Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημοψήφισμα: Windows Vista

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KelMan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 29-10-2006, 19:36. Υπάρχουν 28 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (29 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-10-2006, 21:25 19364 σε απάντηση της 19326

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

     agmarios wrote:
    Την  αξιοποίηση του ολοκαίνουργιου Hardware Γιώργο γιατί το παλιό (3-4 χρόνων) δε νομίζω να αντέξει.

    Στα laptops τι γίνεται; πώς θα προσαρμοστούν όλα αυτά στους περιορισμένους πόρους τους; το έχεις στήσει σε laptop;

    Σε έναν επαγγελματία όπως δικηγόρο, γιατρό, μηχανικό, λογιστή κλπ κλπ τι παραπάνω θα δώσουν εκτός από παράθυρα που κάνουν κωλοτούμπες; θεωρώ απίθανο όλοι αυτοί να προχωρήσουν σε αναβάθμιση.

    Μάριε,

    το παλιό hardware σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο αποδοτικό. Η απόκριση θα είναι είναι παρόμοια με αυτή των Windows XP με την χρήση τους από μηχανήματα με επεξεργαστές PIII. Ενώ αυτά που είχαν τους πρώτους PIII η απόδοση ήταν μέχρι ανεκτή, τα πιο καινούργια με ταχύτητα bus στα 133ΜΗz, λειτουργούσαν αρκετά καλά. Παρόλα αυτά, ξέραμε με τους P4 θα βλέπαμε την αξία του λειτουργικού.

    Πιστεύω ότι με τα laptops τα πράγματα θα είναι πιο απλά - το hardware που κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια είναι αρκετά δυνατό - είτε τα μηχανίματα με P4 mobile στα 3MHz, είτε αυτά με τον Centrino. Δεν νομίζω ότι τίθεται ζήτημα για τους Centrino Duo και Centrino 2 Duo που υπάρχουν, μιας και τα περισσότερα μηχανήματα από το καλοκαίρι φέρουν το Vista Capable logo επάνω τους. Αν σκεφτούμε ότι ένα laptop με Centrino Duo πάει €800 - €900, ίσως είναι καλύτερη επιλογή από ένα desktop μηχάνημα αυτή την εποχή.

    Αυτοί που θα απολαύσουν το καινούργιο λειτουργικό, είναι η ομάδα των χρηστών που αναφέρεις - δεν νομίζω ότι το glass θα αποτελέσει κριτήριο για το deployment των Windows Vista σε ένα corporate περιβάλλον, πιο πολύ θα εκτιμηθούν οι "κολοτούμπες" από τους μεμονωμένους end-users. Αν λέγαμε ότι το shell των Windows XP ήταν δύσκολο για χρήστες που είχαν μικρή εμπειρία με τους υπολογιστές, αλλά όλοι συμφωνούσαμε για χρήστες που δεν είχαν καθόλου εμπειρία ήταν ότι καλύτερο, πιστεύω ότι κάπου εκεί θα κινηθούμε στις απόψεις μας για το καινούργιο shell των Windows Vista.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-10-2006, 21:26 19365 σε απάντηση της 19327

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

     Mitsaras wrote:
    Γιώργο, δυσκολεύομαι να καταλάβω το πως εννοείς "την αξιοποίηση των hardware δυνατοτήτων του μηχανήματός τους". Αναφέρεσαι στο Aero ή/και στο DirectX 10?

    Όσο για την ασφάλεια, ειδικά στα X64 θεωρώ πως θα καταντήσει παράγοντας ενόχλησης από ένα σημείο και μετά για αρκετούς power users.

    Η αναφορά μου για την αξιοποίηση των δυνατοτήτων του hardware δεν έχει να κάνει με το DirectX10 και το Aero. Αναφέρομαι στον kernel των Windows - όπως είναι γνωστό τα Windows Server 2003 ήταν το πρώτο λειτουργικό της Microsoft που μπορεί να παρέχει πραγματική παράλληλη επεξεργασία, αν υπάρχουν περισσότεροι του ενός επεξεργαστές. Τα Windows Vista θα έχουν για πρώτη φορά αυτό το χαρακτηριστικό σε end-user λειτουργικό. Οπότε η εκμετάλλευση των διπύρηνων επεξεργαστών θα είναι ουσιαστική...

    Τα x64 είναι μια άλλη ιστορία. Φαίνεται να προωθούνται για corporate περιβάλλοντα. Σκοπός είναι δημιουργήσουν το ασφαλές και σταθερό λειτουργικό για τις επιχειρήσεις. Λογικό είναι ότι εκεί τα μηχανήματα είναι πολύ πιο προσεγμένα στο τι έχουν επάνω. Αν δούμε τι μας έχει δείξει η ιστορία μέχρι τώρα, βλέπουμε ότι τα Windows XP είναι το σταθερότερο end user λειτουργικό της Microsoft, γιατί είναι το πρώτο που οι οδηγοί άρχισαν να είναι signed - ουσιαστικά ελεγμένοι από την Microsoft ότι τηρούν κάποιες προδιαγραφές. Αυτή η εμπειρία προσπαθεί να περάσει στις x64 εκδόσεις, ώστε να δημιουργηθεί ένα καινούργιο ασφαλές και σταθερό λειτουργικό.

     

    George J.
     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-10-2006, 21:29 19366 σε απάντηση της 19332

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

     pkefal wrote:
    Σ'αυτό έχεις δίκιο.. Είναι απίστευτα εκνευριστικό και πολύ μ****α να πρέπει ΣΟΙΝ και καλά να ΠΛΗΡΩΣΩ για certificate την VeriSign κι ΑΝ κι εφόσον ΑΡΕΣΕΙ στην Microsoft να μπορέσω να βάλω kernel driver ξεπερνώντας το Kernel PatchGuard.. Mε πρόφαση τα rootkits και τα trojan/worms μας κάνουν την ζωή δύσκολη και τους εαυτούς τους πλούσιους..

    Δεν έχω λόγους να διαφωνήσω με αυτά που λες...

    Αλλά έχεις δοκιμάσει να γράψεις κάτι αντίστοιχο για κάποιο άλλο λειτουργικό που είναι χαρακτηρισμένο σαν ασφαλές; Πχ για το Solaris;;; Εκεί δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις κάτι τέτοιο ούτε με certificate. Αλλά κανείς εκεί δεν παραπονιέται, απλά πληρώνει την ασφάλεια και την σταθερότητα του λειτουργικού, που πολλές φορές δεν έχει και το administration.

    Αν το πρόβλημα είναι να έχω ένα λειτουργικό που θα είναι ασφαλέστερο και σταθερότερο, θα ήθελα να έχω τέτοιους οδηγούς, που θα καλύπτονταν από το support της Microsoft, και να είμαι ήσυχος ότι και να γίνει. Όπως είναι η κατάσταση τώρα, όταν φταίει ο οδηγός περιμένεις μέχρι ο hardware vendor να κάνει κάτι, ανεξάρτητα ότι δεν φταίει το λειτουργικό αλλά είναι αυτό που υποφέρει.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-10-2006, 21:30 19367 σε απάντηση της 19350

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

     Excelsior wrote:

    Η φράση "αξιοποίηση των hardware δυνατοτήτων του μηχανήματός τους", αυθόρμητα με παρέπεμψε στην σκέψη: "αξιοποίηση των δυνατοτήτων για πιο σκοπό?". Για παράδειγμα, άξίζει πραγματικά να δώσει κανεις παραπάνω λεφτά για RAM, CPU και GPU για να μπορεί να τρέχει το Aero? 'Η μήπως είμαι παλαιομοδίτης που πιστεύω ότι το λειτουργικό θα πρέπει να χρησιμοποιεί όσο το δυνατόν λιγότερους πόρους από το σύστημα γίνεται αφήνοντάς τους διαθέσιμους για τις εφαρμογές? Έχουν τα Vista κάποιο feature για την αποδοτικότερη αξιοποίηση p.x. του bandwidth ή των κύκλων του συστήματος? Για όσους ασχολούνται με επιστημονικές εφαρμογές (από τους οποιους οι περισσότεροι ακόμα και στα ΧΡ γυρνάνε το UI σε 98-style!), θα διαπιστώσουν τα FLOPS να ανεβαίνουν μετά την εγκατάσταση των Vista? Και από την άλλη, τι γίνεται με προβλήματα όπως τα memory leaks ή το parallelization των εφαρμογών (ειδικά τώρα με τους πολλαπλούς πυρήνες των CPU)? Ο χρηστης/πελάτης (power ή μη) θέλει τα λεφτά του να πιάνουν τόπο και στο software και στο hardware.

    Vangelis

    P.S. Δεν έχω δοκιμάσει τα Vista, και τα παραπάνω ερωτήματα είναι πραγματικά, όχι πλασματικά/ρητορικά.

    Δες παραπάνω απαντήσεις μου σχετικά με την αξιοποίηση του hardware.

    Ή άποψη που παραθέτεις είναι σωστή, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από το hardware που έτρεχε ένα προηγούμενο λειτουργικό να τρέξει και το επόμενο το ίδιο!

    Όταν μπαίνω σε τέτοια συζήτηση, μου έρχεται στο μυαλό η χρήση του αυτοκινήτου. Ένα καινούργιο αυτοκίνητο δεν είναι κάτι που αγοράζεις κάθε μήνα. Δεν μπορείς να το αλλάζεις κάθε χρόνο. Το ιδανικό είναι να το αλλάζεις κάθε 5-7 χρόνια, ώστε να έχει αποδώσει η αγορά, αλλά μην μπεις στην φάση που η μηχανή χρειάζεται περισσότερη συντήρηση και ανταλλακτικά που την κάνει προβληματική.

    Κάπως έτσι είναι και ένα υπολογιστή... Με κάθε αλλαγή λειτουργικού - περίπου 3 χρόνια - καλό είναι να αλλάζεις τον υπολογιστή σου με κάποιον καινούργιο που μπορεί να ανταποκριθεί. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το χρειάζεσαι.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  28-10-2006, 11:54 19386 σε απάντηση της 19366

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

     gcapnias wrote:

    Δεν έχω λόγους να διαφωνήσω με αυτά που λες...

    Αλλά έχεις δοκιμάσει να γράψεις κάτι αντίστοιχο για κάποιο άλλο λειτουργικό που είναι χαρακτηρισμένο σαν ασφαλές; Πχ για το Solaris;;; Εκεί δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις κάτι τέτοιο ούτε με certificate. Αλλά κανείς εκεί δεν παραπονιέται, απλά πληρώνει την ασφάλεια και την σταθερότητα του λειτουργικού, που πολλές φορές δεν έχει και το administration.

    Αν το πρόβλημα είναι να έχω ένα λειτουργικό που θα είναι ασφαλέστερο και σταθερότερο, θα ήθελα να έχω τέτοιους οδηγούς, που θα καλύπτονταν από το support της Microsoft, και να είμαι ήσυχος ότι και να γίνει. Όπως είναι η κατάσταση τώρα, όταν φταίει ο οδηγός περιμένεις μέχρι ο hardware vendor να κάνει κάτι, ανεξάρτητα ότι δεν φταίει το λειτουργικό αλλά είναι αυτό που υποφέρει.

    George J.



    Έχεις δίκιο εν μέρη.. Αλλά εάν επιλέγει ο ΧΡΗΣΤΗΣ να ΜΠΟΡΕΙ να το παρακάμψει , θα έπρεπε να τον αφήνει.. Πως το λένε βρε αδελφέ θέλω να παίξω σε ring-0.. Τώρα δεν μπορώ και να θέλω..Ασε που εάν είναι driver απο hardware vendor δεν βλέπω πως θα μπορούσε να καλύπτεται απο το support της Microsoft εκτός εάν έχω χάσει κανένα επεισόδειο και το έχουν αναφέρει για signed drivers ότι θα κάνουν τέτοιο πράγμα (support).. Ασε που σε Solaris μια χαρά μπορείς να βάλεις χερι σε Kernel level, χωρίς να παραπονεθεί κανένα λειτουργικό και patchguard system..

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  28-10-2006, 12:01 19387 σε απάντηση της 19386

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

    Συμπληρώνοντας το προηγούμενο post μου θέλω να εκφράσω μια απλή σκέψη.Η δομή του πυρήνα των Windows είναι αυτή η οποία "αναγκάζει" να υιοθετιθεί αυτή η τεχνική του patchguard.. και τι εννοώ.. Εάν "σκάσει" ο driver, σκάει ο πυρήνας σε Win98 , XP , Vista κλπ.. Εάν σκάσει ένας Ring-0 driver σε Linux,Solaris κλπ, το μόνο που γίνεται είναι να μην παίζει ο driver, κι όχι να παγώσει όλο το σύστημα.. Εάν η αρχιτεκτονική του πυρήνα των Windows ήτανε σε τέτοια φιλοσοφία (και κακώς δεν είναι και πρέπει να αλλάξει αυτό), τότε λογικό είναι να βλέπουμε τεχνικές όπως αυτές του patchguard να περνάνε κάτω απο την ομπρέλα "ασφάλεια" και "σταθερότητα", σε κάτι που δεν φταίει κανένας άλλος παρά η "μαμά" Microsoft και η λανθασμένη φιλοσοφία/αρχιτεκτονική/οτι_θέλετε_εδώ του πυρήνα κλπ κλπ.Δεν τα λέω με κακία, αλλά αυτή είναι η αλήθεια, η οποία πολλές φορές "κρύβεται" πίσω απο μαρκετίστικους όρους κλπ..

    Όπως έχετε καταλάβει, μ' έχει επηρεάσει κι εμένα αυτή η λογική πλέον και τρέχω να προλάβω ξαναγράφωντας 2 drivers, οι οποίοι ήτανε μια χαρά stable, μια χαρά OK, και τώρα πρέπει να πληρώσω ΠΟΛΛΑ για να ΠΑΡΩ certificate κλπ κλπ (μην τα ξαναλέμε).

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  28-10-2006, 17:27 19394 σε απάντηση της 19311

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

    ΘΑ πρέπει να συμφωνήσω απόλυτα με το τελευταίο μήνυμά σου. Φοβάμαι ότι θα στηριχτούμε σε διαφόρων ειδών παρακάμψεις στον συγκεκριμένο τομέα, όσοι από εμάς αποφασίσουν να μεταβούν σε x64.

    Ας ελπίσουμε ότι τα Vienna θα έχουν να προσφέρουν σημαντικότερες αλλαγές στην αρχιτεκτονική.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  29-10-2006, 19:36 19426 σε απάντηση της 19387

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

     pkefal wrote:
    Όπως έχετε καταλάβει, μ' έχει επηρεάσει κι εμένα αυτή η λογική πλέον και τρέχω να προλάβω ξαναγράφωντας 2 drivers, οι οποίοι ήτανε μια χαρά stable, μια χαρά OK, και τώρα πρέπει να πληρώσω ΠΟΛΛΑ για να ΠΑΡΩ certificate κλπ κλπ (μην τα ξαναλέμε).

    Για καθαρά λόγους περιέργιας, επειδή λες το "πληρώσω ΠΟΛΛΑ για να ΠΑΡΩ certificate", εννοείς Code Signing Certificate για το Authenticode, σαν αυτό εδώ - http://www.thawte.com/ssl-digital-certificates/code-signing/index.html;

     

    George J.

    ΥΓ: Είχα βάλει λάθος link, που το διόρθωσα... Big Smile


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-10-2006, 20:31 19433 σε απάντηση της 19426

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

     gcapnias wrote:

     pkefal wrote:
    Όπως έχετε καταλάβει, μ' έχει επηρεάσει κι εμένα αυτή η λογική πλέον και τρέχω να προλάβω ξαναγράφωντας 2 drivers, οι οποίοι ήτανε μια χαρά stable, μια χαρά OK, και τώρα πρέπει να πληρώσω ΠΟΛΛΑ για να ΠΑΡΩ certificate κλπ κλπ (μην τα ξαναλέμε).

    Για καθαρά λόγους περιέργιας, επειδή λες το "πληρώσω ΠΟΛΛΑ για να ΠΑΡΩ certificate", εννοείς Code Signing Certificate για το Authenticode, σαν αυτό εδώ;

     

    George J.

    ΥΓ: Είχα βάλει λάθος link, που το διόρθωσα... Big Smile


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  29-10-2006, 20:36 19434 σε απάντηση της 19433

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

    Α καλά έχει χαζέψει το forum..

    Προσπάθησα 5-6 φορές να διορθώσω το post (το οποίο δεν εμφανίζεται επάνω) αλλά τίποτα..

    Here it is:

    "Δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς να πάρεις Designed For Windows Vista/XP Logo με certificate απο άλλον Vendor εκτός της VeriSign.. Εαν μπορείς, τότε παίρνω πίσω το "ΠΟΛΛΑ" και αφήνω το "Πληρώσω"."
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  29-10-2006, 21:26 19438 σε απάντηση της 19434

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

    Smile

    Γενικά, η Verisign είναι "αλμυρή"!

    Πχ για να πάρεις ένα personal e-mail certificate σε χρεώνει $x, ενώ η Thawte το δίνει δωρεάν.

    Σου κάνει το παραπάνω certificate, για το σκοπό που αναφέρεις. Τα έξτρα χρήματα που θα απαιτηθούν για την ανάπτυξη του νέου σου προιόντος, θα πρέπει να προστεθούν στο κόστος του προιόντος που θα δημιουργηθεί...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-10-2006, 22:24 19441 σε απάντηση της 19311

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

    ... κάτι το οποίο δεν πρόκειται να κάνουν όσοι αναπτύσσουν freeware/open source προγράμματα τα οποία απαιτούν την εγκατάσταση ενός τέτοιου driver, όπως για παράδειγμα το PCI latency tool και το Daemon tools.

    Ειλικρινά, νιώθω πλήρη αποστροφή για το μοντέλο των drivers που επιλέξανε, και εύχομαι να είναι παρακάμψιμο.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  29-10-2006, 23:03 19443 σε απάντηση της 19441

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

    Big Smile

    Certificates μπορούν να φτιάξουν όλοι.

    Κάποιοι "ήταν" αρκετά έξυπνοι, ώστε να καταστήσουν εαυτούς certificates authorities και να βγάλουν λεφτά από τους υπόλοιπους..

    Αν εγώ είχα το παραπάνω πρόβλημα, θα έφτιαχνα ένα "δικό μου" authority, που θα μου επέτρεπε να εκδώσω ένα certificate να υπογράφω το software μου, και θα έδινα το certificate της αρχής μαζί με το υπογραμμένο μου software, σε αντίθεση με τα certificates authorities που είναι εγκατεστημένα από default στους υπολογιστές και πουλάνε το δικά τους certificates.

    Το ζευγάρι certificate authority/singed software είναι που κάνει την διαφορά, και εγώ θα το έδινα με μηδενικό κόστος.

    Το ερώτημα είναι, εσύ που ξέρεις ότι εγώ είμαι δημιουργός open source software, θα τα εγκαθιστούσες το νέο certificate authority για να χρησιμοποιήσεις το software μου στα x64 Windows;;;
     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-10-2006, 23:33 19444 σε απάντηση της 19311

    Απ: Δημοψήφισμα: Windows Vista

    Καλή ερώτηση, και αντιλαμβάνομαι το pun.

    Ωστόσο, προσωπικά, θα το εγκαθιστούσα. Αν ήμουν αποφασισμένος να εγκαταστήσω τον driver σου, δύσκολα το δίλλημα του certificate θα με σταματούσε.

    Όπως και να 'χει, λίγη υπομονή ακόμα, μέχρι να βγουν.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Σελίδα 2 από 2 (29 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems