους κινδύνους οπότε.........

  •  24-08-2006, 18:13 15841 σε απάντηση της 15837

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

     agmarios wrote:

    Το θέμα με την oracle είναι ότι ο οργανισμός τοπικής αυτοδιοίκησης τρέχει ήδη την oracle και άντε να τον πείσεις να τρέξει και την my-sql. Άσε που παίζουν και ένα σωρό άλλα ....

    Έχει ο Ο.Τ.Α. άδεια για oracle ;;;;

    ή

    μήπως είναι clopyright (ναι είναι αλήθεια παίζει και εκεί).



    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  24-08-2006, 18:15 15842 σε απάντηση της 15838

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

     KelMan wrote:
    Δεν θα είναι καθόλου περίεργο αν η εταιρεία που έχει αναλάβει το support της oracle (θεωρώ μάλλον απίθανο να έχει ο ΟΤΑ oracle admins) θεωρεί ότι είναι αποκλειστικός χρήστης της βάσης.

    Το πιο πιθανό είναι κάποιος εταιρία/ιδιώτης να έχει «χτυπήσει» το έργο της υποστήριξης της βάσης  



    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  24-08-2006, 20:45 15845 σε απάντηση της 15799

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Καλησπέρα σε όλους.

    http://www.apachefriends.org/en/xampp.html

    Αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Το configuration που απαιτεί είναι πολύ απλό και γρήγορο.

    Περιλαμβάνει Apache+MySQL+Perl+PHP+FTP Server όλα μέσα σε ένα πακέτο. Αν ακολουθήσεις

    τις οδηγίες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να το στήσεις.

    Από εκεί και πέρα θα έχεις να ασχοληθείς μόνο με την δημιουργία της σελίδας σου.

    Ελπίζω να σε βοηθάει αυτό.
  •  25-08-2006, 03:47 15859 σε απάντηση της 15799

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    Δε νομίζω να δυσκολευτείς πολύ με τη ρύθμιση του Linux.
    Αποψή μου είναι ότι ο προγραμματισμός εφαρμογών και projects σε Unix/Linux πρέπει να γίνεται σε Java. Απ' ότι έχω καταλάβει μπαίνει δουλεία WEB στη μέση.
    Αφού δεν έχεις όρεξη για διάβασμα ΞΕΧΝΑ την PERL. Οπότε θα στραφείς σε PHP.
    Αφού θα δουλέψεις με Oracle, υπάρχουν στο http://www.oracle.com/technology/tech/php/index.html<br/>
    <br/>
    πολλοί οδηγοί που θα σου πουν με απλά βήματα πώς θα κάνεις το στήσιμο.
    Μπορείς να κατεβάσεις εργαλεία που θα σε βοηθήσουν να κάνεις τη δουλεία σου όπως το Zend Core ή το JDeveloper με PHP extensions.
    Τέλος μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Oracle XE για την ανάπτυξη της εφαρμογής. Είναι βασικά ένα "playable demo" του Oracle 10g αλλά μπορείς να κάνεις εύκολα (κατά τα λεγόμενα της Oracle) το προγραμματισμό PHP. Έχει και γραφικό περιβάλλον μέσω web. Κάνε import το σχήμα της βάσης που τρέχει, φτιάξε μερικά δοκιμαστικά δεδομένα και μετά κάνε τη δουλειά σου.

    @Filaretos
    Η άδεια του Oracle δεν είναι τίποτα σπουδαίο για έναν μεγάλο δήμο ή μια (υπερ) νομαρχία. Δεν αποκλείεται να αποκτήθηκε μαζί με το server σε ειδική τιμή.
    Επειδή όμως τρέχει Linux υποπτεύομαι ότι μπορεί την υπηρεσία συντήρησης να την έχει αναλάβει η ίδια η Oracle (Linux+Oracle). Γνωρίζω ότι στους πελάτες που έχουν συμβόλαια υποστήριξης μαζί της, τους καλύπτει δωρεάν (αλλά με κάποιους απλούς όρους) και το Linux.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  25-08-2006, 09:37 15869 σε απάντηση της 15859

    Απ: ανάπτυξη web site για Linux/oracle

    ...προσοχή μόνο μην σου αρέσει πολύ το linux/apache/php και σε χάσουμε!

    ps. επιμένω να κάνετε μια δοκιμή και το grasshoper. Είναι δωρεάν μόνο για προσωπική χρήση και από ότι είδα οι άδειες για εμπορική χρήση δεν είναι φθηνές, αλλά θα εντυπωσιαστείτε από το πόσο γρήγορα θα φιάξετε μια εφαρμογή σε vb.net για apache και linux!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems