Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 15-09-2011, 18:40. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-09-2011, 23:01 67278

    Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Μου ήρθε σήμερα το χαρτάκι για την έκτακτη εισφορά, οπότε μετά λύπης μου θα αναβάλω την αγορά του laptop στο οποίο θα έβαζα τα Windows 8 για .... την μεθεπόμενη χρονιά. Και με 48 δόσεις. Λέτε καλύτερα να περιμένω τα Windows 9?
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  15-09-2011, 02:40 67281 σε απάντηση της 67278

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Την εξυπνάδα στον υπολογισμό την είδες; Ότι συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ τον φόρο που πλήρωσες για το εισόδημα μέχρι τώρα, στο συνολικό ποσό στο οποίο υπολογίζεται η έκτακτη εισφορά; Πόσο τραγικοί μπορεί να ήμαστε σ'αυτή την χώρα πλέον.. Ήδη έχω αρχίσει να μεταφέρω τα πάντα στο Βέλγιο απο την εταιρία, δεν αφήνω ούτε φράγκο πλέον στην Ελλάδα, τίποτα, τέλος.. Τα σπασμένα δεν θα τα πληρώνω εγώ κι εσύ..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  15-09-2011, 11:25 67283 σε απάντηση της 67281

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Παναγιώτη να συγχωνευθούμε (εγώ και όλοι οι άλλοι freelancers; :) )


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-09-2011, 13:34 67287 σε απάντηση της 67281

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Panagiotis Kefalidis:

    Την εξυπνάδα στον υπολογισμό την είδες; Ότι συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ τον φόρο που πλήρωσες για το εισόδημα μέχρι τώρα, στο συνολικό ποσό στο οποίο υπολογίζεται η έκτακτη εισφορά; Πόσο τραγικοί μπορεί να ήμαστε σ'αυτή την χώρα πλέον.. Ήδη έχω αρχίσει να μεταφέρω τα πάντα στο Βέλγιο απο την εταιρία, δεν αφήνω ούτε φράγκο πλέον στην Ελλάδα, τίποτα, τέλος.. Τα σπασμένα δεν θα τα πληρώνω εγώ κι εσύ..



    Αυτή η "εξυπνάδα" γινόταν "εξ απ' ανέκαθεν"!! Να δεις ότι τώρα με την έκτακτη εισφορά στα ακίνητα, το ποσό της εισφοράς ΔΕΝ θα αφαιρεθεί από το εισόδημα στη φορολογική δήλωση και οι πολίτες θα φορολογηθούν στο σύνολο του αποκτηθέντος εισοδήματος!

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  15-09-2011, 13:47 67289 σε απάντηση της 67287

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Μα τι κακοί που είστε. 
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα αφαιρεθεί. Ισα ίσα που θα θεωρήσουν οτι εφόσον πλήρωσες τα "φυσάς" και θα στα προσθέσουν ως ποσόν στα τεκμαρτά!


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-09-2011, 13:50 67290 σε απάντηση της 67287

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Και τώρα καταλαβαίνετε γιατί δεν με απασχολεί καθόλου η τιμολογιακή πολιτική της MS όσον αφορά το λειτουργικό. Το σίδερο είναι τόσο πολύ ακριβότερο που η έκτακτη εισφορά απλά κάνει απαγορευτική την αγορά όχι μόνο tablet ή laptop αλλά ακόμα και touch οθόνης - άσε που δεν νομίζω ότι θα βγουν ξαφνικά φθηνές οθόνες 20". Και με τα κινητά Win Phone 7 να κοστίζουν περίπου όσο ένα tablet ... (δεν λέω για το LG το οποίο ξεφορτώνονται τα μαγαζιά τώρα στα 200€).

    Για την ώρα κάνω προσευχή και νηστεία και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να κάνω boot στο Win8 VHD που έφτιαξα. Άλλοι λένε ότι τους γ@@@σε όλο το boot. Δεν θέλω να χαλάσω το μηχάνημα με το οποίο θα πρέπει να ζήσω για άλλα 3-4 χρόνια Stick out tongue

    Υ.Γ. Είπαν ότι τον Αύγουστο πήγαν καλά οι πωλήσεις πολυτελών αυτοκινήτων στην Ελλάδα. Άντε βγάλε άκρη

    Υ.Υ.Γ Αν έχετε όρεξη, πηγαίνετε να δείτε αυτή την ωραία δορυφορική στο Google Maps. Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ είναι του Κόκκαλη, αυτουνού είναι ένα από τα "μικρά" λίγο παραπάνω.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  15-09-2011, 14:05 67293 σε απάντηση της 67290

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Παναγιώτης Καναβός:

    Υ.Υ.Γ Αν έχετε όρεξη, πηγαίνετε να δείτε αυτή την ωραία δορυφορική στο Google Maps. Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ είναι του Κόκκαλη, αυτουνού είναι ένα από τα "μικρά" λίγο παραπάνω.



    ΔΕ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ. ΕΚΑΝΕΣ HACKΙΑ!! Είναι από την Καλιφόρνια κι έβαλες ελληνικές ονομασίες στους δρόμους!!

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  15-09-2011, 15:22 67301 σε απάντηση της 67293

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Παναγιώτη αυτή η "μανία" σου ώρες ώρες με τα σπέκουλα (μου γ@@@σε το boot κλπ) έχει φάση.. Άμα έκανε "σαλακία" ο αλλος, λογικό να του σκίσει το μηχάνημα.. Boot απο VHD, κι όλα οκ.. στην χειρότερη, κάνε ενα fdisk /mbr και γύρνα στο default τον Windows 7, σιγά τα ωά δλδ.. :P

    Όσο για τo σπιτάκι αυτό, ανήκει στον Κοπελούζο, περισσότερα μπορείτε να βρείτε στο http://www.spitoskylo.gr/ ψάξτε σαν "ΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ" και θα βρειτε.. μπόλικα να τραβάτε τα μαλλιά σας :P


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  15-09-2011, 15:42 67305 σε απάντηση της 67301

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Μην βιάζεσαι για το boot, μόλις δοκίμασα να ξεκινήσω το Win8 VHD δοκίμασε να κάνει startup repair αντί να τελειώσει την εγκατάσταση. Φυσικά δεν το άφησα να τελειώσει και έκανα reboot. Θα το ξαναδοκιμάσω μόνο με HyperV από εδώ και πέρα γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να μου γράψει ένα experimental boot loader πάνω από τον boot loader των Windows 7.

    Όσον αφορά το Τέρας της Κηφισιάς με τους θόλους και τα γλυπτά αλά Miro, είναι σκανδαλώδες ότι το Bird View του bing δείχνει εικόνες 2 ετών και δεν μπορούμε να περιηγηθούμε ελεύθερα. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  15-09-2011, 16:21 67307 σε απάντηση της 67305

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Τι να πω.. εγώ σε 3 Laptop εδώ που το πέρασα, δούλεψε μια χαρά και δουλεύω με τον experimental boot loader που λες.. ασε που αμα θες να γυρίσεις στον boat loader των 7, μην τα ξαναλέμε, το ξέρεις πως πάει έτσι κι αλλοιώς. Είσαι όμως γκαντέμης ώρες ώρες.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  15-09-2011, 16:28 67308 σε απάντηση της 67307

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Σας πω ρε παληκάρια, γιατί το θέλετε να κάνει boot σώνει και καλά; Δεν μπαίνει σε απλό vhd να τρέξει κάτω από virtual pc (μη γελάτε) ή hyperV; Σε LAN τόσα πολλά θα χάσει κανείς αν το δει μέσω RDP ή HyperV console;


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-09-2011, 17:38 67312 σε απάντηση της 67290

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Παναγιώτης Καναβός:

    Και με τα κινητά Win Phone 7 να κοστίζουν περίπου όσο ένα tablet ... (δεν λέω για το LG το οποίο ξεφορτώνονται τα μαγαζιά τώρα στα 200€).

    Τώρα το είδα αυτό. Δεν με λες, το LG δεν παίρνει Mango;



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-09-2011, 18:40 67315 σε απάντηση της 67312

    Απ: Build 2011, Windows 8 και έκτακτη εισφορά

    Ναι, παίρνει
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems