Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò infoCENTER. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος lazer στις 23-03-2006, 11:25. Υπάρχουν 21 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (22 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-03-2006, 14:15 10508

    Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Πρόσφατα ήρθα σε επαφή με έναν μεγάλο τουριστικό πράκτορα. Ο άνθρωπος ήταν σε απόγνωση, αγανακτισμένος, απογοητευμένος και σύντομα αρκετά εκτεθειμένος.

    Ήθελε να φτιάξει μία σουίτα προγραμμάτων που να περιλαμβάνει κρατήσεις αεροπορικών εισητηρίων, ξενοδοχείων, πλοίων, κρουαζέριων, λεωφορείων κτλ.  Θα ξεκινούσε με μία βάση 4000-4500 τουριστικών γραφείων και θα επεκτεινόταν στην πορεία. Απευθύνθηκε λοιπόν πριν από δύο χρόνια σε μία γνωστή εταιρία παραγωγής προγραμμάτων στην Αθήνα, ονόματα δε λέμε να του φτιάξουν αυτήν την σουίτα, η οποία μετά από συζήτηση και μελέτη υποθέτω καταλήξανε ότι πρέπει να φτιαχτούν 9 προγράμματα σε ένα περιβάλλον smart client για τα πρακτορεία και στην πορεία θα φτιάχνανε και web interface που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ο κάθε ένας από το σπίτι του.

    Η προκαταβολή ορίστικε στα 160.000 € τα οποία ο παθών έχει ήδη δώσει. Βγήκε λοιπόν το χρονοδιάγραμμα ότι αυτό τοκαλοκαίρι θα είχε και τα 9 προγράμματα οπότε θα μπορούσε να συνεχίσει ο άνθρωπος τις περαιτέρω συμφωνίες του και να κάνει τις ανάλογες επενδύσεις του. Τα χρόνια πέρασαν ήρθε άνοιξη και όλο αυτό το χρονικό διάστημα ο άνθρωπος ενημερωνόταν από την εταιρία ότι όλα προχωρούσαν.

    Σε μία από τις πολλές επισκέψεις του στην Αθήνα, στα γραφεία τις εν λόγω εταιρίας και μετά από πολλές παρουσιάσεις σταιτκών φορμών που του γινόντουσαν ζήτησε οο άνθρωπος να δει επιτέλους ότι είχαν φτιάξει σε ένα μικρό πραγματικό περιβάλλον εργασίας, να δοκιμάζονταν δηλαδή σε 10 τουριστικά γραφεία έστι ώστε να γινότανε ένας σχετικός εντοπισμός λαθών σε πραγματικό περιβάλλον εργασίας πριν εγκατασταθή σε πιο μεγάλη βάση.

    Άρχισαν να του τα μασάνε, ναι ξέρετε αυτό το κομμάτι θέλει ακόμα λίγο δουλειά, θα πρέπει να ξανακοιτάξουμε εκείνο κτλ. Ο άνθρωπος άρχισε να ψιλιάζεται. Κάπου εδώ μπαίνω εγώ στην ιστορία. Από ένα φιλικό πρόσωπο έμαθε για μένα και ζήτησε να βρεθούμε, μου εξήγησε την όλη ιστορία από την αρχή και κατέληξε στο σημείο ότι εγώ από αυτά δεν ξέρω και θα με ήθελε στην επόμενη επίσκεψη να είμαι μαζί του, έτσι ώστε να του δώσω να καταλάβει τι γίνεται γιατί είχε αρχίσει να χάνει την εμπιστοσύνη του προς αυτούς.

    Ανεβήκαμε λοιπόν Αθήνα πήγαμε στα γραφεία της εταιρίας και αρχίσανε την ενημέρωση. Η εντύπωση που αποκόμοισα ήταν πολύ αρνητική. Τα προγράμματα όχι μόνο δεν θα ήταν έτοιμα στην ώρα τους μιλάω και για τα 9 αφού μόνο τα 6 μας έδειξαν, αλλά και αυτά τα 6 δεν είχαν ακόμα έτομα όλα τα modules που θα έπρεπε να είχαν και υποτίθεται ότι από τον επόμενο μήνα θα έπρεπε να αρχίσει η διανομή του smart client σε όλα τα τουριστικά πρακτορεία που περιμένουν την εν λόγω σουίτα για να δουλέψουν.

    Τα έγραψα όλα αυτά διότι το μέγεθος της συγκεκριμένης δουλειάς την διαφοροποιεί από το μεγάλο ποσοστό περιστατικών που μας συμβαίνουν καθημερινά, τα χρήματα πάρα πολλά, για την οικονομική καταστροφή ενός επιχειρηματία και για την ηλίθια και πρόχειρη αντιμετώπιση του όλου έργου από την εταιρία που εγώ αποκαλώ κομήτες.

    Πολλές φορές κάθομαι και σκέφτομαι γιατί να είναι τόσο πατωμένη η αγορά custom software στην Ελλάδα. Δεν φταίνε πάντα οι πελάτες, μέρος της ευθύνης φέρουμε και εμείς, ίσως κάποιοι εργαζόμενοι τις εν λόγω εταιρίας να είναι μέλοι του site και να με διαβάζουν, αδιαφορό.

    Σίγουρα θα έχουν τύχει τέτοια περιστατικά σε πολλούς αυτό ήταν ένα από αυτά που έτυχε σε εμένα στα 10 χρόνια που ασχολούμαι με τον χώρο και ανέφερα, καλή σας μέρα... 

  •  09-03-2006, 17:27 10514 σε απάντηση της 10508

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Φίλε Infocenter,

    καλά όλα αυτά. Έχουμε υποθέτω ακούσει τα ίδια και χειρότερα από πολλούς όλοι μας ;
    Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας μπορεί να είχε όραμα αλλά την απλή λογική να μην τους δώσει την "μπροστάζα" πριν δει κάτι να δουλεύει δεν την είχε;
    Έπειτα, τώρα θυμήθηκε ότι χρειάζεται κάποιον με τεχνικό background για τις διαπραγματεύσεις;

    Μου ακούγονται λίγο περίεργα τα παραπάνω ...
    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-03-2006, 18:54 10521 σε απάντηση της 10514

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Την προκαταβολη δεν την γλυτωνει καποιος, κι εσυ να αναλαβεις ενα μεγαλο project με αυτον τον τροπο, θα ζητησεις σιγουρα κατι για να ξεκινησεις.

    Εκεινο που γινεται ομως σε τετοιες περιπτωσεις και το εχω "υποστει" κι εγω στο παρελθον, ειναι να υπογραφει ποινικη ρητρα μεταξυ των μερων ετσι ωστε αν συμβει κατι να μπορει ενα δικαστηριο να δωσει τη σωστη λυση...
    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  10-03-2006, 11:06 10541 σε απάντηση της 10521

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Φίλε objectref,
    σίγουρα ένα ποσοστό της προκαταβολής θα πρέπει να το δώσει κανείς με τη σύναψη της συμφωνίας.
    Αλλά 160.000 € ; Και πέρασαν δύο χρόνια χωρίς να δει τίποτα;΄


    Με το θέμα της ποινικής ρήτρας τα πράγματα είναι ξεκάθαρα σίγουρα ...
    Αλλά αν μου ζητούσε κάποιος να υπογράψω κάτι τέτοιο θα απαιτούσα
    να είχε αμφίδρομη ισχύ ... Αν δηλαδή για οποιοδήποτε οργανωτικό ή
    άλλο λόγο του πελάτη καθυστερούσα στην υλοποίηση να έχω και εγώ τις
    αντίστοιχες απαιτήσεις ...

    Σου το αναφέρω γιατί ξέρω περίπτωση που έγινε ακριβώς αυτό χωρίς βέβαια
    ο developer να απαιτήσει αποζημιώσεις δεδομένου υπήρχε και μία σχέση 20 χρόνων,
    με την εταιρεία.
    Απλά την ιδέα της ρήτρας την έριξε ένας "πονηρεμένος" οικονομικός διευθυντής που
    είχε προσληφθεί πρόσφατα και μετά (το δούλεμα που έπεσε) το φύσαγε να κρυώσει ....

     


    Πάνος Αβραμίδης
  •  10-03-2006, 11:15 10542 σε απάντηση της 10541

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

     axaros wrote:

    Φίλε objectref,
    σίγουρα ένα ποσοστό της προκαταβολής θα πρέπει να το δώσει κανείς με τη σύναψη της συμφωνίας.
    Αλλά 160.000 € ; Και πέρασαν δύο χρόνια χωρίς να δει τίποτα;΄

    Φιλε axaros, ειπες οτι : "Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας μπορεί να είχε όραμα αλλά την απλή λογική να μην τους δώσει την "μπροστάζα" πριν δει κάτι να δουλεύει δεν την είχε", αλλο αυτο απο το να δωσεις κατι μπροστα αλλα οχι 160.000.

    Κι εγω συμφωνω οτι τα 160Κ ειναι παρα πολλα για προκαταβολη. Αυτον τον εφαγε το "Καλη τη πιστη" που πολλοι υιοθετουν στην Ελαδα, οχι εγω ομως.


    Με το θέμα της ποινικής ρήτρας τα πράγματα είναι ξεκάθαρα σίγουρα ... Αλλά αν μου ζητούσε κάποιος να υπογράψω κάτι τέτοιο θα απαιτούσα να είχε αμφίδρομη ισχύ ... Αν δηλαδή για οποιοδήποτε οργανωτικό ή άλλο λόγο του πελάτη καθυστερούσα στην υλοποίηση να έχω και εγώ τις αντίστοιχες απαιτήσεις ...

    Σε αυτο που γραφω περι ρητρας, εννοω οτι μια τετοια θα καλυπτει και τις 2 πλευρες, οχι μονο την εταιρεια. Εχει υπογραψει ρητρα και η προ-προ εταιρεια που δουλευα πριν καποια χρονια με σαφεις κυρωσεις για τον πελατη σε περιπτωση που του παραδιδαμε ολοκληρωμενο προιον και εκεινος δεν ηταν ενταξει στη συμφωνια μας.


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  10-03-2006, 11:17 10543 σε απάντηση της 10542

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Μα εδώ είναι ακριβώς το θέμα,
    ας πούμε ότι σε καθυστερεί ο πελάτης ... Τι κάνεις την ενεργοποιείς ;
    Πάνος Αβραμίδης
  •  10-03-2006, 11:18 10544 σε απάντηση της 10543

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

     axaros wrote:
    Μα εδώ είναι ακριβώς το θέμα,
    ας πούμε ότι σε καθυστερεί ο πελάτης ... Τι κάνεις την ενεργοποιείς ;

    Εγω θα περιμενα ενα ευλογο (μικρο ομως) χρονικο διαστημα και μετα θα την ενεργοποιουσα...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  10-03-2006, 11:24 10545 σε απάντηση της 10544

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Δεν έχεις άδικο,
    αλλά είναι λίγο δύσκολη η θέση σου, δεν συμφωνείς ;
    Ειδικά αν έχει ένα βάθος χρόνου η σχέση με τον πελάτη ...

    Τέλος πάντων, όπως είπαμε είναι πολύ πιο ξεκάθαρα τα πράγματα έτσι...

    Τώρα εσύ καταλαβαίνεις το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος,
    πήγε χωρίς τεχνικό team στις διαπραγμετεύσεις;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  10-03-2006, 11:31 10546 σε απάντηση της 10545

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

     axaros wrote:

    Δεν έχεις άδικο,
    αλλά είναι λίγο δύσκολη η θέση σου, δεν συμφωνείς ;
    Ειδικά αν έχει ένα βάθος χρόνου η σχέση με τον πελάτη ...

    Ειναι δυσκολη σιγουρα, αλλα για φαντασου να ειχες καθυστερησει εσυ/εγω στο deadline και να την ενεργοποιουσε η αλλη πλευρα...

    Τέλος πάντων, όπως είπαμε είναι πολύ πιο ξεκάθαρα τα πράγματα έτσι...

    "Οι καλοι λογαριασμοι..." Smile [:)]

    Τώρα εσύ καταλαβαίνεις το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος,
    πήγε χωρίς τεχνικό team στις διαπραγμετεύσεις;

    Οχι βεβαια, ειναι περα για περα λαθος αυτο αλλα ειπαμε, πηγε "καλη τη πιστη" και το πληρωσε. Οχι μονο με τεχνικο team οπως λες αλλα και με δικηγορο επρεπε να παει μαζι, η παρουσια του οποιου μπορει να ηταν διακοσμητικη αλλα πιστεψε με, ουσιαστικοτατη...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  10-03-2006, 11:32 10547 σε απάντηση της 10508

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Συγνώμη για να καταλάβω. Τα 160.000€ ήταν προκαταβολή; Δηλαδή η όλη εφαρμογή θα κόστιζε περισσότερα;



    Αν ήταν διατεθημένος να δώσει τόσα χρήματα ας έφτιαχνε μία δική του εταιρία, ας προσλάμβανε ειδικούς, τους οποίους φυσικά και δεν θα έβρισκε μόνος του, και θα ήταν σίγουρος ότι θα έχει το προϊόν του.
    Only two things are infinite, the universe and the human stupidity, and I'm not sure about the former.

    Albert Einstein - US (German-born) physicist (1879 - 1955)
  •  10-03-2006, 11:51 10550 σε απάντηση της 10547

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

     geochatz wrote:
    Συγνώμη για να καταλάβω. Τα 160.000€ ήταν προκαταβολή; Δηλαδή η όλη εφαρμογή θα κόστιζε περισσότερα;



    Αν ήταν διατεθημένος να δώσει τόσα χρήματα ας έφτιαχνε μία δική του εταιρία, ας προσλάμβανε ειδικούς, τους οποίους φυσικά και δεν θα έβρισκε μόνος του, και θα ήταν σίγουρος ότι θα έχει το προϊόν του.

    Και μετα οταν τελειωνε το project που τον ενδιεφερε τι θα εκανε με την εταιρεια, θα την εκλεινε ?? Δεν ειναι και τοσο σωστο αυτο...Και μη μου πεις οτι θα ειχε τους υπαλληλους με "παροχη υπηρεσιας" γιατι και ετσι πολυ ευκολα μπορεις να πεσεις στο παραπανω λουκι. Ασε που ειναι και αλλα στη μεση οταν εχεις υπαλληλους (εργοδοτικες εισφορες κτλ κτλ) οποτε σιγουρα για ενα ΜΟΝΟ project δεν σε συμφερει ν'ανοιξεις εταιρεια...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  10-03-2006, 16:16 10558 σε απάντηση της 10508

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Μισό για να καταλάβω. Προφανώς το Project αυτό για να κοστίζει >160.000 € (μιας και αυτή ήταν η προκαταβολή) πάει να πει ότι ήταν ένα πολύ μεγάλο έργο. Προφανώς θα μπορούσε να φτιάξει μία εταιρία η οποία να αναπτύξει το έργο και όταν αυτό τελιώσε να κρατήσει τους υπαλλήλους για την περαιτέρω ανάπτυξη του. Η εταιρία επίσης θα μπορούσε να αποκτήσει και πωλητές και όλα τα άλλα. Εκτός και αν το Project ήταν κάτι απλό και απλά η εταιρία που ζήτησε το ΧΧΧΧ ποσό να τον "δαγκωσε".




    Only two things are infinite, the universe and the human stupidity, and I'm not sure about the former.

    Albert Einstein - US (German-born) physicist (1879 - 1955)
  •  10-03-2006, 16:26 10560 σε απάντηση της 10558

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Νομιζω geochatz, το πηγες πολυ μακρια. Αν εχω καταλαβει κι εγω καλα, ο ανθρωπος ειχε μια ιδεα να "ενωσει" τουριστικα γραφεια για να κανει Booking. Ουτε εταιρειες ηθελε να φτιαξει ουτε τιποτα, μια custom λυση για να φτιαξει αυτο που ειχε στο μυαλο του, οποτε, φυσιολογικα αποτανθηκε σε μια εταιρεια που κανει αυτη τη δουλεια, αλλα αν αντι για εταιρεια του βγηκε "εταιρεια"...
    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  10-03-2006, 18:32 10565 σε απάντηση της 10560

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους και να δώσω και κάποιες περαιτέρω διευκρινήσεις. Ο άνθρωπος είχε ένα όραμα, όσο για τα 160.000 που έδωσε. Καμία επιχείρηση δεν θα ξεκινούσε χωρίς προκαταβολή, όσο για το ποσό δεν περιλάμβανε μόνο την προκαταβολή αλλά δύο servers με τις άδειες λογισμικού. Να υποθέσω για αυτά 20.000 - 30.000 ; Η συνολική τιμή περιλάμβανε μέσα και web interface το οποίο το αφήσανε σε επόμενη μελλοντική φάση. Με βάση αυτά που μου είπε του ζητήσανε 350.000€ με ένα χρόνο υποστήριξη.



    Όσο για το άλλο που αναφέρθηκε, σχετικά με το background και πως έδωσε όλα αυτά τα λεφτά. Δηλαδή τι θέλατε να κάνει; Σε εσάς όταν έρχεται κάποιος πελάτης στο μαγαζί περιμένετε να έχει το τεχνικό background για να αγοράσει κάτι; Και άτε να το έχει για έναν εκτυπωτή που θελει να πάρει, αλλά για ένα πρόγραμμα πως; Να κάτσει να διαβάσει;



    Η συμφωνία ήταν να δωθεί το 50% του έργου μέχρι το τέλος σε κάποια συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα και το υπόλοιπο 50% μετά από ένα χρόνο λειτουργίας του προγράμματος.



    Και για να προλάβω και μερικές πονειρές σκέψεις. Το έργο δεν πρόκειται να το αναλάβω, βλέπεται περιμένει ο άνθρωπος μέχρι το τέλος του μήνα για να κινηθεί δικαστικός εναντίον τους και παράλληλα θέλει να βρει μία νέα ομάδα που να θέλει και να έχει όρεξη να αναλάβει το συγκεκριμένο έργο. Εγώ το καλοκαίρι μετακομίζω μόνιμα για εξωτερικό οπότε αρνήθηκα την σχετική πρόταση.



    Από τα posts που διάβασα ο objectref έχει πιάσει το πνεύμα τις κίνησης του επιχειρηματία. Τι να κάνουμε την πάτησε ο άνθρωπος... η εταιρία του βγήκε απάτη.
  •  10-03-2006, 18:59 10567 σε απάντηση της 10508

    Απ: Μία μεγάλη δουλειά που πάει να καταλήξει σε φιάσκο...

    Ναι σίγουρα, δεν περιμένουμε να έχει ενα τεχνικό background,αλλά όταν μιλάμε για τόσο μεγάλα ποσά, δεν πας τελείως ξεκάρφωτα σε κάποιον χωρίς καμία γνώση!Στο μαγαζί θα αγοράσει, 2000 - 3000 χιλιάρικα πράγματα, όχι 350.000..

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λέω..



    Εταιρίες απάτες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.Το θέμα είναι να τις αναγνωρίζεις και να τις αποφεύγεις, πράγμα που δεν είναι και πολύ δύσκολο.. Η συγκεκριμένη εταιρία, δεν έδειξε κάποιο έργο της?Ακόμα, αν δεν ξέρουμε τι εταιρία είναι, ρωτάς λίγο την αγορά, και μαθαίνεις..Όπως και να έχει, ο άνθρωπος μάλλον την πάτησε, και τα άλλα που λέμε είναι μάλλον "βερεσε"..
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Σελίδα 1 από 2 (22 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems