Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Τέταρτο dotNETZone Community Event!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KelMan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 01-04-2007, 23:45. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-03-2007, 15:42 26755

    Star [*] Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Ήρθε η ώρα για το τέταρτο community event! Όπως και τα προηγούμενα θα φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις της Microsoft Hellas (Κηφισίας 221, Μαρούσι Μετάβαση στο DriveMe.gr) την Τετάρτη 28 Μαρτίου και ώρα 19:15. Αυτή τη φορά έχουμε ένα πολύ ιδιαίτερο θέμα! Το θέμα του event θα είναι "Δημιουργώντας εφαρμογές συνεργασίας με την χρήση του Office Access 2007 και Windows SharePoint Services (Building Collaborative Data Applications using Office Access 2007 and Windows SharePoint Services)" και θα μιλήσει ο Γιώργος Καπνιάς.

    Όλοι είστε ευπρόσδεκτοι είτε για να ακούσετε, είτε για να ρωτήσετε, είτε για να δείξετε. Και για να προλάβουμε ερωτήσεις, δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα για να δηλώσετε συμμετοχή. Απλά να είσαστε εκεί είτε μόνοι σας είτε με παρέα!

    Και φυσικά μετά το τέλος του event θα επακολουθήσουν οι καθιερωμένες τελετουργίες...


    Vir prudens non contra ventum mingit
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  21-03-2007, 09:12 26809 σε απάντηση της 26755

    Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Παιδιά αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά μέχρι τότε λέω να κάνω το ντεμπούτο μου στα event του dotNETZone.

    Με το μαλακό έτσι μιας και είμαι τελείως ψάρι και δεν ξέρω κανένα.

    Θα χαρώ πολύ να γνωρίσω τα παιδιά που βρίσκονται πίσω από αυτή τη καταπληκτική προσπάθεια.

     


    Manos
  •  21-03-2007, 13:49 26816 σε απάντηση της 26755

    Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Εγω δυστυχώς δεν θα μπορέσω να παρεβρεθώ αυτή τη φορά, καθώς δεν θα βρίσκομαι Ελλάδα. Τραβήξτε κανα video και σηκώστε το μετά (KelMan σε εσένα πάει).

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  23-03-2007, 21:29 26950 σε απάντηση της 26816

    Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Θα είμαι εκεί μαζί με grnemo Smile
    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  28-03-2007, 01:33 27216 σε απάντηση της 26950

    Re: Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

  •  28-03-2007, 14:03 27241 σε απάντηση της 27216

    Απ: Re: Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Δυστυχώς λόγω πίεσης χρονου δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ σε αυτό το event. Εύχομαι καλή επιτυχία!
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  28-03-2007, 14:04 27242 σε απάντηση της 27241

    Απ: Re: Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Τσκ, τσκ, τσκ, απαράδεκτος!

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  28-03-2007, 14:45 27246 σε απάντηση της 27241

    Απ: Re: Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    cap:
    Δυστυχώς λόγω πίεσης χρονου δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ σε αυτό το event. Εύχομαι καλή επιτυχία!

    Η καλύτερη λύση για να μην σε πιέζει ο χρόνος είναι να τον πιέζεις κι εσύ! Wink 


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  29-03-2007, 11:50 27336 σε απάντηση της 26755

    Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Ένα μικρό recap του χθεσινού event:

    Παρόλα τα τεχνικά προβλήματα (ηθικό δίδαγμα: ποτέ δεν κάνουμε update τα virtual machines πριν το demo), η παρουσίαση ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα! Απίθανη η συνεργασία της Access 2007 και του Sharepoint Services, λύνει τα χέρια για τη δημιουργία απλών εφαρμογών συνεργασίας ομάδων.

    Μιας και έφυγα στα γρήγορα μετά το τέλος, μερικές από τις σκέψεις που με απασχόλησαν:

    Παρότι ο στόχος είναι τέτοιου είδους λύσεις να υλοποιούνται από power users, πιστέυετε ότι κάτι τέτοιο τελικά θα γίνει; Έχω την αίσθηση ότι όχι... Επίσης, μου φάνηκε ότι η πληθώρα επιλογών, menus, κλπ που παρέχει το περιβάλλον θα τρομάξει τους χρήστες. Εγώ συνεχώς συναντάω ως ζητούμενο το απλοποιημένο περιβάλλον... Από την άλλη μεριά πάντως, απ'όσα είδα, πιστέυω ότι όντως τέτοιες λύσεις θα αφαιρέσουν το διαχειριστικό κόστος από τους developers και θα το περάσουν στους IT Pros (όπου θα πρέπει πραγματικά να βρίσκεται).


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  29-03-2007, 11:57 27338 σε απάντηση της 27336

    Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Θα χρησιμοποιηθούν. Power Users είναι αυτοί οι οποίοι "τρέχουν" μία ολόκληρη επιχείρηση ή διεύθυνση σε ένα excel. Όταν αυτοί μάθουν για το Sharepoint και την Access, θα το χρησιμοποιήσουν πολύ γρήγορα. Είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις όπου το τμήμα IT δεν μπορεί να φτιάξει την εφαρμογή που ζητάνε π.χ. οι πωλητές ή το μάρκετινγκ και οι χρήστες κάθονται και κάνουν τη δουλειά μόνοι τους σε Excel ή Access. Φτάνει βέβαια να φτάσει μέχρι τα χέρια τους το Office 2007.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-03-2007, 12:01 27339 σε απάντηση της 27336

    Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    KelMan:

    Ένα μικρό recap του χθεσινού event:

    Παρόλα τα τεχνικά προβλήματα (ηθικό δίδαγμα: ποτέ δεν κάνουμε update τα virtual machines πριν το demo), η παρουσίαση ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα! Απίθανη η συνεργασία της Access 2007 και του Sharepoint Services, λύνει τα χέρια για τη δημιουργία απλών εφαρμογών συνεργασίας ομάδων.

    Μιας και έφυγα στα γρήγορα μετά το τέλος, μερικές από τις σκέψεις που με απασχόλησαν:

    Παρότι ο στόχος είναι τέτοιου είδους λύσεις να υλοποιούνται από power users, πιστέυετε ότι κάτι τέτοιο τελικά θα γίνει; Έχω την αίσθηση ότι όχι... Επίσης, μου φάνηκε ότι η πληθώρα επιλογών, menus, κλπ που παρέχει το περιβάλλον θα τρομάξει τους χρήστες. Εγώ συνεχώς συναντάω ως ζητούμενο το απλοποιημένο περιβάλλον... Από την άλλη μεριά πάντως, απ'όσα είδα, πιστέυω ότι όντως τέτοιες λύσεις θα αφαιρέσουν το διαχειριστικό κόστος από τους developers και θα το περάσουν στους IT Pros (όπου θα πρέπει πραγματικά να βρίσκεται).

    Πιστεύω ότι ένας σωστός IT Pro πρέπει να γνωρίζει αυτές τις δυνατότητες του SharePoint Services.

    ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ επισύμανση (έγινε πολλές φορές και στην παρουσίαση): ΔΕΝ μιλάμε για τον ShartPoint Portal Server, αλλά για τα SharePoint Services τα οποία διατίθενται δωρεάν για λειτουργικά συστήματα Windows Server.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  30-03-2007, 09:02 27460 σε απάντηση της 27338

    Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Παναγιώτης Καναβός:
    Θα χρησιμοποιηθούν. Power Users είναι αυτοί οι οποίοι "τρέχουν" μία ολόκληρη επιχείρηση ή διεύθυνση σε ένα excel. Όταν αυτοί μάθουν για το Sharepoint και την Access, θα το χρησιμοποιήσουν πολύ γρήγορα. Είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις όπου το τμήμα IT δεν μπορεί να φτιάξει την εφαρμογή που ζητάνε π.χ. οι πωλητές ή το μάρκετινγκ και οι χρήστες κάθονται και κάνουν τη δουλειά μόνοι τους σε Excel ή Access. Φτάνει βέβαια να φτάσει μέχρι τα χέρια τους το Office 2007.

    Εμένα η εντύπωση που μου έχει δημιουργηθεί από την πλειοψηφία των χρηστών του office σε εταιρικό περιβάλλον είναι ότι ξέρουν να κάνουν πέντε πράγματα και μ'αυτά πορεύονται. Φοβούνται να ανοίξουν μενού που δεν έχουν ξανανοίξει και να ψάξουν το πως θα κάνουν κάτι. Έχω την εντύπωση Παναγιώτη ότι αυτοί οι power users που λες είναι ένα πολύ μικρό τμήμα του συνόλου των χρηστών.

    Ως προς το θέμα της πολυπλοκότητας του περιβάλλοντος που έλεγα, είναι κάτι που και αυτό έχω συναντήσει συχνά. Θέλουν "καθαρά" περιβάλλοντα, με ακριβώς τις απαραίτητες λειτουργίες και τις ανάλογες απαραίτητες επιλογές στο UI. Πρόσφατα μου ζητήθηκε να φτιάξω single user εφαρμογή Access με ένα μόνο πίνακα, με τέσσερα πεδία κειμένου! Σε ερώτησή μου γιατί δεν χρησιμοποιούν Excel, μου είπαν ότι ήθελαν να βλέπoυν τα δεδομένα σε grid αλλά και ανά "εγγραφή" και το UI να έχει κουμπάκια insert, update, delete, switch view.

    Επιπρόσθετα, κάτι άλλο που έχω διαπιστώσει είναι ότι οι χρήστες πλέον έχουν μάθει και βολευτεί με το file system view των αρχείων τους και δεν τους αρέσει η αφαιρετικότητα των SharePoint Services όπου τα documents βρίσκονται "κάπου" και έχουν πρόσβαση σε αυτά μέσω ένος UI. Εδώ λέγαμε τις προάλλες, μας κακοφαίνεται που τα Vista δεν επιτρέπουν την πρόσβαση στο root του δίσκου Big Smile

    Δεν λέω ότι δεν γίνεται να γυρίσει η κουλτούρα... Απλά, υπάρχουν αυτοί οι ανασταλτικοί παράγοντες...

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  01-04-2007, 23:45 27645 σε απάντηση της 27460

    Απ: Τέταρτο dotNETZone Community Event!

    Από την μεριά μου θα ήθελα να δηλώσω, ότι ήταν μια αρκετά περιπετιώδης παρουσίαση. Πιστεύω να άξιζε τον χρόνο αυτών που την παρακολούθησαν.

    Στις αρχειοθήκες μας βρίσκεται η παρουσίαση, καθώς και τα απαραίτητα αρχεία και οι οδηγίες για να μπορέσει κάποιος να κάνει από μόνος του τα demo της παρουσίασης.

    Σε όσους συμμετείχαν, ήδη έχω στείλει e-mail με το link για την συμπλήρωση ενός ανώνυμου ερωτηματολογίου, που δίνει ένα συμβολικό δώρο με την συμπληρωσή του.

    Για όποια βοήθεια σχετικά με την παρουσίαση ή τα demo της, κάποιος μπορεί να γράψει σε αυτό το thread.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems