Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημοψήφισμα: 1st Community event

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KelMan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 20-10-2006, 21:38. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-10-2006, 01:58 18788

    Δημοψήφισμα: 1st Community event

    1st Community event
    Από τα 1500 μέλη του community μαζευτήκαμε 13 στο 1ο event. Ποιός είναι ο κυριότερος λόγος για τον οποίο δεν ήρθατε;







    Είμαι στην επαρχία   (30,6%)
    Δεν με βολεύει η ώρα/ημέρα   (34,7%)
    Δεν με βολεύει η τοποθεσία   (8,2%)
    Τα θέματα είναι advanced και δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω   (16,3%)
    Βαριέμαι, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω Τετάρτη απόγευμα (πχ ποδόσφαιρο στην tv)   (10,2%)
    Συνολικές ψήφοι: 49

  •  19-10-2006, 11:11 18802 σε απάντηση της 18788

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    Εχμ! Αν και ετοιμαζόμουν να γράψω κάποια σύνοψη για το event, μαλλον με πρόλαβες με τα posts σου. :)

    Μια και το συζητάμε, νομίζω οτι το community event με αυτο τον αριθμο ατόμων εμένα με ικανοποιησε πλήρως. Ηταν μια ευκαιρία να ανταλλάξουμε μεταξύ μας απόψεις για διάφορα θέματα, κάτι που σε μεγαλύτερο αριθμό συμμετεχόντων θα ήταν αρκετά δυσκολότερο. Εξάλλου, ανέμενα max 30 άτομα σε αυτό το event.

    Υποκειμενικη άποψη βεβαιως βεβαίως.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-10-2006, 13:50 18822 σε απάντηση της 18788

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    Νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε τη γεωγραφική κατανομή των μελών του community. Ίσως θα μπορούσε να εξεταστεί και το ενδεχόμενο διοργάνωσης community events στην επαρχία.


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  19-10-2006, 13:54 18823 σε απάντηση της 18822

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    Ναι, είναι μέσα στα πλάνα να γίνει και αυτό. Θα πρέπει όμως όλοι να ενημερώσουν το profile τους. Ελπίζουμε να κάνουν τον κόπο όταν ζητηθεί...
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  19-10-2006, 18:57 18840 σε απάντηση της 18823

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    εγώ δεν μπόρεσα να έρθω λόγω κωλύματος τελευταίας στιγμήςSadστο επόμενο θα είμαι σίγουρα εκεί!!

    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  19-10-2006, 20:44 18846 σε απάντηση της 18802

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    Εγώ έχω να προτείνω, το επόμενο event να γίνει Παρασκευή ή ακόμα καλύτερα (ξέρω είναι δύσκολα) Σάββατο.

    Έτσι δεν θα χρειαστεί για εμάς που δεν βρισκόμαστε στην Αθήνα να πάρουμε άδεια για να το παρακολουθήσουμε.

    Προσωπικά, λόγω του ιδιαίτερου αυτής της εβδομάδας (βλέπε εκλογές), δεν μπόρεσα να λείψω από την δουλειά, αλλά περιμένω εναγωνιοδός το επόμενο event.

     

    Keep Up the Good Work !!!

  •  20-10-2006, 00:41 18860 σε απάντηση της 18846

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    Ατύχησα και εγώ δυστυχώς, Τριτη, Τετάρτη και Πέμπτη είχαμε team meating στην δουλέιά μου μεχρι αργά. Πιστεύω την επόμενη φορά να μην είμαι τόσο άτυχος.
  •  20-10-2006, 10:05 18872 σε απάντηση της 18822

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

     agelx wrote:

    Νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε τη γεωγραφική κατανομή των μελών του community. Ίσως θα μπορούσε να εξεταστεί και το ενδεχόμενο διοργάνωσης community events στην επαρχία.

     

    Εάν γινόταν στην Πάτρα είμαι πρόθυμος να βοηθήσω.


    while (!dead) learn();
  •  20-10-2006, 15:15 18902 σε απάντηση της 18872

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    Έχουμε μπερδέψει λίγο το τί σημαίνει community event. Σκοπός είναι να γίνεται μία informal συνάντηση σε χαλαρό στυλ η οποία θα γίνεται όσο πιο τακτικά μπορούμε, όπου θα συζητάμε είτε επάνω σε συγκεκριμένο θέμα, ή σε ότι προκύψει. Αναγκαστικά θα κρατάει λίγο και θα γίνεται όταν και όπου μπορούν οι περισσότεροι. Αυτό σχεδόν αποκλείει τα Σαββατοκύριακα, ενώ δεν έχει και νόημα να γίνεται σε άλλες πόλεις. Είναι το είδος της συνάντησης που οργανώνεται ξεχωριστά για κάθε πόλη. Αν θέλει κανείς σχεδόν 3 ώρες να πάει Πάτρα και άλλες τόσες να γυρίσει, για μία συνάντηση 2 ωρών ... μάλλον δεν θα πάει κανείς.

    Αυτό που συζητάτε είναι το ημερίσιο event. Πέρυσι είχε οργανωθεί ένα event Σάββατο, ενώ η Microsoft οργανώνει τακτικά events στη Θεσσαλονίκη και την Πάτρα. Η οργάνωση τους όμως είναι τελείως άλλη κουβέντα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  20-10-2006, 15:17 18903 σε απάντηση της 18902

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    Α, και κάτι άλλο. Μην νομίζεται ότι οι συναντήσεις των user groups στην Ευρώπη ή την Αμερική μαζεύουν πολύ περισσότερο κόσμο, ή κρατάνε περισσότερο. Οι τυπικές συναντήσεις σε όλο τον κόσμο γίνονται εργάσιμες μέρες μετά τη δουλειά. Με 13 άτομα, νομίζω κι εγώ ότι το event είχε επιτυχία
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  20-10-2006, 15:43 18907 σε απάντηση της 18902

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

     pkanavos wrote:
    Αν θέλει κανείς σχεδόν 3 ώρες να πάει Πάτρα και άλλες τόσες να γυρίσει, για μία συνάντηση 2 ωρών ... μάλλον δεν θα πάει κανείς.



    Στην Πάτρα θα μπορούσαν να οργανώνονται events από μέλη που βρίσκονται στην Δυτική Ελλάδα, ή στη Θεσσαλονίκη από μέλη που βρίσκονται στη Βόρεια Ελλάδα όπου υποθέτω θα είναι αρκετά και ο χρόνος μετάβασης τους στην Αθήνα είναι μάλλον απαγορευτικός.

    Για τη Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, αλλά στην Πάτρα δεν γνωρίζω να οργανώνει τακτικά events η Microsoft, κάτι που άλλωστε είναι διαφορετικό από μια συνάντηση developers με κοινό σημείο αναφοράς το dotnetzone.

    Ίσως πάντως να είχε αρκετό ενδιαφέρον η οργάνωση θεματοποιημένων events από το dotnetzone, με θεματολογία οριζόμενη από τα μέλη του community,  όπως γίνεται σε μερικά  DevDays events.

    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  20-10-2006, 18:29 18917 σε απάντηση της 18907

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

    Σίγουρα κάτι πρέπει να γίνει και για τους συναδέργους στις άλλες πόλεις. Εμένα τουλάχιστον, που είμαι από Δράμα, έζησα 10 χρόνια στη Θεσσαλονίκη και τώρα είμαι στην Αθήνα, με ενδιαφέρει πολύ η επαφή με τις άλλες πόλεις. Ξέρω ότι υπάρχουν αξιόλογοι συνάδερφοι εκεί.

    Προτείνω όμως σιγά-σιγά να αρχίσουμε να μιλάμε και για την επόμενη συνάντηση στην Αθήνα. Ας μην βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα. Ίσως μέχρι τότε υπάρχουν κι άλλες ιδέες.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  20-10-2006, 18:46 18921 σε απάντηση της 18902

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

     pkanavos wrote:
    Σκοπός είναι να γίνεται μία informal συνάντηση σε χαλαρό στυλ η οποία θα γίνεται όσο πιο τακτικά μπορούμε, όπου θα συζητάμε είτε επάνω σε συγκεκριμένο θέμα, ή σε ότι προκύψει.

    Χμμμ... Έχω διαβάσει σε blogs για τα community events των Αμερικάνικων User Groups και η εντύπωση που έχω σχηματίσει είναι ότι δεν είναι "ελεύθερο θέμα". Πχ. έχουν συγκεκριμένο θέμα, στο τέλος γίνονται αξιολογήσεις, κλπ. Βέβαια, η αίσθηση που έχω είναι ότι είναι διαφορετικό το concept του user group στην Ελλάδα σε σχέση με την Αμερική.

    [Edit] Σκέφτομαι, ότι πάλι αν δεν υπάρχει agenda, στο τέλος βλέπω να κουβεντιάζουμε συνεχώς για Data Access <-> Business Objects. Θα πρέπει να πούμε και για άλλα πράγματα. Άσχημα είναι να πούμε για Notification Services και Service Broker στον SQL Server ή VLDB ή High Availability;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  20-10-2006, 21:38 18930 σε απάντηση της 18907

    Απ: Δημοψήφισμα: 1st Community event

     agelx wrote:
    Στην Πάτρα θα μπορούσαν να οργανώνονται events από μέλη που βρίσκονται στην Δυτική Ελλάδα, ή στη Θεσσαλονίκη από μέλη που βρίσκονται στη Βόρεια Ελλάδα όπου υποθέτω θα είναι αρκετά και ο χρόνος μετάβασης τους στην Αθήνα είναι μάλλον απαγορευτικός.

    Για τη Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, αλλά στην Πάτρα δεν γνωρίζω να οργανώνει τακτικά events η Microsoft, κάτι που άλλωστε είναι διαφορετικό από μια συνάντηση developers με κοινό σημείο αναφοράς το dotnetzone.

    Ίσως πάντως να είχε αρκετό ενδιαφέρον η οργάνωση θεματοποιημένων events από το dotnetzone, με θεματολογία οριζόμενη από τα μέλη του community,  όπως γίνεται σε μερικά  DevDays events.

    Πάντως δεν βλέπω το λόγο, γιατί να γίνονται events σε πόλεις εκτός της Αθήνας που θα έχουν συμφωνηθεί από μέλη του dotNETZone. Αν κάποιοι θα ήθελαν, θα μπορούσαν να δράσουν σαν πυρήνες και να γίνουν events. Πιστεύω ότι θα μπορούσα να κανονίσω να έχουν και αντίστοιχα δωράκια που είχαν και τα μέλη που παραβρέθηκαν στο πρώτο event στην Αθήνα...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems