Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò totos123. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 05-01-2007, 13:47. Υπάρχουν 33 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 3 (34 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-12-2006, 01:56 22791 σε απάντηση της 22790

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

     thrylos wrote:
    Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με C, ίσα ίσα με τα βασικά μέχρι και πώς ανοιγοκλείνουν αρχείο.

    Μετά διάλεξε C# ή Java.



    Γιατί το λες αυτό? Και γιατί C και όχι C++? Γίνε όσο πιο συγκεκριμένος μπορείς, γιατι δεν έχω καθόλου εμπειρία......

    Όμως, το πιο λογικό δεν είναι να πάω από τα εύκολα στα δύσκολα......? Βασικά όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως, σκέφτομαι να ξεκινήσω με ενα βιβλίο για έννοιες προγραμματισμού και ΟΟΡ, και παράλληλα να διαβάζω και VBasic (ή και VC# μαζί!!).....

    Εσύ όμως μου τα ανατρέπεις , και λες να ξεκινήσω από C....Surprise Γατί αυτό, μήπως για καλύτερες βάσεις....? Αν ναι, το πρόβλημα είναι πως αν αντιμετωπίσω ένα δύσκολο σε εννοιες και συντακτικο περιβάλλον, δεν θα καταλαβαίνω γρι....Stick out tongue

    Βλέπω ακόμη πως την VBasic, ούτε που την αναφερεις έτσι....?
    Χμμμμ....αρχίζω να καταλαβαίνω ότι η C#, μάλλον πρεπει να είναι πιο ολοκληρωμένη και πιο ικανή σαν γλώσσα, για να την συνιστάτε όλοι.....

    Απλά το σκεπτικό μου με την VBasic, ήταν να την μάθω πιο πολύ, για να μπορώ γρήγορα να κάνω πράξη με εφαρμογες, τις διάφορες θεωρητικές εννοιες προγραμματισμου που θα διάβαζα.....

    ΕΣΥ μου πετας μια εντελώς ΝΕΑ ιδέα, και χαίρομαι για αυτό....Απλά δωσμου να καταλάβω τους λόγους που το λες.....

    Τελικά ΕΙΝΑΙ πάρα πολύ δύσκολο, να ξεκινήσεις από κάπου.....

    Βλέπω ένα σωρό διαφορετικά βιβλία και Resources (Web Tutorials, κτλ....), και δεν ξερω με τι να ξεκινήσω, ποιο να είναι δηλαδή το πρωτο βιβλίο που θα διαβάσω, ή το πρωτο προγραμμα που θα γραψω.....

    Αλλά απότι καταλαβαίνω, μόνο με ....Hands On.... κάνεις δουλειά...πέφτωντας δηλαδη με τα μουτρα στην δουλειά!!
  •  26-12-2006, 02:56 22793 σε απάντηση της 22789

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

     totos123 wrote:

    Τέλος, τις ίδιες ερωτήσεις πολύ πιθανόν έχουν και πολλοί αρχάριοι σαν και μένα χρήστες, και με το παρόν μου thread θα βοηθηθούν πολύ χωρίς να χρειαστεί να ξαναθέσουν τα ίδια ερωτήματα....Αν εσύ είσαι τόσο προχωρημένος και σου φαίνονται piece of cake όλα αυτα τα ερωτήματα Μπράβο σου και εις ανώτερα....

    Αλλά ασε και μας τους πιο ταπεινούς και λιγότερο γνώστες του αντικειμένου, να εκφραζόμαστε ελέυθερα με όσες πιο πολλές "αυτονόητες" ή "απαντημένες" για σένα ερωτήσεις.....

    Ειρήνη υμίν αδελφοί! :)

    @pak: Μαλλον το ύφος σου παρεξηγήθηκε. Καταλαβαίνω οτι θέλεις να βοηθήσεις αλλά χάθηκες λιγάκι στα μακροσκελή posts. Παρ'όλα αυτά η αλήθεια είναι οτι ακούγεσαι (διαβάζεσαι) λίγο επιθετικός, ίσως χωρίς να το θέλεις.

    @totos123: Κανένας δεν είναι guru, και πολλές φορές η "αρχάρια" ερώτηση ενός είναι "προχωρημένη" ερώτηση άλλου και το αντίστροφο. Δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα! Μην θεωρείς οτι δέχεσαι προσωπική επίθεση από κανένα μέλος του DNZ, ειδικά όσον αφορά στο επίπεδο των γνώσεών σου. Αν δεις τι ερωτήσεις έχουμε ΟΛΟΙ μας δημοσιεύσει κατά καιρούς, θα αντιληφθείς οτι όλοι είμαστε (καπου, σε άλλον τομέα ο καθένας μας) αρχάριοι σε κάτι. Ο pak προσπαθεί να βοηθήσει, αν και του "βγήκε" λίγο απότομα.

    Αλλα θα συμφωνήσω κι εγώ οτι ένα τόσο μακροσκελές post δύσκολα μπορεί να απαντηθεί και ακόμα πιό δυσκολα να διαβαστεί και να γίνει εύκολα κατανοητό. Ισως αν δοκίμαζες να ανοίξεις μικρότερα, διαφορετικά posts όπου στο κάθε ένα να συζητιέται ένα θέμα (π.χ. ένα post για τα vista, ένα για την επιλογή γλώσσας, ένα για τη java κλπ) στις αντίστοιχες θεματικές περιοχές, θα βοηθούσε στο να παίρνεις και πιό πλήρεις και περιεκτικές απαντήσεις. Αυτό δεν το προτείνω σε καμμία περίπτωση ως υποχρεωτικό, ούτε υποννοώ οτι δεν μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις - για να μην παρεξηγηθούμε :). Απλά εκτιμώ οτι με αυτόν τον τρόπο και εσύ θα εξυπηρετηθείς καλύτερα και οι άλλοι συνάδελφοί μας θα βρούν χρήσιμες τις συζητήσεις που γίνονται μια και θα αφορούν σε ένα συγκεκριμένο θέμα κάθε φορά.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  26-12-2006, 04:45 22794 σε απάντηση της 22791

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Ναι προς Θεού δεν έχω κάτι με τον Pak. Ισα ίσα με βοήθησε κιόλας....

    Απλά λέγοντας ότι "ρωτάς πράγματα τα οποία σου έχουμε απαντήσει", θεωρώ ότι δεν ισχύει, γιατί τα ερωτήματα μου ήταν πολλά και απαντήθηκαν μερικά μόνο, και εμμέσως, πράγμα το οποίο δεν με κάλυψε....

    Για αυτό άλλωστε έγραψα μια νεα λίστα με συνοψισμένα τα αναπάντητα ερωτήματα, αλλά ο Γιώργος (και τον ευχαριστώ πολύ) πραγματικά μου απάντησε σε 1-1 τα ερωτήματα μου, και μου έδωσε μια πραγματικά πλήρη απάντηση που μου ξεδιάλυνε τα πράγματα....

    Σύμφωνα με τον φίλο Pak δηλαδή δεν θα επρεπε να εχω πάρει τις ωραίες απαντήσεις που πήρα από τον Γιώργο???

    Για αυτό έγραψα -χωρίς κανένα ίχνος βαβούρας , προς Θεου- ότι ας φαίνονται "απαντημένα", "απλά" ή "αυτονόητα" τα όποια ερωτήματα μου, για μένα (και κάποιους άλλους) ΔΕΝ είναι....οπότε ας αφήνεται ο κάθε χρήστης να θέσει τα ερωτήματα του όποια κι αν είναι.

    Αυτή ηταν μόνο η παρατηρηση μου προς τον Pak, χωρίς ιχνος αρνητικής διάθεσης.....

    Τώρα αυτό που λες για τα σύντομα μυνήματα, κααααπου έχεις δίκιο, αλλά όταν ενα προβλημα σου είναι σύνθετο μες το μυαλό σου, αναγκαστικά....το textbox γεμίζει γρήγορα.....
  •  26-12-2006, 10:29 22795 σε απάντηση της 22794

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Συγνώμη φίλε totos123 αν φάνηκα λίγο απότομος! Δεν είχα καμία διάθεση να το κάνω αυτό. Αυτό είναι και το ελάττωμα του γραπτού λόγου... Άλλιως θες να τα πείς και αλλιώς σου βγαίνουν.

    Αυτά που ήθελα να σου πώ είναι τα εξής

    α)"ρωτάς πράγματα τα οποία σου έχουμε απαντήσει", Αυτό αναφερόταν στο εξής. Ρώτησες για τις ευκολίες της C# και της VB. Σου απάντησα ότι στο visual studio είναι οι ίδιες και μετά ξαναρώτησες το ίδιο[:-)]

    "Επειτα θα ηθελα να ρωτήσω γιατί δεν είμαι σίγουρος....Η C# έχει τις ίδιες ευκολιες (control , forms και άλλα ετοιμα πραγματακια) με την VBasic ή ΟΧΙ? Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι η VBasic εχει περισσότερες ευκολίες"

    β)Τώρα όσον αφορά το μακροσκελές της ερώτησης σου. Απ ότι βλέπεις πολλοί χρήστες ενώ είχαν διαβάσει το post σου δεν σου απάντησαν γιατί απλά ήταν πάρα πολλά και ελάχιστοι είχαν την διάθεση να κάτσουν να σου γράψουν μια εξίσου μακροσκελή απάντηση. Άλλοι σου απάντησαν επιλεκτικά(mns, εγώ). Ο gcapnias απ ότι θα πρόσεξες είναι ο αδμινιστράτορας μας!! Δήλαδή ο άνθρωπος που διαχειρίζεται αυτό το site! Αυτός που το πονάει περισσότερο και αφιερώνει περισσσότερο χρόνο απ όλους γι αυτό το site(Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι!!!). Άρα αφιέρωσε αρκετό από το χρόνο του για να σου γράψει μια καλή απάντηση!! Επίσης ένα ακόμη ελάττωμα της μακροσκελούς ερώτησης είναι το σημείο α). Δήλαδή, πιθανόν να μήν πρόσεξες την απάντηση μου και να ξαναρώτησες το ίδιο. Ένω άν ρωτούσες απλά και σύντομα τότε θα σου απαντούσε κάποιος το ίδιο σύντομα και κατανοητά!

    Τέλος, προς θεού κανένας δεν είναι gourou και ξερόλας. Ίσα ίσα και γώ μικρός και αρχάριος είμαι αν προσέξεις από τα post μ και από πότε είμαι μέλος. Και κάποια από αυτά που λέω μπορεί να είναι και λάθος πολλές φορές! Βασίζομαι στις διορθώσεις των παλαιότερων...

    Συγνώμη και πάλι αν φάνηκα κακός! Δεν είμαι![:-)]

    Χρόνια πολλά!!!
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  26-12-2006, 11:46 22796 σε απάντηση της 22789

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

     totos123 wrote:
    Γιώργο να σε ρωτήσω κάτι, είχα δει σε ενα παραδειγμα ενός παραλλαγμένου Hello προγράμματος ότι η C++ ήθελε γύρω στις 2 σελίδες κώδικα ενω η Visual Basic MONO 2-3 γραμμές κώδικα για το ίδιο αποτέλεσμα....(σε ρώταγε πως σε λένε, πληκτρολογουσες το όνομα σου, και σου έλεγε,,,,Hello Γιώργο).

    Αυτό δεν είναι απόλυτο - έχει να κάνει με αυτό που είπα προηγουμένως: Αν το γράψεις -μόνο- με την αυτούσια γλώσσα, θέλεις πολλές σελίδες κώδικα για να κάνεις κάτι απλό όπως ένα παράθυρο και ένα textbox. Αν χρησιμοποιήσεις έτοιμες βιβλιοθήκες/IDE τα πράγματα γίνονται πιο απλά - με την χρήση MFC, ATL ή WTL στην Visual C++, καθώς και αντίστοιχα με την χρήση Swing ή SWT για την Java, τα πράγματα είναι πιο απλά - με μερικές γραμμές κώδικα μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Στη Visual Basic 6 και στις γλώσσες του .NET Framework αυτά τα "έξτρα" έρχονται σαν default - αυτό είναι που κάνει την διαφορά - τα έχεις σαν στοιχεία της γλώσσας.

     totos123 wrote:
    Εγώ κοιτάζω να κάνω την πιο "σωστή" επιλογή για μένα ΑΣΧΕΤΑ ποιας εταιράς θα είναι η γλώσσα ή το IDE....Τυγχανει όμως οι VBasic kai VC#, να είναι της Microsoft...Για μένα το ίδιο κάνει, τι να σου πω ψεμματα?

    Να σου ξαναπώ, ότι δεν υπάρχη κακή/λάθος επιλογή - πρέπει να δεις και ποια σου "ταιριάζει" περισσότερο - ο παράγοντας άνθρωπος/προγραμματιστής δεν είναι άσχετος από την επιλογή και δεν πρέπει να μένει από έξω, σε καμιά περίπτωση.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  26-12-2006, 11:53 22797 σε απάντηση της 22790

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

     thrylos wrote:
    Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με C, ίσα ίσα με τα βασικά μέχρι και πώς ανοιγοκλείνουν αρχείο.

    Μετά διάλεξε C# ή Java.

    Γιάννη, αυτή σου η δήλωση θυμίζει του πρώτους χριστιανικούς χρόνους - στους πρώτους χριστιανούς έλεγαν ότι θα έπρεπε να μάθουν την ιουδαϊκή θρησκεία για να καταλάβουν τον χριστιανισμό. Δεν είναι σωστή αυτή η άποψη - δεν έχει καμιά απολύτως βάση. Δεν είναι απαραίτητο να μάθει κάποιος να ανοιγοκλείνει αρχεία σε C, για να ξεκινήσει σε μια άλλη γλώσσα προγραμματισμού. Κάθε γλώσσα είναι ικανή να το κάνει αυτό μόνη της. Δεν απαιτεί εμπειρία σε C για να μπορεί να το κάνεις.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  26-12-2006, 15:10 22799 σε απάντηση της 22797

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Πρόσεξε Γιώργο

    Δε λέω ότι πρέπει να γίνει guru στη C.

    Λέω ότι απλά πρέπει να αφιερώσει 2-3 εβδομάδες σ' αυτή τη γλώσσα.

    Προσωπικά με βοήθησε να καταλάβω πώς λειτουργούν οι υπολογιστές και πώς λειτουργούν under the hood οι σύγχρονες γλώσσες. όπως η Java.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  26-12-2006, 16:10 22800 σε απάντηση της 22799

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Δηλαδή, αν είναι να μάθει κάποιος γαλλικά, καλό θα είναι να κάνει 2-3 βδομάδες λατινικά για να πάρει τις "ρίζες της γλώσσας"... Big Smile

    Σοβαρά, είναι παράλογο αυτό που ισχυρίζεσαι...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  26-12-2006, 16:28 22801 σε απάντηση της 22800

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Συμφωνώ ότι είναι λάθος να ξεκινήσεί από τη C, όχι μόνο γιατί είναι άλλη γλώσσα αλλά και γιατί δεν είναι object oriented. Και όταν μάθεις σε δομημένο προγραμματισμό τότε πολλές φορές είναι δύσκολότερη η μετάβαση στον αντικειμενοστρεφή τροπο σκέψης, παρά να μπείς απ ευθείας σε αυτόν... Eμένα προσωπικά με δυσκόλεψε να μπώ στο νόημα της C++ αφότου είχα μάθει να γράφω σε C.
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  27-12-2006, 05:56 22813 σε απάντηση της 22794

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Pak, no problem! Καταλαβαίνω ότι δεν είχες "κακές" προθέσεις, να σαι καλά , και ευχαριστώ για την βοήθεια!! Καλές Γιορτές! Wink

    Γιώργο thanks again, για τις απαντήσεις!! αλλά έχω μερικές ακόμη!! Big Smile

    2 σχόλια:

    • - Αφου εριξα μια ματιά, στα MFC, ATL ή WTL στην Visual C++, καθώς και αντίστοιχα Swing ή SWT για την Javα, προσπάθησα να βρω και links για όλα αυτά αλλά δεν μπορεσα....Αν και δεν με ενδιαφέρει άμεσα, υπάρχουν κάπου όλα αυτά για download? Είναι free? Xρησιμοποιούνται εντελώς ανεξάρτητα, σαν ανεξάρτητα προγράμματα ή σαν "plug-ins" σε άλλες εφαρμογες ανάπτυξης?
    • - Εχω αλλη μια απορία. Ηξερα για την C++ ότι είναι πολύ ισχυρή γλώσσα και χρησιμοποιε΄ται για Drivers, OSs, κτλ.... Ισχύει το ίδιο για ότι δημιουργήσεις στην V C++?? Δηλαδή μπορούν να δημιουργηθούν τόσο απαιτητικά πράγματα όπως Drivers, OSs, κτλ...και από την V C++ επίσης, μέσα από το .ΝΕΤ???
              Μου φαίνεται λίγο περίεργο/δύσκολο να γίνεται κάτι τετοιο μεσα από το .ΝΕΤ....Δηλαδή είναι δυνατον να σου πουν βάλε το .ΝΕΤ 2.0 framework για να περασεις τον  ταδε driver?
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

    - Όσο για την C που συζητάτε, χωρίς να ξέρω πολλά, νομίζω ότι αυτό θα ήταν απαραίτητο μόνο για κάποιον που θελει να μάθει πιο πολύ γλώσσα φιλική προς το hardware, microcontrollers, κτλ...

    Όχι ότι βλάπτει, αλλά αν ήθελα να συνδυάσω κάποιες πιο δυνατές εννοιες σε συγκεκριμμένα examples, τοτε μπορεί να διάλεγα την C++ που είναι και ΟΟΡ , παρα την C, που όπως αναφερθηκε έχει άλλο (δομημένο) στυλ προγραμματισμού......

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Τελικά Γιώργο αποφάσισα να ασχοληθώ κυρίως με την C# (και παραλληλα για λίγο με την V Basic για να φτιάξω πιο ευκολα μερικά προγραμματακια μέχρι να μάθω καλά την C#).

    Για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να μάθω κάποια γλώσσα που να είναι εντελώς ανεξάρτητη από prerequisites (οπως exeutions engines p.x. JVM ή .ΝΕΤ), γιατί πιστευω ότι αυτά τα engines ναι μεν κάνουν τα προγράματα να τρεχουν μεσα από ενα πιο ασφαλες περιβάλλον, αλλά τα κάνουν να τρεχουν πιο αργά!

    Επίσης, έχουν πιο μεγάλο μέγεθος τα exe τους (σε σύγκριση π.χ. με ενα exe της C++ για το ίδιο πρόγραμμα).

    Αλλά συνολικά θα εχω το πλεονέκτημα της ευκολότερης ανάπτυξης μεσα από το Visual Studio, αλλά και την ευκολία της γλώσσας αυτη καθαυτή - συγκρινόμενη πάντα με δυσκολότερες γλώσσες όπως C++ κτλ.

    Επειδή με χαλάει λίγο το γεγονός ότι ο χρήστης πρεπει να εχει εγκατεστημένο το .ΝΕΤ, υπάρχει μήπως η δυνατότητα όταν πακεταρεις το αρχείο σου σε Setup για Distribution, να μπορείς να πακετάρεις μαζί και το περιβάλλον που θα χρειαστει το προγραμμα μου σε C# για να τρεξει σε PCs που δεν έχουν εγκατεστημένο το .ΝΕΤ??

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    ΥΓ 1. Νιώθω την ανάγκη να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλη την κοινότητα του DNZ, η οποία από την αρχή κιόλας μου στέκεται δίπλα μου, και με βοηθάει στις σύνθετες και καμιά φορά κουραστικές (αλλά απαραίτητες και σημαντικές για μένα) και μακροσκελείς ερωτήσεις μου!! Big Smile

    Και ειδικά εσενα Γιώργο να σε ευχαριστησω και να σου πω ενα μεγάλο μπράβο και για το site σου, αλλά και για το γεγονός ότι μπαίνεις μέσα και βοηθάς τους φίλους απαντώντας σε πολλές και δύσκολες ερωτησεις. Δηλαδή χύνεις ιδρώτα και δεν είσαι απλός παρατηρητης όπως πολλοί αλλοι ιδιοκτητες παρομοίων Forum....

    Μπράβο σας..... Και θα χαρώ ακόμα περισσότερο να δω ακόμα πιο πολλούς χρήστες να εγγραφονται και να παίρνουν μέρος ενεργά στις συζητήσεις και όχι μόνο να το διαβάζουν παθητικά. Είναι τελείως διαφορετικό να είσαι μελος και να εχεις ενεργη παρουσία συγκριτικά μόνο με το να διαβάζεις απλά.....

    Για αυτό τον λόγο να το προωθήσετε όσο μπορείτε το site και να το διαφημίσετε (με ανέξοδο τροπο όπως link exchange κτλ...). ΕΠΙΣΗΣ, (!!!)  να επαναλάβω ότι ενα e-mail στην κεντρική σελίδα χρειάζεται....Εγω τελευταία στιγμή αποφασισα να γραφτώ, γιατί όταν είδα ότι δεν υπήρχε e-mail, νόμισα ότι ήταν κανένα site σαπουνόφουσκα (ξερετε κάτι σαν site promotion, εντελώς ανώνυμα που διαφημίζουν κάτι και μετα κανείς δεν μπορει να επικοινωνήσει μαζί τους).....ΤΕλικά αποδείχτηκε ότι ήταν ενα site ....χρυσάφι!!

    ΥΓ. 2 Τι γίνεται με την δωρεαν φιλοξενία στην Xeliksis??? Surprise Τους έστειλα την φόρμα συμπληρωμένη, και δεν πήρα ούτε απάντηση εδω και κάμποσες μέρες!!! Ούτε φωνή ούτε ακρόαση!! Και το site μου δείχνει εγκαταληψη....Links που δεν δουλευουν, Κακοστημένα Images, μισοτελειωμένα κείμενα, και γενικά δείχνει ότι μάλλον η εταιρίια είναι εκτός λειτουργείας....Μου αρεσει που πουλάνε και Hosting...Πως γίνεται αυτό αφου ξαναεπικοινώνησα γιατι θα με ενδιέφερε ακομα και να αγορασω Hosting αργότερα, αλλά πάλι....No Answer...

    Ξερει κανείς τίποτε!!???


    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  •  27-12-2006, 10:03 22816 σε απάντηση της 22813

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Ναι μπορείς να πακετάρεις το .Net framework απ ότι μου έχουν πεί στην εφαρμογή σου για distribution.

    Επίσης να ξέρεις ότι μπορείς να φτιάξεις εφαρμογές σε native code χωρίς να χρειάζεται η παρεμβολή του .Net framework. Αυτό όμως χρησιμοποιείται όταν φτιάχνουμε εφαρμογές που θα παίξουν σε συγκεκριμένο μηχάνημα... Οπόταν μπορείς να φτιάξεις σχεδόν ότι θέλεις!!
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  27-12-2006, 11:12 22822 σε απάντηση της 22813

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Τα MFC και ATL είναι της Microsoft και δίνονται μαζί με το IDE (Visual C/C++ v6 και Visual C/C++ 2005). Το WTL είναι open source, μπορείς να το κατεβάσεις. To Swing είναι μέσα στο JDK από ότι ξέρω από την έκδοση 2.0 JDK και μετά. Το SWT πρέπει να διατίθεται με το Eclipse SDK - δεν είμαι σίγουρος για αυτό 100%. Αυτά που παρέχονται με το IDE της Microsoft περιλαμβάνονται στην τιμή που αγοράζεις το περιβάλλον, ενώ τα υπόλοιπα είναι free.

    Η C++ είναι μια γλώσσα προγραμματισμού - είναι ένα πρότυπο ISO. Δεν αλλάζει σε κανένα IDE ή λειτουργικό - είναι αυτό που είπαμε ότι κάτω από διαφορετικά λειτουργικά και από διαφορετικούς compilers παράγει διαφορετικό εκτελέσιμο. Ναι, η Visual C++ μέσα από το Visual Studio v6 μπορεί να γράψει οδηγούς και OSes. Μέσα από το περιβάλλον του Visual Studio 2005, μπορεί να παράγει και managed αλλά και unmanged εκτελέσιμα - οπότε και εκεί μπορεί να παράγει οδηγούς και OSes σε unmanaged κώδικα. Αν κάποιος πιστεύει ότι τα OSes είναι μόνο σε unmanaged κώδικα, κάνει λάθος μιας και υπάρχει το Singularity να το διαψεύσει.

    Δεν είναι αλήθεια ότι υπάρχει γλώσσα ανεξάρτητη από prerequisites - όλες οι βιβλιοθήκες που χρησιμοποιούνται για την γρήγορη ανάπτυξη, θα πρέπει στο τέλος να διατίθονται μαζί με το τελικό εκτελεσιμό τους. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα ξέρεις αν υπάρχει από προηγουμένως αυτή η βιβλιοθήκη στον υπολογιστή που θα τρέξει το πρόγραμμά σου, ή αν έχει μια παλαιότερη/νεότερη έκδοση που μπορεί και να μην δουλεύει με το πρόγραμμά σου, οπότε θα πρέπει - και καλά - να την διανέμεις εσύ μαζί με το πρόγραμμά σου. Σε αυτό το σημείο είναι που πλεονεκτούν οι γλώσσες με τα VMs (Java, .NET Framework), ότι αν έχεις τέτοια εκτελέσιμα αρκεί να υπάρχει η αντίστοιχη έκδοση Framework εγκατεστημένη - δεν είναι δυνατόν να εγκατασταθεί δεύτερη φορά και μπορεί από μόνη της να ανανεώνεται στην τελευταία της έκδοση.

    Και το ότι οι managed γλώσσες είναι πιο αργές από τις unmanaged και αυτό δεν είναι τόσο τρομερό - το γεγονός ότι όλο και περισσότερες εταιρείες κινούνται σε Java και .NET είναι η απόδειξη. Πολλές φορές το απόλυτο perfomance δεν είναι το στοιχείο επιτυχίας μιας εφαρμογής - η ασφάλεια της εφαρμογής είναι εξίσου σημαντική.

    Το εκτελέσιμο στις managed γλώσσες δεν είναι μεγάλο. Ποτέ δεν υπήρξε τέτοιο θέμα.

    Ναι μπορείς να το "πακετάρεις" μαζί με τον εκτελέσιμο κώδικά σου το .NET Framework.

    Όσο για τις παρατηρήσεις σου, θα ληφθούν υπόψην στην καινούργια έκδοση του site που θα ανέβει τις προσεχείς ημέρες

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  04-01-2007, 14:12 23020 σε απάντηση της 22704

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Ευχαριστώ πολύ!! Να ευχηθώ και καλή χρονιά.....

    Εκανα φορματ, για αυτό και δεν απάντησα νωρίτερα....

    Να σε ευχαριστήσω Γιώργο, για τις απαντήσεις σου, και να ρωτήσω ξανα (για επιβεβαίωση): Μπορώ δηλαδή να μάθω την C#, και αν θέλω να γράφω με αυτήν προγράμματα που να μην χρειάζονται το .ΝΕΤ Framework, δηλαδή εντελώς ανεξάρτητα από κάποιο engine executables??

    Επίσης, είναι απλώς εντύπωσή μου, ή πραγματικότητα το εξής: Βλέπω την Java, C#, κτλ. να χρησιμοποιούνται περισσότερο για mobile, intranets, networked εφαρμογές, ενώ για τις δυνατές κλασσικές Win32 εφαρμογές, χρησιμοποιούνται κατα κόρον C++, Pascal, κτλ.... Δηλαδή η Java/C# δεν έχει υιοθετηθί πλήρως για τις προαναφερθείσες κλασσικές δυνατες εφαρμογές....αληθέυει αυτό ή είπα απλώς μια βλακεία....??

    Θα ήθελα σας παρακαλώ, όπως μου πρότειναν κάποια μέλη ηδη, ένα βιβλίο για να διαβάζω παράλληλα με την εκμάθηση της C# , το οποίο θα είναι ανεξάρτητο της γλώσσας εκμάθησης, και θα δίνει τις αρχές προγραμματισμού, ΟΟΡ, κτλ....

    Εψαξα στο Amazon για "Computer Programming" ή "ΟΟΡ", και τα περισσότερα αποτελέσματα ήταν βιβλία τα οποία όμως ήταν συνδεδεμένα με κάποια γλώσσα προγραμματισμού, όπως C++/Java....

    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ τέτοιο βιβλίο, best-seller, που να είναι κλασσικό και να εισάγει στις βασικές αρχές προγραμματισμού που να πληρεί τις παραπάνω πεουποθέσεις?? Μήπως κάποιο Textbook σχολής Παν/μίου (Computer Science, etc.?)

    ΥΓ. Δεν μου απαντησες σχετικά με την προσφορά της Xelixis.net......Είναι τελικά κάτι που "πέθανε"....και απλώς υπάρχει ακόμα στην κεντρική σελίδα...? Δεν πήρα καμία απάντηση όσες φορές και αν έστειλα e-mail στην εταιρία.....

  •  04-01-2007, 15:11 23025 σε απάντηση της 23020

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Η προσωπική μου λίστα για βιβλία

    1.The Unified Modeling Language User Guide - Grady Booch

    2.Operating Systems Concepts - Avi Silberscatz

    3.Code Complete - Steve McConnell

    4.Software Engineering - Ian Sommerville

    5.The Mythical Man Month - Frederick Brooks
    Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.
  •  04-01-2007, 18:25 23032 σε απάντηση της 23020

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ & ΝΕΟ ΧΡΗΣΤΗ - ΓΕΝΙΚΩΣ !

    Ευχαριστώ πολύ Apaleftopoulos , αλλά πριν καν πάω στο Amazon να δω reviews, με μια πρωτη ματιά διαπιστώνω ότι αυτα τα βιβλία δεν είναι για να σε εισαγουν στον προγραμματισμό και το ΟΟΡ στυλ, αλλά πολύ εξειδικευμένα βιβλία για λειτουργικά, αρχιτεκτονική λογισμικού, κτλ....

    Δηλαδή μπορεί να απευθύνονται σε κάποιον μηχανικό ή κάποιον αλλο που θέλει να γνωρίζει τα πως λειτουργεί το Software σε σχέση με το hardware, αλλά δεν νομίζω ότι είναι καάλληλα για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με τον προγραμματισμό χωρίς να εχει/ή να θέλει να εχει καποιο βαρβάτο background κάποιου επιστήμονα στους υπολογιστες.....

    Στο μόνο που εριξα μια ματιά είναι το Code Complete - Steve McConnell ....Αλλά και αυτό απότι είδα είναι πολύ εξειδικευμένο και όχι για εναν αρχαριο προγραμματιστή ετσι δεν είναι....Δηλαδή πιο πολύ για ένα αρχιτεκτονα/αναλυτή προγραμματιστή/μηχανικό και όχι για κάποιον αρχαριο που θελει να μάθει τα βασικά του να γραφει κώδικα, ετσι δεν είναι....?

    To The Unified Modeling Language User Guide - Grady Booch , πάλι τι είναι?? Γλώσσα για μοντελοποίηση???

    Δεν ξερω νομίζω ότι δεν είναι αυτά τα βιβλία κατάλληλα για αυτό που ζήτησα....

    Θελω κάτι σε Computer Programming, να μιλάει για ΟΟΡ, classes, objects, variables, data types, methods, κτλ.....

    Δηλαδη να σε βάζει στον προγραματισμό σε σχεση με όποια ΟΟΡ γλώσσα επιλέξεις για να γραφεις κωδικα......

    Το ξέρω ότι ενας πλήρης Computer Science επιστήμονας πρεπει να ξέρει OSes, Αλγόριθμους, Hardware, Μαθηματικα/Φυσική, Data Structures, Networks, κτλ....αλλά αυτά μόνο από τις Πανεπιστημιακές Σχολές μαθαίνονται και σε πολλάαα χρόνια... :)

    Εδω ψαχνουμε για κάτι πιο πρακτικό :) ;)
Σελίδα 2 από 3 (34 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems