Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Ηλίας Κεκάκος στις 31-01-2006, 19:39. Υπάρχουν 31 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 3 (32 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-01-2006, 15:58 8571 σε απάντηση της 8569

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Και εγώ συμφωνώ. (Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω άλλωστε). Οι φορές που έχω δεί ασχημο UI σε μια κατά τα άλλα πολύ λειτουργική εφαρμογή δεν μετρώνται...απο τη μια η αδιαφορία οσων "τρεχουν" τα projects να ασχοληθούν λεπτομερέστερα και από την άλλη η παντελής άγνοια των ανωτερων που εγκρίνουν το project για το πως πρέπει να εργάζονται οι χρήστες, οδηγούν σε πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα...θα πρέπει να εντάξουμε κάτι έστω και σαν μορφή συζήτησης σε μια από τις παρουσιάσεις.

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  11-01-2006, 18:01 8575 σε απάντηση της 8571

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Να προσθέσω κι εγώ (μιας και όλοι λέμε τα wishes μας) ότι ωραία θα ήταν να έμπαινε μια παρουσίαση και για Web Services, με ενδεικτικά "advanced" θέματα όπως customization του παραγόμενου WSDL, loosely coupled Web Services, security και ίσως και λίγο WSE (γιατί όχι και την έκδοση 3.0;). Να βλέπαμε και λίγο στην πράξη πως χρησιμοποιείται το discovery και τα UDDI... Ενδιαφέρον θα ήταν να βλέπαμε και τι τελικά παρέχει ο SQL Server 2005 για την υποστήριξη των Web Services...
    Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...
  •  11-01-2006, 18:08 8576 σε απάντηση της 8476

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    προτάσεις :
    α)οι νέες δυνατότητες .net 2.0 (generics etc)
    β)Παρουσίαση των δυνατοτήτων του workflow (αλληλεπίδραση σχεδίασης - κώδικας εφαρμογής)
    γ)Δυναμικές γλώσσες προγραμματίσμου και .net
    δ)Windows Presentation Foundation what's coming (UI approach)

    σχόλια :
    -H παρουσίαση blocks ή/και Enterprise library ακούγεται ενδιαφέρουσα.
    -Το πρόβλημα του UI ίσως να βρίσκει λύση στο WPF (layouts, themes support etc)
    - Από τα default ADO.net - SQL Server
  •  11-01-2006, 23:06 8586 σε απάντηση της 8476

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Όπως γράψανε και παραπάνω ένα βασικό πρόβλημα είναι ο σχεδιασμός της λύσης. Μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη με την ανάπτυξη σε ADO.NET ή πως θα καλέσει ένα web service αλλά αν ξεκινήσει στραβά...

    Οι λύσεις για την Ελλάδα (στο μεγαλυτερο ποσοστό τους) είναι περίπου ίδιες τεχνολογικά/αρχιτεκτονικά. Οπότε ένα καλό παράδειγμα για παρουσίαση/ανάλυση/συζήτηση/προβληματισμό θα ήταν πολύ χρήσιμο σε νέους και παλιούς developers.

    Τα περισσότερα βιβλία που ασχολούνται με .NET development πιάνουν ένα κομμάτι το καθένα από την συνολική πλατφόρμα και ή χρειάζεται να διαβάσεις μια βιβλιοθήκη για να σχηματίσεις εικόνα ή να πας στα επόμενα DevDays που θα σου δώσουν ένα μπουσουλα για το πως πρέπει να κινηθείς...
    Andreas Tsouchlaris
    My Blog / dotNetZone.gr / autoexec.gr
  •  11-01-2006, 23:38 8590 σε απάντηση της 8476

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Προσωπικά Θα ψήφισα UI, Design Pattern, Testing και Xml web services.
  •  12-01-2006, 11:41 8595 σε απάντηση της 8476

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Pistevw oti mia parousiash gia C++/CLI, opws exei diamorfothei pleon sto .NET,
    tha htan poly xrhsimh gia tous paradosiakous C++ developers.
  •  12-01-2006, 13:07 8599 σε απάντηση της 8576

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

     rudiment wrote:
    προτάσεις :
    α)οι νέες δυνατότητες .net 2.0 (generics etc)
    β)Παρουσίαση των δυνατοτήτων του workflow (αλληλεπίδραση σχεδίασης - κώδικας εφαρμογής)
    γ)Δυναμικές γλώσσες προγραμματίσμου και .net
    δ)Windows Presentation Foundation what's coming (UI approach)

    σχόλια :
    -H παρουσίαση blocks ή/και Enterprise library ακούγεται ενδιαφέρουσα.
    -Το πρόβλημα του UI ίσως να βρίσκει λύση στο WPF (layouts, themes support etc)
    - Από τα default ADO.net - SQL Server

    Περίμενα πως και πως ένα request σαν κι αυτό... Μπορεί κανείς να μιλάει μέρες για

    • .ΝΕΤ Framework 2.0 new features
    • ADO.NET 2.0 new features
    • το ASP.NET έχει παρουσιαστεί αρκετά αλλά όποιος θέλει...
    • Windows Workflow Foundation
    • Windows Presentation Foundation

    O SQL Server 2005 με όλες τις συναφείς τεχνολογίες έχει πολύ υλικό που θα μπορούσαμε να παρουσιάσουμε, από entry-level ως πολύ advanced. Επίσης, μπορεί να παρουσιαστεί το ADO.NET αλλά oriented σε SQL Server, σε ASP.NET, κλπ.

    Ακόμα και για συνεργασία VB6 με VB.NET 2005 υπάρχει υλικό (RegFree COM components και ClickOnce deployment ας πούμε - δείτε το τελευταίο επεισόδιο του MSDN TV).

    Γενικά όμως, όταν προτείνετε θέματα, έχετε υπόψην σας ότι μια παρουσίαση έχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια (1 ώρα; 2 ώρες; παραπάνω δε νομίζω), οπότε θα πρέπει ή να αναπτυχθεί σε βάθος ή σε πλάτος. Επίσης, καλό είναι οι προτάσεις σας είναι σχετικά σαφείς. Π.χ. μπορεί κάποιοι να ζητήσουν Ent. App. blocks αλλά ο ένας να θέλει το Security, ο άλλος το Data και ο άλλος το Instrumentation. Για τα Analysis Services για παράδειγμα, σε 2 ώρες μπορείς να πεις και να κάνεις είτε ένα quick demo ενός κύβου, είτε να παρουσιάσεις κάτι πολύ συγκεκριμένο πχ Advanced Dimensional Modeling


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  12-01-2006, 19:06 8618 σε απάντηση της 8599

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Θα συμφωνήσω και εγώ με την σειρά μου με τον pkefal. Ειναι κάτι που πιστεύω οτί υστερούν οι περισσότεροι developers, και η βιβλιογραφία είναι περιορισμένη. Πρόσφατα αγόρασα το CODE COMPLETE 2 αλλά θα προτιμούσα μία παρουσίαση.
  •  16-01-2006, 14:01 8722 σε απάντηση της 8476

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Το Windows Foundation Presentation (Avalon Engine) είναι πολυυυυ μακριά ακόμα για να φτάσει σε χρήστες..Θα φτάσει σε εμας με το release (αν όλα πάνε καλά) τέλη 2006, αλλα θα εγκατασταθεί σε χρήστες "καλά" κατα το τέλος 2007, μην πω και περισσότερο(Μιλάω για Vista, καθώς αυτά το υποστηρίζουν).
    Δείτε πως έγινε η μετάβαση απο 98 σε XP και θα καταλάβετε τι εννοώ..Εγώ πάντως συναντώ ακόμα και τώρα Windows 98 μηχανάκια.

    Αυτός είναι και ο λόγος που πιστεύω θα πρέπει να συγκεντρωθούμε σε "σημερινές" τεχνικές(components,τεχνικές draw πάνω σε forms,control positioning,tooltips κλπ κλπ) και tips και όχι σε XAML και όλα τα καλούδια της Avalon.

    Προσωπικά και να μην γίνει θέμα συζήτησης και παρουσίαση, θα κάνω topics εδώ με "tutorials" κλπ.Εχώ μεγάλη εμπειρία και "ψώνιο" με UI και θα ήθελα να το μοιραστώ και με άλλους.Big Smile [:D]
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  20-01-2006, 12:43 8828 σε απάντηση της 8722

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

     pkefal wrote:
    Το Windows Foundation Presentation (Avalon Engine) είναι πολυυυυ μακριά ακόμα για να φτάσει σε χρήστες..Θα φτάσει σε εμας με το release (αν όλα πάνε καλά) τέλη 2006, αλλα θα εγκατασταθεί σε χρήστες "καλά" κατα το τέλος 2007, μην πω και περισσότερο(Μιλάω για Vista, καθώς αυτά το υποστηρίζουν).
    Το Windows Presentation Foundation (a.k.a Avalon) είναι μέρος του WinFX, το οποίο όντως θα βρίσκεται μέσα στα Windows Vista, αλλά θα τρέχει και σε Windows XP SP2 και Windows Server 2003 SP1.  Υπάρχει ήδη μία CTP εδώ, η οποία τρέχει σε όλα τα λειτουργικά που προανέφερα, και μπορείτε ήδη να αρχίσετε να πειραματίζεστε.
    Patrick
  •  26-01-2006, 20:38 8977 σε απάντηση της 8476

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Θα μπορούσαν να αναφερθούν θέματα Design by Contract σε γλώσσες όπως C++ & C#;
    Καλό θα ήταν - εφόσον είναι εφικτό - οι παρουσιάσεις να ήταν διαθέσιμες σε μορφή webcast, για όλους εμάς που είμαστε επαρχεία και δεν μπορούμε να έρθουμε Αθήνα.

    Best Regards,
    Manos S. Pappas
    ClubPocketPC.gr - Mobile Development Admin
  •  28-01-2006, 06:53 9000 σε απάντηση της 8569

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

     xterm wrote:
    ...Ενημερώστε σχετικά νωρίς για το πότε για να κανονίσουμε καμιά άδεια γιατι βλέπετε ειμαστε και λιγο μακρια...Κρητη μεριά


    Μιλάμε για καθημερινές ή Σ/Κ? Προσωπικά προτιμώ Σ/Κ...


  •  28-01-2006, 16:21 9002 σε απάντηση της 8828

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

     patrick wrote:
     pkefal wrote:
    Το Windows Foundation Presentation (Avalon Engine) είναι πολυυυυ μακριά ακόμα για να φτάσει σε χρήστες..Θα φτάσει σε εμας με το release (αν όλα πάνε καλά) τέλη 2006, αλλα θα εγκατασταθεί σε χρήστες "καλά" κατα το τέλος 2007, μην πω και περισσότερο(Μιλάω για Vista, καθώς αυτά το υποστηρίζουν).
    Το Windows Presentation Foundation (a.k.a Avalon) είναι μέρος του WinFX, το οποίο όντως θα βρίσκεται μέσα στα Windows Vista, αλλά θα τρέχει και σε Windows XP SP2 και Windows Server 2003 SP1.  Υπάρχει ήδη μία CTP εδώ, η οποία τρέχει σε όλα τα λειτουργικά που προανέφερα, και μπορείτε ήδη να αρχίσετε να πειραματίζεστε.


    Όχι, εχω την αίσθηση οτι αυτά τα έχουν βγάλει μόνο και μόνο για μπορείς να δοκιμάσεις της τεχνολογίες χωρίς να χρειάζεται να στήσεις Vista.
    Το είχα διαβάσει σε παλαιότερο release ότι θα υποστηρίζεται μόνο απο Vista.. θα ψάξω μήπως βρώ πάλι το άρθρο.Δεν ξέρω άμα έχει αλλάξει κάτι μέχρι τώρα και μου έχει ξεφύγει.

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  28-01-2006, 17:07 9003 σε απάντηση της 9002

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

     pkefal wrote:
     patrick wrote:
     pkefal wrote:
    Το Windows Foundation Presentation (Avalon Engine) είναι πολυυυυ μακριά ακόμα για να φτάσει σε χρήστες..Θα φτάσει σε εμας με το release (αν όλα πάνε καλά) τέλη 2006, αλλα θα εγκατασταθεί σε χρήστες "καλά" κατα το τέλος 2007, μην πω και περισσότερο(Μιλάω για Vista, καθώς αυτά το υποστηρίζουν).
    Το Windows Presentation Foundation (a.k.a Avalon) είναι μέρος του WinFX, το οποίο όντως θα βρίσκεται μέσα στα Windows Vista, αλλά θα τρέχει και σε Windows XP SP2 και Windows Server 2003 SP1.  Υπάρχει ήδη μία CTP εδώ, η οποία τρέχει σε όλα τα λειτουργικά που προανέφερα, και μπορείτε ήδη να αρχίσετε να πειραματίζεστε.


    Όχι, εχω την αίσθηση οτι αυτά τα έχουν βγάλει μόνο και μόνο για μπορείς να δοκιμάσεις της τεχνολογίες χωρίς να χρειάζεται να στήσεις Vista.
    Το είχα διαβάσει σε παλαιότερο release ότι θα υποστηρίζεται μόνο απο Vista.. θα ψάξω μήπως βρώ πάλι το άρθρο.Δεν ξέρω άμα έχει αλλάξει κάτι μέχρι τώρα και μου έχει ξεφύγει.
    Κάτι ξέρω παραπάνω ο κακομοίρης...  Πίστεψέ με! Wink [;)]

    Μπορείς επίσης να δεις εδώ τι λέμε:

     Microsoft wrote:
    WinFX is the specification for the managed (.NET) APIs for the new Windows platforms - such as Windows Vista – as well as other top-end Windows operating systems (Windows XP and Windows 2003 Server). WinFX is comprised of a superset of the .NET Framework APIs and consists of the set of interfaces exposed in Microsoft technologies such as the Windows Presentation Foundation, Windows Communications Foundation and .NET Framework 2.0 making it the future of Windows development!


    Patrick
  •  28-01-2006, 20:52 9005 σε απάντηση της 9003

    Απ: Παρουσιάσεις dotNETZone.gr για το 2006

    Δεν αμφισβήτησα οτι μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω.. Big Smile [:D]
    Απλά μου έκανε εντύπωση πως μου ξέφυγε.. Surprise [:O]Big Smile [:D]
    Τουλάχιστον βγάλαμε άκρη Wink [;)]
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Σελίδα 2 από 3 (32 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems