Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KelMan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thrylos στις 25-05-2006, 12:46. Υπάρχουν 23 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (24 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-05-2006, 05:43 13219 σε απάντηση της 13170

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    Εγώ πάντως σε πελάτη μου δεν έβαζα xy my/not my SQL ούτε με σφαίρες!
    while (!dead) learn();
  •  24-05-2006, 13:15 13251 σε απάντηση της 13170

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    Ούτε εγώ. Πάντως οι ISPs προσφέρουν hosting και MySQL οπότε κάποιος μπορεί ήδη να έχει.

    Ακόμα αν και η 5.0 έχει λύση σχεδόν όλα τα προβλήματα, δεν έχουν αναβαθμιστεί κάποια συνοδευτικά εργαλεία.

    Για παράδειγμα ένας γνωσττός μου είπε ότι το Mambo CMS δε δουλεύει με την 5.0.

    Κάτσε να ρολάρει ένα χρόνο ακόμακ αι μετά βλέπουμε.
    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  24-05-2006, 15:49 13258 σε απάντηση της 13251

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    @thrylos

    >> Βασικά πριν την έκδοση 5.0 ΔΕΝ είχε foreign keys!

    Αυτό είναι λάθος! Foreign keys έχει εξανέκαθεν στην innodb engine (δεν θυμάμαι έκδοση αλλά πρέπει να είναι 3.x)

    @baburanos

    >> Εγώ πάντως σε πελάτη μου δεν έβαζα xy my/not my SQL ούτε με σφαίρες!

    Φυσικά! Γιατί άλλωστε να χρησιμοποιήσεις μια από τις ευρίτερα διαδεδομένες, δοκιμασμένες και γρηγορότερες βάσεις παγκόσμια. Ασε που το οτι κοστίζει 0 ευρώ δεν θα ακουστεί καθόλου καλά στον πελάτη σου.
  •  24-05-2006, 16:49 13261 σε απάντηση της 13170

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    Προσωπικά για το γρηγορότερες δεν είμαι σίγουρος. Για το ασφαλέστερες πάλι, δεν έχω ιδέα. Και δε μπορώ να πω πως αδικώ τον φίλο Γιώργο για τις αμφιβολίες του.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  24-05-2006, 17:30 13262 σε απάντηση της 13261

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    Προσωπικά πριν την έκδοση 5.0 απορούσα ΠΩΣ αποκαλούσαν αυτό το πράγμα RDBMS.

    Θα προτιμούσα να δούλευα με Access. Από την έκδοση 5.0 όμως σαν να αρχίζει το παιχνίδι από την αρχή.

    Η επίδοση της MySQL είναι φημίζεται ότι είναι πολύ καλή στο να ανοίγει γρήγορα connections και στο να δουλεύει γρήγορα στο Internet.

    Το μεγάλο όμως ατού που έχει στην αγορά είναι ότι οι ISPs τη λατρεύουν και ότι από 10 ευρά το μήνα (στην Ελλάδα) μπορεί να έχει υπηρεσίες hosting & MySQL και να έχει λύσει από πάνω και το ζήτημα του DBA.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  25-05-2006, 08:25 13287 σε απάντηση της 13262

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    Να μεταφράσω αυτά που λες. Η MySQL είναι πολύ καλή και γρήγορη όταν σπάνια τροποποιείς δεδομένα, όπως π.χ. σε ένα web site ή ένα forum. Γι αυτό και την παρέχουν οι ISPs. Εδώ που τα λέμε, και η BerkleyDB ταιριάζει σε αυτές τις εφαρμογές και είναι ακόμα γρηγορότερη.

    Μία εταιρεία όμως θέλει να χρησιμοποιήσει τη βάση της για αποθήκη, λογιστήριο, ERP, reporting, data warehouse. Οι εφαρμογές αυτές έχουν πολύ συχνές τροποποιήσεις από πολλούς χρήστες, μέσα σε transactions. Εκεί πολλές εφαρμογές μιλάνε στην ίδια βάση, οπότε τα CHECK constraints είναι απαραίτητα. Εκεί πως τα πάει?

    Ως τώρα ακούμε "είναι η γρηγορότερη, η πιο διαδεδομένη" αλλά σε μία κατηγορία απλών εφαρμογών. Καλά-καλά δεν έχουμε δει ένα benchmark που να αποδεικνύει ότι είναι κατάλληλη και για άλλα πράγματα.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  25-05-2006, 10:58 13301 σε απάντηση της 13287

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση σε κανέναν όμως ειπώθηκαν μεγάλες ανακρίβειες. Η MySQL έχει εξαιρετική απόδοση (αν όχι καλύτερη, συγκρίσιμη με την Oracle) και υποστηρίζει χιλιάδες χρήστες και transactions. Μάλιστα το δυνατό της σημείο είναι η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις διαφορετικές storage engines σε διαφορετικές βάσεις και πίνακες. Η default engine MyIsam είναι η γρηγορότερη αλλά δεν υποστηρίζει foreign keys, transactions και για αυτό της έχει βγει η κακή φήμη. Παρόλαυτα στο "πακέτο" έρχεται και η innodb engine (προϊόν της Oracle πια) που υποστηρίζει όλα τα enterpise καλούδια.

    Αυτό το μια εταιρία δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει την MySQL για αποθήκη, λογιστήριο κλπ. είναι τελείως αναληθές.

    Οσο για benchmarks αν χρησιμοποιήσετε λίγο τον γούγλη και θα βρείτε υλικό. Ορίστε ένα (αν και λίγο παλιό). http://www.mysql.com/why-mysql/benchmarks/eweek.html
  •  25-05-2006, 12:25 13309 σε απάντηση της 13170

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    Ακόμα κι αν υποθέσουμε πως όντως η MySql είναι ταχύτατη και ασφαλής, θα δυσκολευόμουν να εμπιστευθώ ένα προϊόν για το οποίο θα κινδύνευα να μείνω χωρίς υποστήριξη στο μέλλον.

    Δε θα χρησιμοποιούσα ποτέ κάτι το οποίο δεν έχει βασικά πράγματα, όπως F.keys, transactions & check constraints για οποιαδήποτε δουλειά. Άρα θα έπρεπε να βασιστώ στην InnoDB, και θα κινδύνευα να μείνω χωρίς υποστήριξη στο μέλλον, αν ξαφνικά η Oracle αποφάσιζε να απομακρύνει τη άδεια χρήσης της μηχανής της (πλέον) από την MySQL.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  25-05-2006, 12:46 13312 σε απάντηση της 13170

    Απ: Αν δεν ξέρεις, ρώτα να μάθεις!

    Κοίτα

    εαν η MySQL 5 δίνει την InnoDB με άδεια GPL τότε ακόμα και αν αποσυρθεί η Oracle, αυτό δε θα αλλάξει τίποτα.

    Αυτό που θα μπορεί να γίνει είναι ένα FORK στην τελευταία ελεύθερη έκδοση και αυτό είναι όλο.

    Η άδεια GPL θεωρεί δικαίωμα οποιουδήποτε να κάνει fork το πρόγραμμα.
    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
Σελίδα 2 από 2 (24 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems