Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Θέλω να αγοράσω φορητό...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 06-12-2009, 13:45. Υπάρχουν 39 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 3 (40 εγγραφές)   1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-11-2009, 14:11 55528

    Θέλω να αγοράσω φορητό...

    ... αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι που να καλύπτει τις ανάγκες μου!

    Σήμερα το πρωί, πήρα δύο φορές μπλε οθόνη με την περιγραφή ότι το parity της μνήμης του υπολογιστή μου δεν είναι σωστό. Έχω εκείνη την εντύπωση ότι μετά από τρία και μισό χρόνια συνεχούς λειτουργίας και "ψησίματος" των τσιπ του laptop μου, είναι η ώρα για καινούργιο.

    Η αλήθεια είναι ότι με την παρουσίαση των Intel® Core™ i7-720QM Processor (6M Cache, 1.60 GHz), Intel® Core™ i7-820QM Processor (8M Cache, 1.73 GHz) και την παρουσίαση των πρώτων μοντέλων laptop που τους φέρουν, αν και είμαι ενθουσιασμένος από τον επεξεργαστή, δεν μπορώ να πω και το ίδιο από τα μοντέλα που τον "φοράνε".

    Πρώτη προτεραιότητα, σε ένα τέτοιο επεξεργαστή είναι να έχει το virtualization ενεργοποιημένο, και το δεύτερη να υποστηρίζει 8GB RAM με 2GB chip που θα είναι upgradable στα 16GB με τα 4GB chips. Δυστυχώς, σε όσα μοντέλα έχω δει το πρώτο είναι απενεργοποιημένο χωρίς δυνατότητα να ενεργοποιηθεί από το BIOS, και το δεύτερο μάλλον αποτελεί ευχή!

    Μήπως έχει υπόψη κάποιο μοντέλο/κατασκευαστή που δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-11-2009, 14:21 55529 σε απάντηση της 55528

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Κατι σαν και αυτό (οχι απαραίτητα το μοντέλο με το BD) που μου συζήταγες και παλιότερα; (Δεν ξέρω αν έχει ενεργοποιημένο το virtualization ούτε αν είναι upgradeable στα 16GB).


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  29-11-2009, 14:53 55530 σε απάντηση της 55529

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    cap:
    Κατι σαν και αυτό (οχι απαραίτητα το μοντέλο με το BD) που μου συζήταγες και παλιότερα; (Δεν ξέρω αν έχει ενεργοποιημένο το virtualization ούτε αν είναι upgradeable στα 16GB).

    Όταν το είδα στο Πλαίσιο πριν δυο βδομάδες και μου "έτρεξαν τα σάλια" - είναι ένα πολύ όμορφο μηχάνημα και σε πραγματικά πολύ καλή τιμή. Αλλά virtualization {γιοκ} - ούτε το XP Mode των Windows 7 δεν μπορεί να τρέξει... Όπως και το αντίστοιχο της Acer, το Acer Aspire 8940G. Δεν είμαι 100% σίγουρος για το Toshiba Qosmio X500-110, αλλά λογικά και αυτό δεν πρέπει να ξεφεύγει από τον κανόνα...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-11-2009, 15:31 55531 σε απάντηση της 55530

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    φιλε μου βρήκα αυτό που θέλω !!!!! είναι super και φθηνό και ειναι και επώνυμο!!!!

    με τα εξής χαρακτηριστικά 

    Processor: Intel Core i7 820QM 1.73GHz (3.06GHz Turbo Mode, 8MB Cache)

    Video Card: 1GB NVIDIA® GeForce® GTX 260M

    LCD Display: 15.6-inch WideFHD 1920x1080 (1080p) WLED

    Memory: 8GB Dual Channel DDR3 at 1066MHz

    Hard Drive: 500GB SATAII 7,200RPM

    Optical Drives: Slot-Load Dual Layer DVD Burner (DVD+-RW, CD-RW)

    Primary Battery: Primary - 6-cell (56Watt) Lithium-Ion Battery

    Sound: Internal High-Definition 5.1 Surround Sound Audio

    Bluetooth: Internal Bluetooth 2.1 Mini-Card - 2.1 Enhanced Data Rate

    Wireless: Intel WiFi Link 5300 802.11AGN Half Mini Card

     

    τιμή των 2,500$ ήτοι 1.670€

     

    Αυρίο θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω διαθεσημότητα παρε με τηλ για περισσότερα για να μην θεωρήθει διαφήμιση και έχουμε προβληματα

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  29-11-2009, 16:09 55532 σε απάντηση της 55531

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Εντάξει Αντώνη, δεν υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί διαφήμιση μια και το αρχικό θέμα ήταν ούτως η άλλως για laptops :)

    Dell ειναι, ειμαι σίγουρος, αλλά ποιό Dell; Θέλω και εγώ περισσότερες πληροφορίες!


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  29-11-2009, 16:29 55533 σε απάντηση της 55532

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    OK αφού έχω το ΟΚ των moderators θα προχωρήσω στην αποκάλυψη.

    Όντως είναι DELL  AlienWare M15x, το βρήκα στο USA Site το Ελληνικό δεν το έχει. (Θα πάρω τηλέφωνο να μάθω αύριο περισσότερα)

    Ήμουν έτοιμος να το βάλω παραγγελία αλλά το κάνουν μόνο παράδοση μόνο μέσα στο US

    Το κάλο με τα DELL είναι ότι τα φτιάχνεις όπως θέλεις

    για περισσότερα 

    http://www.dell.com/content/products/productdetails.aspx/alienware-m15x?c

    ένας dellακιας Big Smile 


    Antonios Chatzipavlis

  •  29-11-2009, 16:29 55534 σε απάντηση της 55532

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Me too! Spit it out! Big Smile


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  29-11-2009, 16:33 55536 σε απάντηση της 55533

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Χρησιμοποιήσε το http://www.shipito.com εάν θές να το στείλεις Έλλαδα, πολλά προϊόντα απο Amazon τα στέλνω έτσι σε εμένα. Εσυ συμπληρώνεις μάλιστα και την αξία το εμπορεύματος όταν το στέλνεις Ελλάδα, για ευνόητους λόγους.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  29-11-2009, 17:23 55537 σε απάντηση της 55536

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Μόλις μίλησα (online) με άνθρωπο από την DELL US και τον ρωτήσα για VT support και η απάντηση ήταν καταφατική ;)

    Αν δεν βγάλω άκρη αύριο με την Dell Hellas (που δεν το νομίζω) θα το στείλω σε ένα φίλο που έχω στην North Carolina :D

    Ξέρει κανείς τι γίνεται με τελωνεία κλπ?


    Antonios Chatzipavlis

  •  29-11-2009, 18:00 55538 σε απάντηση της 55537

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Τα βρήκα στο skroutz.gr, αλλά οι τιμές δεν είναι παρόμοιες με τις αμερικάνικες...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-11-2009, 18:32 55539 σε απάντηση της 55538

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    και δεν είναι με τα ίδια χαρακτηριστικά ρε φιλε

    άσε να δω αύριο με την DELL Hellas και θα ενημερώσω....


    Antonios Chatzipavlis

  •  29-11-2009, 22:01 55543 σε απάντηση της 55539

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Έβλεπα το Twitter και ο Δημήτρης Γκανάτσιος παράγγειλε το Dell Studio 1557 που φορτωμένο παρόμοια με το Allienware έχει κόστος στα $1800. Διατίθεται στην Ελλάδα κατόπιν παραγγελίας, σε τιμή έκπληξη! Περιμένω να μου πει αν έχει VT ενεργοποιημένο.

    To θέμα μας είναι πως μπορούμε να το διαμορφώσουμε όπως θα θέλαμε στην Ελλάδα...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-11-2009, 22:13 55544 σε απάντηση της 55543

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Cool!!!


    Antonios Chatzipavlis

  •  30-11-2009, 14:54 55551 σε απάντηση της 55543

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...

    Γιώργο, τί θα το κάνεις αυτό το μηχάνημα? Sharepoint 2010 θα τρέξεις στο host ? Stick out tongue


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-11-2009, 19:47 55559 σε απάντηση της 55551

    Απ: Θέλω να αγοράσω φορητό...


    Γιώργο,

    αν κάνεις simulation καμιά πυρηνική έκρηξη να μας το πεις....

    εγώ πάντως έχω το Hp pavillion που σου πρότεινει και ο σωτήρης ,HP Pavilion dv7-3040ev Espresso και είναι super....



    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
Σελίδα 1 από 3 (40 εγγραφές)   1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems