Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 23-09-2007, 23:38. Υπάρχουν 28 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (29 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-09-2007, 14:10 34873 σε απάντηση της 34871

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    cap:

    Ποιός ειρωνεύτηκε; Κι εγώ Vista τρέχω πλέον :)

    Ο παππούς Thiseas.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  09-09-2007, 14:53 34876 σε απάντηση της 34873

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Α. Εχασα μερικές απαντήσεις. :) Σου πω, λίγα με το "παππούς" έτσι; Σε 2-3 χρόνια θα πάρω και εγώ τον τίτλο (τιμής). Οποιος ζυγώνει τα 40 μου φαίνεται οτι αποκτά αυτόν τον τίτλο. Δούλευα με ένα συνάδελφο 40+ για 2 χρόνια (ξέρει αυτός, ξέρει αυτός :) ) και τον είχαμε τρελλάνει στο "παππού"...μερικές φορές ξεχνάγαμε το όνομά του! :) Αλλα εκεί που ήμουν ήτανε και εκεί που είναι θα'ρθω.

    Α, και όχι μόνο εγώ. Το μισό (και παραπάνω) team του DotNetZone θα πάρει τον τίτλο (χαρ, χαρ!) :) Εξ'ου και στους κανονισμούς που βάλαμε οτι "οι moderators είναι μεγάλοι άνθρωποι, μην μας πάθουν και τίποτα".

     

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  09-09-2007, 17:31 34881 σε απάντηση της 34876

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Καιρός να αλλάζουν οι mods λοιπόν.. Δώστε τόπο στο νέο αίμα Stick out tongue
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  09-09-2007, 22:11 34892 σε απάντηση της 34881

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Panagiotis Kefalidis:
    Καιρός να αλλάζουν οι mods λοιπόν.. Δώστε τόπο στο νέο αίμα Stick out tongue

    Γιωργοοο! Ψεκάσαμε για τέτοιους τελευταία; :) :) :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  10-09-2007, 14:56 34903 σε απάντηση της 34600

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Θεωρώ λοιπόν με βάση τα αποτελέσματα ότι αντέχω ακόμα με xp(sp2) για κανένα εξάμηνο ακόμα τουλάχιστον. Κλασσικός old school με το πρώτο format θα βάλω τα vista. Άντε πάλι να μάθουμε τις ιδιοτροπίες του λειτουργικού. Πάντως θα ξεχειμωνιάσω με τα xp και από Άνοιξη βλέπουμε!

    Manos
  •  11-09-2007, 00:26 34911 σε απάντηση της 34903

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    manosB:
    Θεωρώ λοιπόν με βάση τα αποτελέσματα ότι αντέχω ακόμα με xp(sp2) για κανένα εξάμηνο ακόμα τουλάχιστον. Κλασσικός old school με το πρώτο format θα βάλω τα vista. Άντε πάλι να μάθουμε τις ιδιοτροπίες του λειτουργικού. Πάντως θα ξεχειμωνιάσω με τα xp και από Άνοιξη βλέπουμε!

    Θα να αναφέρω κάποιες σκέψεις μου για το θέμα , που δεν το έκανα στην αρχή της δημοσκόπησης, προφανώς για να μην επηρεάσω το αποτέλεσμα:

    • Έχει καταντήσει κλισέ η απάντησή μου στην συγκεκριμένη ερώτηση, ποιο πρέπει να είναι το λειτουργικό σύστημα πρέπει να τρέχει κάποιος για να κάνει ανάπτυξη για τα Microsoft Windows. Λογικό νομίζω είναι ότι ανάπτυξη πρέπει να γίνεται με το λειτουργικό σύστημα που προσφέρει τις περισσότερες δυνατότητες για την ευκολότερη ανάπτυξη των εφαρμογών - με άλλα λόγια έχει έτοιμες υπηρεσίες που προσφέρονται με την χρήση APIs,  είτε managed, είτε unmanaged κώδικα.

      Αυτό το λειτουργικό που προσφέρεται για ανάπτυξη δεν είναι κάποιο από τα client λειτουργικά: Windows 95/98/ME, Windows 2000 Pro/XP/Vista. Είναι σίγουρα κάποιο server λειτουργικό, και αυτό που προσφέρει τις περισσότερες υπηρεσίες, και είναι εύκολο να το βρω - είναι ο Windows Server 2003 Enterprise. Δεν είναι τυχαίο, και σίγουρα το ξέρουν όσοι έχουν παρακολουθήσει μαθήματα πιστοποιημένα από την Microsoft, ότι αυτό είναι το λειτουργικό, που η ίδια προτείνει και χρησιμοποιεί σε αυτά τα μαθήματα.

      Προσωπική άποψη, είναι ότι μέχρι να βγει στην αγορά ο Windows Server 2008, θα πρέπει κάποιος να συνεχίσει να κάνει ανάπτυξη στον Windows Server 2003. Μέχρι εκείνη την ώρα όμως θα πρέπει να έχει ετοιμαστεί για την χρήση του - να έχει μάθει το administration του Windows Server 2008, τι καινούργια χαρακτηριστικά παρουσιάζει, ειδικά τον IIS7 που είναι ριζοσπαστικά διαφορετικός από τον IIS6 που έχει ο Windows Server 2003.

      Επίσης θα ήθελα να ξεκαθαρίσω το θέμα, ότι δεν είναι καλή πρακτική να έχει κάποιος ένα σταθμό εργασίας και να προσπαθεί να κάνει τα πάντα - που πιστεύω ότι είναι το βασικό πρόβλημα που πολλοί developers προτιμούν να έχουν client λειτουργικό και να είναι "πολύ σταθερό". Διευκρινίζω τον όρο "πολύ σταθερό" λειτουργικό εδώ, ότι με τον όρο αυτό εννοώ αυτό το λειτουργικό που είναι εξακριβωμένο ότι οι υπάρχουσες εφαρμογές που χρησιμοποιούνται έχουν γραφτεί για αυτό και είναι πλήρως συμβατές μαζί του, και επίσης δεν εμφανίζουν conficts μεταξύ τους. Έτσι κάποιος "φορτώνοντας" ένα workstation από εργαλεία ανάπτυξης με τους μνημοβόρους και πανφάγους debuggers, μέχρι παιχνίδια και "πλούσιους" οδηγούς εκτυπωτών, scanner, κινητών τηλεφώνων και οτιδήποτε άλλων συσκευών, θέλει να μπορεί να "κάνει τα πάντα" - να έχει ένα περιβάλλον εργασίας που να είναι ταυτόχρονα και workstation ανάπτυξης, διασκέδασης και δεν ξέρω τι άλλο. Νομίζω ότι το εγχείρημα είναι σχεδόν πάντα αδύνατο, και πάντα κάποιος κατηγορεί το "μη σταθερό" λειτουργικό για την αποτυχία του.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  11-09-2007, 09:40 34912 σε απάντηση της 34911

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    George J. Capnias:

    Επίσης θα ήθελα να ξεκαθαρίσω το θέμα, ότι δεν είναι καλή πρακτική να έχει κάποιος ένα σταθμό εργασίας και να προσπαθεί να κάνει τα πάντα - που πιστεύω ότι είναι το βασικό πρόβλημα που πολλοί developers προτιμούν να έχουν client λειτουργικό και να είναι "πολύ σταθερό". Διευκρινίζω τον όρο "πολύ σταθερό" λειτουργικό εδώ, ότι με τον όρο αυτό εννοώ αυτό το λειτουργικό που είναι εξακριβωμένο ότι οι υπάρχουσες εφαρμογές που χρησιμοποιούνται έχουν γραφτεί για αυτό και είναι πλήρως συμβατές μαζί του, και επίσης δεν εμφανίζουν conficts μεταξύ τους. Έτσι κάποιος "φορτώνοντας" ένα workstation από εργαλεία ανάπτυξης με τους μνημοβόρους και πανφάγους debuggers, μέχρι παιχνίδια και "πλούσιους" οδηγούς εκτυπωτών, scanner, κινητών τηλεφώνων και οτιδήποτε άλλων συσκευών, θέλει να μπορεί να "κάνει τα πάντα" - να έχει ένα περιβάλλον εργασίας που να είναι ταυτόχρονα και workstation ανάπτυξης, διασκέδασης και δεν ξέρω τι άλλο. Νομίζω ότι το εγχείρημα είναι σχεδόν πάντα αδύνατο, και πάντα κάποιος κατηγορεί το "μη σταθερό" λειτουργικό για την αποτυχία του.


    Γιώργο (μου επιτρέπεις τον ενικό) έχεις απόλυτο δίκιο. Το να χτίζεις ένα Pc πασπαρτού είναι ανεδαφικό. Εγώ τουλάχιστον στη θέση εργασίας μου προσπαθώ να δουλεύω σπαρτιάτικα. Για αυτό και με τα xp είναι γεγονός ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα.  
    Άλλωστε κατά την ταπεινή γνώμη αυτός είναι ο γόρδιος δεσμός στα λειτουργικά της MS. Λειτουργικό που να είναι ασφαλές και αξιόπιστο αλλά ταυτόχρονα και ανοικτό και με το κάτι παραπάνω για τυράκι.
    Πάντως το κοινό σενάριο σε όλους τους συναδέλφους που γνωρίζω είναι ένα workstation heavy duty Και ένα laptop για τα υπόλοιπα + light developing. Αν και οι περισσότεροι ψηνόμαστε για ή χρησιμοποιούμε pc ως media center.



    Manos
  •  11-09-2007, 10:03 34913 σε απάντηση της 34912

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Λίγο off-topic: Γι αυτό έχουμε πει τόσες φορές πόσο πρακτικό είναι το virtual machine. Εγώ διατηρώ VPCs per project και μου λύνονται πολλά προβλήματα...


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  11-09-2007, 10:06 34914 σε απάντηση της 34912

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Παραθέσω κι εγώ τη δική μου σύνθεση PC:

    Windows XP Pro για επαγγελματικό development αλλά και άλλες καθημερινές δουλειές. Έχω επάνω πολλά πράγματα τα οποία εκ των προτέρων ήξερα ότι δεν έχουν conflicts μεταξύ τους και δεν το ανακάλυψα... the hard way! Ίσως έχει να κάνει βέβαια και με το είδος development που ασχολείται ο καθένας. Ενδεικτικά αναφέρω ότι έχω εγκατεστημένα VS 2005, 2008, VB6, .NET 1.1 έως 3.5, IIS, SQL Server 2005, Office κ.α.

    Windows Vista στο σπίτι για light development και όλα επάνω (από κάρτα TV, μέχρι pstn modem για να λαμβάνω fax)


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  11-09-2007, 10:08 34915 σε απάντηση της 34913

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    KelMan:

    Λίγο off-topic: Γι αυτό έχουμε πει τόσες φορές πόσο πρακτικό είναι το virtual machine. Εγώ διατηρώ VPCs per project και μου λύνονται πολλά προβλήματα...

    Όντως είναι καλή λύση, ιδιαίτερα αν χρειάζεται κανείς να παρακολουθήσει παλιά projects που εμπλέκουν και VB6 - COM. 


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  14-09-2007, 17:37 35015 σε απάντηση της 34915

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Yes... +1 στα Virtual Machines...

    Μάλιστα γίνονται  εύκολα (χμ... σχετικά) και Copy/Paste σε άλλα boxes, μιας και είναι δυνατόν να αποτελούνται από ένα αρχείο...!



    PS: Τσ, τσ, τσ..... κανένας σεβασμός ΠΛΕΟΝ στην 3η ηλικία!!! Cool

    Nothing to declare...
  •  23-09-2007, 18:11 35285 σε απάντηση της 34911

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Κ.George J. με έπεισες να βάλω και να δοκιμάσω τα Windows Server 2003 Enterprise.

    Νομίζω ότι τα (σ)Vista έχουν πολύ καιρό μπροστά του. Όσες φορές τα δοκίμασα(και δεν είναι λίγες) με δυσκόλευαν πολύ και μου δημιουργούσαν πρόβλημα. Βέβαια το πρώτο μπορεί να οφείλετε στο ότι δεν τα έχω μάθει καλά αλλά το δεύτερον είναι πασιφανές πρόβλημα. Όταν με το καλώ η Microsoft βγάλει το sp1 , θα τα ξαναδοκιμάσω.


  •  23-09-2007, 21:15 35294 σε απάντηση της 35285

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Εγώ που έχω Vista χωρίς κανένα πρόβλημα τί να πω? Έχω φορτωμένα 5 Virtual Machines σε Virtual PC και 2 σε VMWare, Visual Studio 2005 Team Suite, Office Ultimate, Sharepoint Designer, SQL Server Developer, DivX Player και Joost.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  23-09-2007, 23:38 35295 σε απάντηση της 35294

    Απ: Δημοσκόπηση: Ποιό λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε;

    Εγώ, όπως ξαναδήλωσα, πρόσφατα έβαλα Vista. Κανένα πρόβλημα εκτος από αυτό που δημοσίευσα στο blog μου για το οποίο όμως βρήκα και τη λύση.
    Για να είναι όμως πλήρης η εικόνα, έχω δύο μηχανήματα. SQL Server 2000 + 2005 + 2005Express, Virtual Machines (Virtual Server) και SourceSafe 2005 είναι σε ένα μηχάνημα παραδίπλα με Win2k3 Server. Στο Vista μηχάνημα βρίσκονται Visual Studio και τα λοιπά. Φυσικά, ούτε με το Win2k3 Server έχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα, αλλά δεν του έχω κάνει δα και την τρομερή εγκατάσταση :)

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 2 από 2 (29 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems